Tandläkare Niclas Bergström AB
Tandläkare Niclas Bergström AB har organisationsnummer 559100-6068 (5591006068)
Aktiebolag • Org.nr: 559100-6068
Om företaget
Tandläkare Niclas Bergström AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Sidoverksamheter inkluderar tandläkarverksamhet och dagspa, bastu och ångbastu.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 47 procent till 5 676 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 849 915 kr föregående år).
Omsättningen har ökat med 47% och beror främst på att verksamheten nu har etablerats fullt ut i de nya
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tandläkare Niclas Bergström AB 5 676 000 kr och redovisade ett resultat på 976 425 kr. Rörelsemarginalen var 23,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var 60,3 procent, över branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 96,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,1 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 23,2 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 60,3 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 96,6 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 19,9 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 47,4 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 892 000 kr | 722 000 kr | 479 000 kr till 1 093 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 573 000 kr | 354 000 kr | 163 000 kr till 505 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 44 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 5 av 106 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Malmö.
- Plats 1 085 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 3 640 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 32 903 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,0 procent | 14,9 procent | 23,1 procent |
| Vinstmarginal | 35,3 procent | 24,7 procent | 23,2 procent |
| Soliditet | 56,8 procent | 58,5 procent | 60,3 procent |
| Kassalikviditet | 194,0 procent | 105,5 procent | 96,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,1 procent | 16,1 procent | 19,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -25,8 procent | 47,4 procent |
| Omsättning per anställd | 2 596 000 kr | 1 925 000 kr | 1 892 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 585 000 kr | 592 000 kr | 573 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Malmborgsgatan 4c/o Hansa Estetik
21138 Malmö
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Malmborgsgatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Tandvårdsverksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 191 894 kr | 3 849 915 kr | 5 675 958 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 51 029 kr | 0 kr | 784 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 279 074 kr | 1 566 901 kr |
| Övriga externa kostnader | 403 070 kr | 670 344 kr | 742 071 kr |
| Personalkostnader | 1 170 290 kr | 1 184 171 kr | 1 720 462 kr |
| Avskrivningar | - | 143 568 kr | 333 373 kr |
| Rörelseresultat | 1 817 853 kr | 572 758 kr | 1 313 738 kr |
| Ränteintäkter | 13 487 kr | 7 558 kr | 3 163 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 711 kr | 444 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 831 340 kr | 951 806 kr | 1 316 457 kr |
| Bokslutsdispositioner | -466 600 kr | -160 000 kr | -69 000 kr |
| Skatt | 288 387 kr | 99 390 kr | 271 032 kr |
| Årets resultat | 1 076 353 kr | 692 416 kr | 976 425 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 5 565 000 kr | 6 559 949 kr | 7 235 801 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 1 109 519 kr | 971 489 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 565 000 kr | 5 045 430 kr | 5 949 312 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 431 596 kr | 783 740 kr | 922 147 kr |
| Varulager | 19 400 kr | 158 741 kr | 224 972 kr |
| Kortfristiga fordringar | 197 299 kr | 324 552 kr | 236 974 kr |
| Kassa och bank | 1 214 897 kr | 300 447 kr | 460 201 kr |
| Summa tillgångar | 6 996 596 kr | 7 343 689 kr | 8 157 948 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 3 977 153 kr | 4 299 569 kr | 4 915 994 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 850 801 kr | 3 557 153 kr | 3 889 569 kr |
| Årets resultat | 1 076 353 kr | 692 416 kr | 976 425 kr |
| Obeskattade reserver | 2 291 500 kr | 2 451 500 kr | 2 520 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 727 942 kr | 592 620 kr | 721 454 kr |
| Leverantörsskulder | - | 21 083 kr | 107 422 kr |
| Skatteskulder | 32 805 kr | 32 993 kr | 32 993 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 463 137 kr | 428 771 kr | 162 555 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 996 596 kr | 7 343 689 kr | 8 157 948 kr |
Företrädare
- Niclas B
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tandläkare Niclas Bergström AB för organisationsnummer?
Tandläkare Niclas Bergström AB har organisationsnummer 559100-6068 (5591006068).
Var ligger Tandläkare Niclas Bergström AB?
Tandläkare Niclas Bergström AB har sin registrerade adress Malmborgsgatan 4, 21138 Malmö.
Vilken bransch är Tandläkare Niclas Bergström AB verksamt i?
Tandläkare Niclas Bergström AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tandläkare Niclas Bergström AB?
Tandläkare Niclas Bergström AB hade en nettoomsättning på 5 676 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tandläkare Niclas Bergström AB?
Tandläkare Niclas Bergström AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Tandläkare Niclas Bergström AB någon utdelning?
Styrelsen i Tandläkare Niclas Bergström AB föreslog en utdelning på 4 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.