Ackes Bygg AB
Ackes Bygg AB har organisationsnummer 559098-5577 (5590985577)
Aktiebolag • Org.nr: 559098-5577
Om företaget
Ackes Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder, byggnadssnickeriarbeten och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 15 procent till 10 017 438 kr räkenskapsåret 2025 (8 703 236 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ackes Bygg AB 10 017 438 kr och redovisade ett resultat på 117 439 kr. Rörelsemarginalen var 1,0 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 6,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 753,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,0 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 6,5 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 753,1 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 16,5 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 15,1 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 568 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 666 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 844 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 9 av 78 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Västerås.
- Plats 310 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 433 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 19 766 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,8 procent | 27,3 procent | 10,8 procent | 1,0 procent |
| Vinstmarginal | 61,6 procent | 29,0 procent | 13,6 procent | 2,7 procent |
| Soliditet | 69,9 procent | 66,2 procent | 65,2 procent | 6,5 procent |
| Kassalikviditet | 556,6 procent | 576,4 procent | 682,3 procent | 753,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 66,1 procent | 19,1 procent | 9,4 procent | 16,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -15,6 procent | -3,5 procent | 15,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 335 000 kr | 1 128 000 kr | 1 055 000 kr | 1 568 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 512 000 kr | 574 000 kr | 567 000 kr | 666 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Larslundsvägen 44c/o c/o Alexander Halling
72231 Västerås
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Larslundsvägen 44 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och byggverksamhet samt verksamhet som är förenlig med detta.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 683 365 kr | 9 021 429 kr | 8 703 236 kr | 10 017 438 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 601 883 kr | 601 689 kr | 535 348 kr | 391 625 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 122 613 kr | 1 120 500 kr | 2 209 440 kr | 4 515 479 kr |
| Övriga externa kostnader | 995 139 kr | 1 409 779 kr | 1 362 802 kr | 1 495 835 kr |
| Personalkostnader | 4 093 116 kr | 4 591 802 kr | 4 678 748 kr | 4 254 352 kr |
| Avskrivningar | 35 224 kr | 40 410 kr | 44 810 kr | 46 992 kr |
| Rörelseresultat | 4 039 156 kr | 2 460 627 kr | 942 784 kr | 96 405 kr |
| Ränteintäkter | 28 519 kr | 196 336 kr | 215 291 kr | 203 030 kr |
| Räntekostnader | 21 287 kr | 31 118 kr | 38 000 kr | 25 793 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 6 579 388 kr | 2 615 845 kr | 1 183 720 kr | 273 642 kr |
| Bokslutsdispositioner | -801 000 kr | -664 000 kr | -308 810 kr | -112 393 kr |
| Skatt | 673 706 kr | 410 961 kr | 182 658 kr | 43 810 kr |
| Årets resultat | 5 104 682 kr | 1 540 884 kr | 692 252 kr | 117 439 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 380 045 kr | 1 314 635 kr | 1 289 500 kr | 1 349 498 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 141 720 kr | 101 310 kr | 89 500 kr | 149 498 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 238 325 kr | 1 213 325 kr | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 9 664 767 kr | 10 870 525 kr | 10 056 321 kr | 9 605 639 kr |
| Varulager | - | - | 234 317 kr | 177 167 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 159 620 kr | 7 343 567 kr | 6 872 469 kr | 7 370 067 kr |
| Kassa och bank | 5 505 147 kr | 3 526 958 kr | 2 949 535 kr | 2 058 405 kr |
| Summa tillgångar | 11 044 812 kr | 12 185 160 kr | 11 345 821 kr | 10 955 137 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 7 719 278 kr | 8 070 162 kr | 7 392 414 kr | 709 853 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 564 596 kr | 6 479 278 kr | 6 650 162 kr | 542 414 kr |
| Årets resultat | 5 104 682 kr | 1 540 884 kr | 692 252 kr | 117 439 kr |
| Obeskattade reserver | 1 051 000 kr | 1 715 000 kr | 2 023 810 kr | 2 102 711 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 736 534 kr | 1 885 998 kr | 1 439 597 kr | 1 251 959 kr |
| Leverantörsskulder | 110 087 kr | 205 328 kr | 280 125 kr | 371 959 kr |
| Skatteskulder | 536 775 kr | 282 883 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 583 221 kr | 803 820 kr | 587 292 kr | 477 968 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 11 044 812 kr | 12 185 160 kr | 11 345 821 kr | 10 955 137 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom bygg och fastighetsförvaltning.
Företrädare
- Alexander H (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ackes Bygg AB för organisationsnummer?
Ackes Bygg AB har organisationsnummer 559098-5577 (5590985577).
Var ligger Ackes Bygg AB?
Ackes Bygg AB har sin registrerade adress Larslundsvägen 44, 72231 Västerås.
Vilken bransch är Ackes Bygg AB verksamt i?
Ackes Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ackes Bygg AB?
Ackes Bygg AB hade en nettoomsättning på 10 017 438 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ackes Bygg AB?
Ackes Bygg AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-01-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.