Jemtsnett AB
Jemtsnett AB har organisationsnummer 559099-6749 (5590996749)
Aktiebolag • Org.nr: 559099-6749
Om företaget
Jemtsnett AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 39 procent till 287 000 kr räkenskapsåret 2025 (473 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen har minskat till följd av att bolaget inte haft någon verksamhet delar av året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jemtsnett AB 287 000 kr och redovisade ett resultat på 74 785 kr. Rörelsemarginalen var 27,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 43,5 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 176,8 procent, under branschens median (median 192,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,0 procent | 5,5 procent | 0,1 procent till 14,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 26,1 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 43,5 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 176,8 procent | 192,0 procent | 118,1 procent till 372,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 135,8 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -39,3 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 287 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 991 av 9 053 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 15 av 16 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Berg.
- Plats 213 av 305 aktiebolag med säte i Berg.
- Plats 3 366 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 215 347 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -131,1 procent | 2,8 procent | -13,2 procent | 27,0 procent |
| Vinstmarginal | -134,3 procent | 1,6 procent | -14,8 procent | 26,1 procent |
| Soliditet | 23,4 procent | 32,2 procent | -31,3 procent | 43,5 procent |
| Kassalikviditet | 83,3 procent | 87,8 procent | 27,8 procent | 176,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -585,6 procent | 23,7 procent | - | 135,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 356,0 procent | -37,5 procent | -39,3 procent |
| Omsättning per anställd | 166 000 kr | 757 000 kr | 473 000 kr | 287 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 212 000 kr | 526 000 kr | 378 000 kr | 1 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 292c/o Patrik Hemmingson
79127 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är byggverksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 165 979 kr | 756 783 kr | 473 478 kr | 286 926 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 24 752 kr | 0 kr | - | 79 999 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 28 145 kr | 26 009 kr | 230 kr | 238 390 kr |
| Övriga externa kostnader | 125 752 kr | 158 333 kr | 134 686 kr | 50 073 kr |
| Personalkostnader | 212 367 kr | 525 645 kr | 378 346 kr | 1 000 kr |
| Avskrivningar | 42 075 kr | 25 290 kr | 22 857 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -217 608 kr | 21 506 kr | -62 641 kr | 77 462 kr |
| Ränteintäkter | 11 kr | 33 kr | 302 kr | -870 kr |
| Räntekostnader | 5 657 kr | 9 669 kr | 7 357 kr | 1 807 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -223 254 kr | 11 870 kr | -69 696 kr | 74 785 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -223 254 kr | 11 870 kr | -69 696 kr | 74 785 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 88 148 kr | 62 858 kr | 40 001 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 88 148 kr | 62 858 kr | 40 001 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 75 093 kr | 92 318 kr | 22 985 kr | 126 753 kr |
| Kortfristiga fordringar | 75 093 kr | 92 318 kr | 22 985 kr | 40 130 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | - | - | 86 623 kr |
| Summa tillgångar | 163 241 kr | 155 176 kr | 62 986 kr | 126 753 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 38 121 kr | 49 990 kr | -19 706 kr | 55 079 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 211 375 kr | -11 880 kr | -10 kr | -69 706 kr |
| Årets resultat | -223 254 kr | 11 870 kr | -69 696 kr | 74 785 kr |
| Kortfristiga skulder | 90 120 kr | 105 186 kr | 82 692 kr | 71 674 kr |
| Leverantörsskulder | 8 447 kr | 9 396 kr | 2 753 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 61 kr | 17 951 kr | 4 828 kr | 71 674 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 163 241 kr | 155 176 kr | 62 986 kr | 126 753 kr |
Företrädare
- Patrik H
Undertecknad i Oviken 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jemtsnett AB för organisationsnummer?
Jemtsnett AB har organisationsnummer 559099-6749 (5590996749).
Var ligger Jemtsnett AB?
Jemtsnett AB har sin registrerade adress Box 292, 79127 Falun.
Vilken bransch är Jemtsnett AB verksamt i?
Jemtsnett AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jemtsnett AB?
Jemtsnett AB hade en nettoomsättning på 287 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jemtsnett AB?
Jemtsnett AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Berg
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.