Seroc AB
Seroc AB har organisationsnummer 559098-4513 (5590984513)
Aktiebolag • Org.nr: 559098-4513
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikNacka
Om företaget
Seroc AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 33 procent till 1 380 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 040 000 kr föregående år).
Anledningen till att nettoomsättningen ökar .
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Seroc AB 1 380 000 kr och redovisade ett resultat på 26 567 kr. Rörelsemarginalen var -2,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 86,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 142,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,6 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,3 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 86,1 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 142,4 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 32,7 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 380 000 kr | 1 310 000 kr | 664 000 kr till 1 863 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 730 000 kr | 666 000 kr | 299 000 kr till 908 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 944 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 50 av 123 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Nacka.
- Plats 1 438 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 38 737 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 117 763 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,9 procent | 0,4 procent | -10,6 procent | -0,6 procent | -2,6 procent |
| Vinstmarginal | 13,2 procent | 25,1 procent | 90,0 procent | 12,3 procent | -2,3 procent |
| Soliditet | 73,0 procent | 78,4 procent | 92,7 procent | 93,7 procent | 86,1 procent |
| Kassalikviditet | 197,1 procent | 157,7 procent | 418,6 procent | 689,3 procent | 142,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,2 procent | 35,0 procent | 33,0 procent | 3,9 procent | 0,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -40,1 procent | 5,2 procent | -62,0 procent | -3,7 procent | 32,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 700 000 kr | 2 841 000 kr | 1 080 000 kr | 1 040 000 kr | 1 380 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 815 000 kr | 942 000 kr | 733 000 kr | 727 000 kr | 730 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Solsundavägen 31c/o C/O Ronny Persson
13146 Nacka
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Solsundavägen 31 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva projektledning, byggledning, installationsledning och projektutveckling inom bygg och - anläggning. Samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 228 768 kr | 4 507 246 kr | 2 700 096 kr | 2 841 058 kr | 1 079 997 kr | 1 040 000 kr | 1 379 997 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 4 387 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 743 180 kr | 3 148 777 kr | 1 664 868 kr | 1 577 828 kr | 80 000 kr | 0 kr | 411 623 kr |
| Övriga externa kostnader | 210 061 kr | 266 753 kr | 297 128 kr | 309 595 kr | 385 516 kr | 318 191 kr | 272 967 kr |
| Personalkostnader | 728 686 kr | 688 456 kr | 815 260 kr | 941 563 kr | 732 818 kr | 727 123 kr | 729 800 kr |
| Rörelseresultat | 546 841 kr | 403 260 kr | -77 160 kr | 12 072 kr | -113 950 kr | -6 102 kr | -36 135 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 224 kr | 11 224 kr | 14 987 kr | 4 061 kr |
| Räntekostnader | 1 kr | 288 kr | 140 kr | 0 kr | 100 kr | 92 kr | 361 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 592 348 kr | 574 317 kr | 357 425 kr | 712 296 kr | 972 174 kr | 127 559 kr | -32 435 kr |
| Bokslutsdispositioner | -154 000 kr | 0 kr | - | 180 000 kr | 84 000 kr | 0 kr | 70 000 kr |
| Skatt | 98 945 kr | 108 266 kr | 0 kr | 41 189 kr | 1 231 kr | 6 114 kr | 10 998 kr |
| Årets resultat | 339 403 kr | 466 051 kr | 357 425 kr | 851 107 kr | 1 054 943 kr | 121 445 kr | 26 567 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr | 1 525 000 kr | 1 849 725 kr | 2 289 725 kr | 2 684 725 kr | 2 357 491 kr | 2 728 991 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 1 525 000 kr | 1 849 725 kr | 2 289 725 kr | 2 684 725 kr | 2 357 491 kr | 2 728 991 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 346 149 kr | 825 973 kr | 701 534 kr | 811 321 kr | 763 032 kr | 964 767 kr | 674 257 kr |
| Kortfristiga fordringar | 512 450 kr | 395 377 kr | 521 732 kr | 545 988 kr | 698 011 kr | 547 532 kr | 545 556 kr |
| Kassa och bank | 1 311 937 kr | 430 596 kr | 179 802 kr | 265 333 kr | 65 021 kr | 417 235 kr | 128 701 kr |
| Summa tillgångar | 2 371 149 kr | 2 350 973 kr | 2 551 259 kr | 3 101 046 kr | 3 447 757 kr | 3 322 258 kr | 3 403 248 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 586 942 kr | 1 778 993 kr | 1 861 418 kr | 2 432 525 kr | 3 195 468 kr | 3 112 303 kr | 2 929 870 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 197 539 kr | 1 262 942 kr | 1 453 993 kr | 1 531 418 kr | 2 090 525 kr | 2 940 858 kr | 2 853 303 kr |
| Årets resultat | 339 403 kr | 466 051 kr | 357 425 kr | 851 107 kr | 1 054 943 kr | 121 445 kr | 26 567 kr |
| Obeskattade reserver | 334 000 kr | 334 000 kr | 334 000 kr | 154 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 450 207 kr | 237 980 kr | 355 841 kr | 514 521 kr | 182 288 kr | 139 955 kr | 473 378 kr |
| Leverantörsskulder | 183 500 kr | 115 975 kr | 278 923 kr | 457 339 kr | 30 511 kr | 2 543 kr | 80 005 kr |
| Skatteskulder | 172 352 kr | 56 895 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 77 390 kr | 46 240 kr | 57 056 kr | 47 181 kr | 141 777 kr | 127 412 kr | 177 646 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 371 149 kr | 2 350 973 kr | 2 551 259 kr | 3 101 046 kr | 3 447 757 kr | 3 322 258 kr | 3 403 248 kr |
Företrädare
- Ronny P
Undertecknad i Nacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Seroc AB för organisationsnummer?
Seroc AB har organisationsnummer 559098-4513 (5590984513).
Var ligger Seroc AB?
Seroc AB har sin registrerade adress Solsundavägen 31, 13146 Nacka.
Vilken bransch är Seroc AB verksamt i?
Seroc AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Seroc AB?
Seroc AB hade en nettoomsättning på 1 380 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Seroc AB?
Seroc AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Seroc AB någon utdelning?
Styrelsen i Seroc AB föreslog en utdelning på 280 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.