
JW Takunderhåll AB
JW Takunderhåll AB har organisationsnummer 559100-3446 (5591003446)
Aktiebolag • Org.nr: 559100-3446
Om företaget
JW Takunderhåll AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gävle. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som rengöring av byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81221). Sidoverksamheter inkluderar takarbeten av andra material än plåt, takarbeten av plåt och rengöring och lokalvård. På Google Maps är verksamheten listad som roofing contractor. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 21 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2022.
Omsättningen ökade 12 procent till 8 158 330 kr räkenskapsåret 2022 (7 266 800 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2022 omsatte JW Takunderhåll AB 8 158 330 kr och redovisade ett resultat på 2 203 292 kr. Rörelsemarginalen var 33,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,1 procent). Soliditeten var 64,9 procent, över branschens median (median 46,9 procent). Kassalikviditeten var 332,3 procent, över branschens median (median 187,3 procent).
| Nyckeltal 2022 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,4 procent | 7,1 procent | -0,5 procent till 20,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 33,4 procent | 6,9 procent | -0,6 procent till 21,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,9 procent | 46,9 procent | 28,9 procent till 71,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 332,3 procent | 187,3 procent | 120,7 procent till 334,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 50,7 procent | 24,4 procent | -8,0 procent till 54,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 12,3 procent | 7,0 procent | -14,9 procent till 37,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 165 000 kr | 786 000 kr | 594 000 kr till 1 165 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 516 000 kr | 426 000 kr | 277 000 kr till 543 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,7 procent | 19,1 procent | 40,4 procent | 33,4 procent |
| Vinstmarginal | 12,6 procent | 18,9 procent | 40,3 procent | 33,4 procent |
| Soliditet | 44,1 procent | 34,1 procent | 60,8 procent | 64,9 procent |
| Kassalikviditet | 353,5 procent | 196,6 procent | 316,7 procent | 332,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,9 procent | 93,3 procent | 77,6 procent | 50,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 23,6 procent | 47,9 procent | 12,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 988 000 kr | 1 228 000 kr | 1 211 000 kr | 1 165 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 618 000 kr | 462 000 kr | 507 000 kr | 516 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vändkretsen 5780275 Gävle
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Vändkretsen 57 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva takbarbeten såsom takbyten, underhåll och rengöring av tak och målning av tak och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 976 364 kr | 4 913 777 kr | 7 266 800 kr | 8 158 330 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 107 760 kr | 197 162 kr | 543 337 kr | 759 658 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 396 971 kr | 342 679 kr | 444 999 kr | 838 718 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 928 543 kr | 2 066 202 kr | 1 372 567 kr | 1 725 136 kr |
| Personalkostnader | 1 235 023 kr | 1 849 251 kr | 3 039 781 kr | 3 614 288 kr |
| Avskrivningar | 18 200 kr | 14 394 kr | 17 060 kr | 7 269 kr |
| Rörelseresultat | 505 387 kr | 937 558 kr | 2 935 730 kr | 2 724 836 kr |
| Räntekostnader | 5 429 kr | 7 988 kr | 8 303 kr | 1 471 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 499 958 kr | 929 570 kr | 2 927 427 kr | 2 723 365 kr |
| Bokslutsdispositioner | -126 000 kr | -13 625 kr | 0 kr | 54 625 kr |
| Skatt | 81 459 kr | 197 498 kr | 605 755 kr | 574 698 kr |
| Årets resultat | 292 499 kr | 718 447 kr | 2 321 672 kr | 2 203 292 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 97 466 kr | 103 702 kr | 65 576 kr | 20 831 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 97 466 kr | 103 702 kr | 65 576 kr | 20 831 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 380 331 kr | 2 157 016 kr | 4 854 792 kr | 6 671 241 kr |
| Varulager | - | 109 862 kr | 170 040 kr | 183 080 kr |
| Kortfristiga fordringar | 347 738 kr | 626 370 kr | 797 088 kr | 1 589 077 kr |
| Kassa och bank | 1 032 593 kr | 1 420 784 kr | 3 887 664 kr | 4 899 084 kr |
| Summa tillgångar | 1 477 797 kr | 2 260 718 kr | 4 920 368 kr | 6 692 072 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 651 353 kr | 769 800 kr | 2 991 472 kr | 4 344 764 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 308 854 kr | 1 353 kr | 619 800 kr | 2 091 472 kr |
| Årets resultat | 292 499 kr | 718 447 kr | 2 321 672 kr | 2 203 292 kr |
| Obeskattade reserver | 436 000 kr | 449 625 kr | 449 625 kr | 395 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 390 444 kr | 1 041 293 kr | 1 479 271 kr | 1 952 308 kr |
| Leverantörsskulder | 63 394 kr | 100 892 kr | 84 882 kr | 186 863 kr |
| Skatteskulder | 94 679 kr | 116 596 kr | 640 663 kr | 905 755 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 71 724 kr | 676 092 kr | 438 952 kr | 528 050 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 477 797 kr | 2 260 718 kr | 4 920 368 kr | 6 692 072 kr |
Ur årsredovisningen
JW Takunderhåll AB registrerades 2017-02-09 och avger härmed sin sjätte årsredovisning. JW Takunderhåll AB arbetar med att förlänga livslängden på tak. Företaget utför rengöring, behandling och underhåll av tak, takmålning. Dessutom utförs fasadtvätt, klottersanering samt en mindre del snöskottning. Verksamheten bedrivs främst i Gävleborgs län, bolaget arbetar även i närliggande län vid större projekt. JW Takunderhåll AB utför arbeten åt såväl privatpersoner, föreningar som kommuner. Personalen har certifierad kunskap inom arbetsområdet. Vårat mål är alltid att uföra jobb till bästa kvalitet samt ge kunden bästa tänkbara service. Företaget har sitt säte i Gävle kommun, Gävleborgs län.
Företrädare
- Daniel W
Undertecknad i Gävle 2023-02-15.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JW Takunderhåll AB för organisationsnummer?
JW Takunderhåll AB har organisationsnummer 559100-3446 (5591003446).
Var ligger JW Takunderhåll AB?
JW Takunderhåll AB har sin registrerade adress Vändkretsen 57, 80275 Gävle.
Vilken bransch är JW Takunderhåll AB verksamt i?
JW Takunderhåll AB är registrerat i branschen rengöring av byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JW Takunderhåll AB?
JW Takunderhåll AB hade en nettoomsättning på 8 158 330 kr räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JW Takunderhåll AB?
JW Takunderhåll AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.
Föreslår JW Takunderhåll AB någon utdelning?
Styrelsen i JW Takunderhåll AB föreslog en utdelning på 1 035 000 kr för räkenskapsåret 2022.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gävle
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.