Mizan & Moni AB
Mizan & Moni AB har organisationsnummer 559100-3628 (5591003628)
Aktiebolag • Org.nr: 559100-3628
Om företaget
Mizan & Moni AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 3 219 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 243 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mizan & Moni AB 3 219 000 kr och redovisade ett resultat på -251 529 kr. Rörelsemarginalen var -7,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 9,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 46,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,5 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -7,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 9,1 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 46,2 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -516,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -0,7 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 073 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 473 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 123 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 863 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 10 150 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 16 835 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 54 366 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,0 procent | -10,9 procent | -7,5 procent |
| Vinstmarginal | -0,2 procent | -11,2 procent | -7,8 procent |
| Soliditet | 3,6 procent | 9,7 procent | 9,1 procent |
| Kassalikviditet | 26,2 procent | 17,6 procent | 46,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -16,9 procent | -719,4 procent | -516,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -2,7 procent | -0,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 111 000 kr | 1 081 000 kr | 1 073 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 513 000 kr | 528 000 kr | 473 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Solhagavägen 90c/o c/o Mizanurrahman Fakir
16347 Spånga
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Solhagavägen 90 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva indisk restaurang samt pizzeria och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 331 579 kr | 3 243 218 kr | 3 219 447 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -19 720 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | -1 750 kr | -6 500 kr | -5 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 964 247 kr | 1 000 275 kr | 965 222 kr |
| Personalkostnader | 1 538 525 kr | 1 583 602 kr | 1 417 520 kr |
| Avskrivningar | 130 876 kr | 130 876 kr | 130 876 kr |
| Rörelseresultat | 1 639 kr | -354 078 kr | -241 502 kr |
| Ränteintäkter | 47 kr | 1 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 6 240 kr | 7 564 kr | 10 027 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -4 555 kr | -361 640 kr | -251 529 kr |
| Årets resultat | -4 555 kr | -361 640 kr | -251 529 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 549 507 kr | 418 631 kr | 287 755 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 49 507 kr | 43 631 kr | 37 755 kr |
| Omsättningstillgångar | 201 495 kr | 100 513 kr | 247 894 kr |
| Varulager | 11 500 kr | 18 000 kr | 23 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 174 144 kr | 53 833 kr | 198 884 kr |
| Kassa och bank | 15 851 kr | 28 680 kr | 26 010 kr |
| Summa tillgångar | 751 002 kr | 519 144 kr | 535 649 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 26 912 kr | 50 272 kr | 48 743 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -18 534 kr | 361 912 kr | 250 272 kr |
| Årets resultat | -4 555 kr | -361 640 kr | -251 529 kr |
| Kortfristiga skulder | 724 090 kr | 468 872 kr | 486 906 kr |
| Leverantörsskulder | 118 885 kr | 143 353 kr | 268 697 kr |
| Skatteskulder | 9 864 kr | 18 459 kr | 11 990 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 589 216 kr | 321 101 kr | 174 212 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 751 002 kr | 519 144 kr | 535 649 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver restaurangverksamhet med specialitet på det indiska köket.
Företrädare
- Mizanurrahman F (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mizan & Moni AB för organisationsnummer?
Mizan & Moni AB har organisationsnummer 559100-3628 (5591003628).
Var ligger Mizan & Moni AB?
Mizan & Moni AB har sin registrerade adress Solhagavägen 90, 16347 Spånga.
Vilken bransch är Mizan & Moni AB verksamt i?
Mizan & Moni AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mizan & Moni AB?
Mizan & Moni AB hade en nettoomsättning på 3 219 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mizan & Moni AB?
Mizan & Moni AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.