Optikverkstaden Peder Nordenstam AB
Optikverkstaden Peder Nordenstam AB har organisationsnummer 559099-3423 (5590993423)
Aktiebolag • Org.nr: 559099-3423
Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustningHägersten
Om företaget
Optikverkstaden Peder Nordenstam AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47742).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 796 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 766 073 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Optikverkstaden Peder Nordenstam AB 1 796 000 kr och redovisade ett resultat på 84 728 kr. Rörelsemarginalen var 4,7 procent, under branschens median (median 11,4 procent). Soliditeten var 17,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,2 procent). Kassalikviditeten var 195,1 procent, över branschens median (median 181,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 11,4 procent | 3,3 procent till 22,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,7 procent | 12,2 procent | 3,5 procent till 24,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 17,6 procent | 54,2 procent | 34,3 procent till 77,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 195,1 procent | 181,9 procent | 106,1 procent till 406,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 55,6 procent | 26,1 procent | 0,4 procent till 56,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,7 procent | 4,5 procent | -4,4 procent till 13,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 898 000 kr | 1 530 000 kr | 1 022 000 kr till 1 990 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 311 000 kr | 540 000 kr | 382 000 kr till 667 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 151 av 274 aktiebolag inom detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning.
- Plats 20 av 39 aktiebolag inom detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning med säte i Stockholm.
- Plats 17 141 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 30 004 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 92 675 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 11,6 procent | -33,5 procent | 0,6 procent | 4,7 procent |
| Vinstmarginal | 0,9 procent | 11,6 procent | -33,5 procent | 0,5 procent | 4,7 procent |
| Soliditet | 7,6 procent | 21,1 procent | 14,1 procent | 17,2 procent | 17,6 procent |
| Kassalikviditet | 202,8 procent | 250,8 procent | 150,5 procent | 206,9 procent | 195,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 17,8 procent | 71,0 procent | -480,3 procent | 7,0 procent | 55,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 17,3 procent | -18,4 procent | -3,9 procent | 1,7 procent |
| Omsättning per anställd | 960 000 kr | 1 126 000 kr | 919 000 kr | 883 000 kr | 898 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 317 000 kr | 330 000 kr | 339 000 kr | 269 000 kr | 311 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Cedergrensvägen 25, BV12636 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Firman bedriver bearbetning, behandling och montering av glas till glasögon och synhjälpmedel . Vidare montering och försäljning av glasögon, kontaktlinser och synhjälpmedel. Firman bedriver hantering av värdepapper, konsultverksamhet synhjälpmedel och annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 919 113 kr | 2 251 033 kr | 1 836 904 kr | 1 766 073 kr | 1 795 658 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 44 936 kr | 17 488 kr | 38 024 kr | 46 279 kr | 23 321 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 655 189 kr | 1 951 684 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 343 832 kr | 348 816 kr | 525 577 kr | 422 802 kr | 440 893 kr |
| Personalkostnader | 634 941 kr | 659 704 kr | 678 200 kr | 537 805 kr | 621 089 kr |
| Avskrivningar | 115 333 kr | 8 333 kr | 0 kr | - | 1 667 kr |
| Rörelseresultat | 17 687 kr | 260 740 kr | -614 759 kr | 10 170 kr | 84 519 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 59 kr | 60 kr | 209 kr |
| Räntekostnader | 11 kr | 763 kr | 0 kr | 627 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 17 676 kr | 259 977 kr | -614 700 kr | 9 603 kr | 84 728 kr |
| Skatt | - | 16 566 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 17 676 kr | 243 411 kr | -614 700 kr | 9 603 kr | 84 728 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 8 333 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 23 333 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 333 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 23 333 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 299 808 kr | 1 623 118 kr | 906 241 kr | 798 313 kr | 840 658 kr |
| Varulager | 715 297 kr | 719 463 kr | 487 644 kr | 465 906 kr | 439 354 kr |
| Kortfristiga fordringar | 168 187 kr | 286 296 kr | 195 002 kr | 157 704 kr | 272 678 kr |
| Kassa och bank | 416 324 kr | 617 359 kr | 223 595 kr | 174 703 kr | 128 626 kr |
| Summa tillgångar | 1 308 141 kr | 1 623 118 kr | 906 241 kr | 798 313 kr | 863 991 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 99 282 kr | 342 693 kr | 127 993 kr | 137 597 kr | 152 325 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 31 606 kr | 49 282 kr | 292 693 kr | 77 994 kr | 17 597 kr |
| Årets resultat | 17 676 kr | 243 411 kr | -614 700 kr | 9 603 kr | 84 728 kr |
| Kortfristiga skulder | 288 177 kr | 360 343 kr | 278 166 kr | 160 634 kr | 205 684 kr |
| Leverantörsskulder | 92 556 kr | 124 048 kr | 124 444 kr | 82 246 kr | 73 858 kr |
| Skatteskulder | - | 16 566 kr | 16 566 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 88 466 kr | 108 342 kr | 58 678 kr | 59 283 kr | 100 346 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 308 141 kr | 1 623 118 kr | 906 241 kr | 798 313 kr | 863 991 kr |
Företrädare
- Anna-Karin S (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Optikverkstaden Peder Nordenstam AB för organisationsnummer?
Optikverkstaden Peder Nordenstam AB har organisationsnummer 559099-3423 (5590993423).
Var ligger Optikverkstaden Peder Nordenstam AB?
Optikverkstaden Peder Nordenstam AB har sin registrerade adress Cedergrensvägen 25, BV, 12636 Hägersten.
Vilken bransch är Optikverkstaden Peder Nordenstam AB verksamt i?
Optikverkstaden Peder Nordenstam AB är registrerat i branschen detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Optikverkstaden Peder Nordenstam AB?
Optikverkstaden Peder Nordenstam AB hade en nettoomsättning på 1 796 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Optikverkstaden Peder Nordenstam AB?
Optikverkstaden Peder Nordenstam AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.