Fröblom Consulting AB
Fröblom Consulting AB har organisationsnummer 559098-4315 (5590984315)
Aktiebolag • Org.nr: 559098-4315
Om företaget
Fröblom Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 233 procent till 1 052 000 kr räkenskapsåret 2025 (316 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% mot föregående räkenskapsår. Omsättningsökningen
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fröblom Consulting AB 1 052 000 kr och redovisade ett resultat på 147 360 kr. Rörelsemarginalen var 13,2 procent, över branschens median (median 11,6 procent). Soliditeten var 97,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,7 procent). Kassalikviditeten var 2711,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,2 procent | 11,6 procent | 0,2 procent till 26,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,0 procent | 13,9 procent | 0,9 procent till 31,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 97,8 procent | 55,7 procent | 30,0 procent till 81,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2711,0 procent | 215,5 procent | 126,8 procent till 489,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 procent | 17,8 procent | -1,2 procent till 56,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 232,9 procent | 1,1 procent | -24,3 procent till 33,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 052 000 kr | 1 096 000 kr | 533 000 kr till 1 834 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 563 000 kr | 586 000 kr | 303 000 kr till 816 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 399 av 3 068 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet.
- Plats 27 av 58 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet med säte i Täby.
- Plats 1 333 av 3 442 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 46 655 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 141 051 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,7 procent | -65,5 procent | -62,7 procent | -123,4 procent | 13,2 procent |
| Vinstmarginal | 83,1 procent | 985,2 procent | -36,8 procent | -106,0 procent | 14,0 procent |
| Soliditet | 84,9 procent | 99,8 procent | 96,8 procent | 99,4 procent | 97,8 procent |
| Kassalikviditet | 328,4 procent | 49176,8 procent | 2046,5 procent | 9626,5 procent | 2711,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,9 procent | 69,8 procent | -4,2 procent | -5,9 procent | 2,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -8,4 procent | -48,4 procent | 26,2 procent | -56,0 procent | 232,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 103 000 kr | 569 000 kr | 718 000 kr | 316 000 kr | 1 052 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 790 000 kr | 743 000 kr | 884 000 kr | 565 000 kr | 563 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Esplanaden 618339 Täby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Esplanaden 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Fastighetsmäkleri Konsulttjänster inom IT, fastighetsförmedling, musik, musikproduktion och film Fastighetsköp Entertainment
Bransch
- 68310Förmedling avseende fastighetsverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 203 573 kr | 1 103 209 kr | 568 510 kr | 717 600 kr | 316 320 kr | 1 051 919 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 2 806 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 220 256 kr | 190 637 kr | 192 874 kr | 277 698 kr | 137 961 kr | 344 581 kr |
| Personalkostnader | 764 807 kr | 789 684 kr | 742 646 kr | 884 472 kr | 565 369 kr | 562 792 kr |
| Avskrivningar | - | 4 756 kr | 5 710 kr | 5 705 kr | 5 705 kr | 5 705 kr |
| Rörelseresultat | 218 510 kr | 118 132 kr | -372 733 kr | -450 275 kr | -389 909 kr | 138 841 kr |
| Ränteintäkter | - | 321 kr | 1 273 kr | 69 841 kr | 55 070 kr | 8 519 kr |
| Räntekostnader | 180 kr | 620 kr | 845 kr | 173 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 618 330 kr | 917 833 kr | 5 606 265 kr | -263 607 kr | -334 839 kr | 147 360 kr |
| Skatt | - | 27 531 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 618 330 kr | 890 302 kr | 5 606 265 kr | -263 607 kr | -334 839 kr | 147 360 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 534 430 kr | 1 558 207 kr | 31 067 kr | 2 262 355 kr | 2 256 650 kr | 2 259 278 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 23 777 kr | 18 067 kr | 12 361 kr | 6 656 kr | 951 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 534 430 kr | 1 534 430 kr | 13 000 kr | 2 249 994 kr | 2 249 994 kr | 2 258 327 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 452 237 kr | 1 530 852 kr | 8 014 343 kr | 4 280 302 kr | 3 457 938 kr | 3 485 309 kr |
| Kortfristiga fordringar | 87 723 kr | 210 147 kr | 927 053 kr | 61 889 kr | 214 025 kr | 146 372 kr |
| Kassa och bank | 1 364 514 kr | 1 320 705 kr | 7 087 290 kr | 4 218 413 kr | 3 243 913 kr | 3 338 937 kr |
| Summa tillgångar | 2 986 667 kr | 3 089 059 kr | 8 045 410 kr | 6 542 657 kr | 5 714 588 kr | 5 744 587 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 732 546 kr | 2 622 848 kr | 8 029 113 kr | 6 333 506 kr | 5 678 667 kr | 5 616 027 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 064 216 kr | 1 682 546 kr | 2 372 848 kr | 6 547 113 kr | 5 963 506 kr | 5 418 667 kr |
| Årets resultat | 618 330 kr | 890 302 kr | 5 606 265 kr | -263 607 kr | -334 839 kr | 147 360 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 254 121 kr | 466 211 kr | 16 297 kr | 209 151 kr | 35 921 kr | 128 560 kr |
| Leverantörsskulder | 1 904 kr | 2 022 kr | 3 551 kr | 5 712 kr | 5 842 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 17 971 kr | 3 366 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 240 967 kr | 434 968 kr | 9 380 kr | 203 439 kr | 30 079 kr | 128 560 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 986 667 kr | 3 089 059 kr | 8 045 410 kr | 6 542 657 kr | 5 714 588 kr | 5 744 587 kr |
Företrädare
- Martin F
Undertecknad i Täby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fröblom Consulting AB för organisationsnummer?
Fröblom Consulting AB har organisationsnummer 559098-4315 (5590984315).
Var ligger Fröblom Consulting AB?
Fröblom Consulting AB har sin registrerade adress Esplanaden 6, 18339 Täby.
Vilken bransch är Fröblom Consulting AB verksamt i?
Fröblom Consulting AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fröblom Consulting AB?
Fröblom Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 052 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fröblom Consulting AB?
Fröblom Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fröblom Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Fröblom Consulting AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.