Ebony IVF AB
Ebony IVF AB har organisationsnummer 559100-0889 (5591000889)
Aktiebolag • Org.nr: 559100-0889
Om företaget
Ebony IVF AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallda. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som medicinsk laboratorieverksamhet och bilddiagnostik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86910).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 1 procent till 1 012 909 kr räkenskapsåret 2026 (1 022 054 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Ebony IVF AB 1 012 909 kr och redovisade ett resultat på 109 513 kr. Rörelsemarginalen var 12,3 procent, under branschens median (median 23,6 procent). Soliditeten var 72,1 procent, under branschens median (median 72,3 procent). Kassalikviditeten var 58,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 391,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,3 procent | 23,6 procent | 7,2 procent till 55,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 12,0 procent | 24,5 procent | 7,3 procent till 57,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 72,1 procent | 72,3 procent | 53,3 procent till 87,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 58,4 procent | 391,4 procent | 222,7 procent till 851,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 43,1 procent | 24,3 procent | 0,4 procent till 56,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,9 procent | -0,8 procent | -27,5 procent till 15,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 15 av 41 aktiebolag inom medicinsk laboratorieverksamhet och bilddiagnostik.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom medicinsk laboratorieverksamhet och bilddiagnostik med säte i Göteborg.
- Plats 9 705 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 23 956 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 144 158 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,9 procent | 13,6 procent | 22,9 procent | -11,0 procent | 12,3 procent |
| Vinstmarginal | 28,9 procent | 13,6 procent | 22,9 procent | -11,0 procent | 12,0 procent |
| Soliditet | 80,3 procent | 83,6 procent | 81,8 procent | 40,6 procent | 72,1 procent |
| Kassalikviditet | 254,5 procent | 383,5 procent | 170,7 procent | 10,6 procent | 58,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,0 procent | 29,2 procent | 47,7 procent | -77,7 procent | 43,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 2,6 procent | 66,0 procent | -21,3 procent | -0,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dunvägen 9 VALLDA43479 Vallda
Verksamhetsbeskrivning
IVF-utbildning samt behandling av infertilitet IVF huvudsakligen på Infertilitetskliniker i Afrika
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 762 110 kr | 781 965 kr | 1 298 305 kr | 1 022 054 kr | 1 012 909 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 160 kr | 2 057 kr | 8 927 kr | -40 951 kr | 365 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 61 487 kr | 48 919 kr | 14 388 kr | 447 484 kr | 112 512 kr | 81 150 kr |
| Övriga externa kostnader | 62 711 kr | 433 922 kr | 674 144 kr | 756 642 kr | 934 476 kr | 762 094 kr |
| Avskrivningar | 42 330 kr | 42 330 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -206 063 kr | 220 506 kr | 106 163 kr | 297 810 kr | -112 098 kr | 125 017 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 21 kr | 458 kr | 18 kr | 3 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | 729 kr | 35 kr | 3 185 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -206 063 kr | 220 506 kr | 106 184 kr | 297 539 kr | -112 115 kr | 121 835 kr |
| Skatt | - | - | 317 kr | 63 182 kr | 0 kr | 12 322 kr |
| Årets resultat | -206 063 kr | 220 506 kr | 105 867 kr | 234 357 kr | -112 115 kr | 109 513 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 42 330 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 42 330 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 184 854 kr | 319 476 kr | 433 259 kr | 600 051 kr | 355 625 kr | 352 253 kr |
| Varulager | 175 485 kr | 159 117 kr | 161 286 kr | 413 655 kr | 333 312 kr | 294 812 kr |
| Kortfristiga fordringar | 511 kr | 133 763 kr | 62 375 kr | 158 332 kr | -1 kr | 45 588 kr |
| Kassa och bank | 8 858 kr | 26 596 kr | 209 598 kr | 28 064 kr | 22 314 kr | 11 853 kr |
| Summa tillgångar | 227 184 kr | 319 476 kr | 433 259 kr | 600 051 kr | 355 625 kr | 352 253 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 35 969 kr | 256 475 kr | 362 342 kr | 490 832 kr | 144 360 kr | 253 873 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 192 032 kr | -14 031 kr | 206 475 kr | 206 475 kr | 206 475 kr | 94 360 kr |
| Årets resultat | -206 063 kr | 220 506 kr | 105 867 kr | 234 357 kr | -112 115 kr | 109 513 kr |
| Kortfristiga skulder | 191 215 kr | 63 001 kr | 70 917 kr | 109 219 kr | 211 265 kr | 98 380 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | - | 317 kr | 63 499 kr | 63 182 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 191 215 kr | 63 001 kr | 37 266 kr | 45 720 kr | 148 083 kr | 98 380 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 227 184 kr | 319 476 kr | 433 259 kr | 600 051 kr | 355 625 kr | 352 253 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Göteborg registrerades år 2017 och bedriver IVF utbildning samt behandling av infertilitet IVF, huvuddsaklingen på infertilitetskliniker i Afrika.
Företrädare
- Catherine B (styrelseledamot)
- Leif B (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ebony IVF AB för organisationsnummer?
Ebony IVF AB har organisationsnummer 559100-0889 (5591000889).
Var ligger Ebony IVF AB?
Ebony IVF AB har sin registrerade adress Dunvägen 9 VALLDA, 43479 Vallda.
Vilken bransch är Ebony IVF AB verksamt i?
Ebony IVF AB är registrerat i branschen medicinsk laboratorieverksamhet och bilddiagnostik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ebony IVF AB?
Ebony IVF AB hade en nettoomsättning på 1 012 909 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.