Magnus & friends AB
Magnus & friends AB har organisationsnummer 559099-7259 (5590997259)
Aktiebolag • Org.nr: 559099-7259
Om företaget
Magnus & friends AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som researrangemang enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 79120). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar och resebyråverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen minskade 10 procent till 7 315 234 kr räkenskapsåret 2023 (8 163 169 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Magnus & friends AB 7 315 234 kr och redovisade ett resultat på 372 327 kr. Rörelsemarginalen var 8,7 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 19,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 111,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,2 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,7 procent | 5,5 procent | -0,4 procent till 16,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,8 procent | 5,0 procent | -0,3 procent till 18,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 19,3 procent | 50,1 procent | 22,5 procent till 77,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 111,1 procent | 208,2 procent | 116,2 procent till 507,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 56,2 procent | 11,7 procent | -6,9 procent till 45,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -10,4 procent | 14,5 procent | -19,8 procent till 61,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 658 000 kr | 1 588 000 kr | 745 000 kr till 4 096 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 755 000 kr | 341 000 kr | 129 000 kr till 620 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -531,0 procent | 14,0 procent | 5,9 procent | 8,7 procent |
| Vinstmarginal | -532,3 procent | 13,9 procent | 5,9 procent | 8,8 procent |
| Soliditet | -26,1 procent | 8,1 procent | 26,7 procent | 19,3 procent |
| Kassalikviditet | 54,7 procent | 78,4 procent | 92,6 procent | 111,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 307,0 procent | 74,1 procent | 56,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 1626,1 procent | 153,4 procent | -10,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 3 658 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 755 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box: 3113c/o Elite Redovisningskonsult AB
10362 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Arrangera paketresor inom surfing.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 186 654 kr | 3 221 854 kr | 8 163 169 kr | 7 315 234 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 163 041 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 835 926 kr | 1 728 848 kr | 4 144 674 kr | 2 929 625 kr |
| Övriga externa kostnader | 252 907 kr | 588 186 kr | 1 947 650 kr | 2 077 783 kr |
| Personalkostnader | 215 075 kr | 372 251 kr | 1 408 999 kr | 1 510 568 kr |
| Avskrivningar | 36 863 kr | 81 743 kr | 181 578 kr | 162 550 kr |
| Rörelseresultat | -991 076 kr | 450 826 kr | 480 268 kr | 634 708 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 7 750 kr |
| Räntekostnader | 2 500 kr | 2 644 kr | 85 kr | 1 136 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -993 576 kr | 448 182 kr | 480 183 kr | 641 322 kr |
| Bokslutsdispositioner | 143 400 kr | 0 kr | -38 000 kr | -166 000 kr |
| Skatt | 2 625 kr | 0 kr | 23 539 kr | 102 995 kr |
| Årets resultat | -852 801 kr | 448 182 kr | 418 644 kr | 372 327 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 360 211 kr | 502 043 kr | 714 902 kr | 581 623 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 180 211 kr | 322 043 kr | 534 902 kr | 401 623 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 798 259 kr | 1 290 256 kr | 1 402 147 kr | 2 848 585 kr |
| Kortfristiga fordringar | 795 124 kr | 950 578 kr | 686 039 kr | 2 661 540 kr |
| Kassa och bank | 3 135 kr | 339 678 kr | 716 108 kr | 187 045 kr |
| Summa tillgångar | 1 158 470 kr | 1 792 299 kr | 2 117 049 kr | 3 430 208 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | -302 192 kr | 145 990 kr | 564 634 kr | 661 961 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 500 609 kr | -352 192 kr | 95 990 kr | 239 634 kr |
| Årets resultat | -852 801 kr | 448 182 kr | 418 644 kr | 372 327 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | 38 000 kr | 204 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 460 662 kr | 1 646 309 kr | 1 514 415 kr | 2 564 247 kr |
| Leverantörsskulder | 5 818 kr | -10 953 kr | 70 501 kr | 83 567 kr |
| Skatteskulder | 96 302 kr | 0 kr | 23 539 kr | 126 534 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 257 488 kr | 332 898 kr | 516 825 kr | 461 655 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 158 470 kr | 1 792 299 kr | 2 117 049 kr | 3 430 208 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017 och bedriver resetjänster till Portugal. Bolaget arrangerar paketresor inom surfing och yoga. Årsredovisningen är upprättat i svenska kronor, SEK.
Ovillkorade aktieägartillskott uppgår till 225.000 kr.
Företrädare
- Magnus H (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Magnus & friends AB för organisationsnummer?
Magnus & friends AB har organisationsnummer 559099-7259 (5590997259).
Var ligger Magnus & friends AB?
Magnus & friends AB har sin registrerade adress Box: 3113, 10362 Stockholm.
Vilken bransch är Magnus & friends AB verksamt i?
Magnus & friends AB är registrerat i branschen researrangemang enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Magnus & friends AB?
Magnus & friends AB hade en nettoomsättning på 7 315 234 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Magnus & friends AB?
Magnus & friends AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.