Avala Bygg och Mark AB
Avala Bygg och Mark AB har organisationsnummer 559100-7207 (5591007207)
Aktiebolag • Org.nr: 559100-7207
Om företaget
Avala Bygg och Mark AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2020.
Omsättningen minskade 13 procent till 9 026 250 kr räkenskapsåret 2020 (10 403 068 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2020 omsatte Avala Bygg och Mark AB 9 026 250 kr och redovisade ett resultat på 623 619 kr. Rörelsemarginalen var 11,6 procent, över branschens median (median 9,2 procent). Soliditeten var 49,3 procent, över branschens median (median 36,2 procent). Kassalikviditeten var 249,9 procent, över branschens median (median 170,2 procent).
| Nyckeltal 2020 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,6 procent | 9,2 procent | 1,4 procent till 20,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,6 procent | 8,5 procent | 0,7 procent till 19,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 49,3 procent | 36,2 procent | 16,7 procent till 61,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 249,9 procent | 170,2 procent | 98,7 procent till 341,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 44,8 procent | 20,3 procent | 0,4 procent till 48,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -13,2 procent | 6,3 procent | -17,1 procent till 38,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 128 000 kr | 1 324 000 kr | 808 000 kr till 1 908 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 444 000 kr | 445 000 kr | 290 000 kr till 564 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,0 procent | 11,6 procent |
| Vinstmarginal | 7,9 procent | 11,6 procent |
| Soliditet | 48,0 procent | 49,3 procent |
| Kassalikviditet | 218,8 procent | 249,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,6 procent | 44,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -13,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 734 000 kr | 1 128 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 793 000 kr | 444 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hagalundsgatan 1816963 Solna
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hagalundsgatan 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bygg- och snickeriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 403 068 kr | 9 026 250 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 6 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 009 899 kr | 2 700 114 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 755 047 kr | 1 563 410 kr |
| Personalkostnader | 4 759 401 kr | 3 550 417 kr |
| Avskrivningar | 12 095 kr | 138 917 kr |
| Rörelseresultat | 833 282 kr | 1 049 193 kr |
| Räntekostnader | 14 457 kr | 6 234 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 818 825 kr | 1 042 959 kr |
| Bokslutsdispositioner | -190 000 kr | -240 000 kr |
| Skatt | 165 259 kr | 179 340 kr |
| Årets resultat | 463 566 kr | 623 619 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 322 797 kr | 502 198 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 302 684 kr | 490 448 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 113 kr | 11 750 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 944 409 kr | 2 322 443 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 101 243 kr | 1 489 376 kr |
| Kassa och bank | 843 166 kr | 833 067 kr |
| Summa tillgångar | 2 267 206 kr | 2 824 641 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 089 053 kr | 1 392 672 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 575 487 kr | 719 053 kr |
| Årets resultat | 463 566 kr | 623 619 kr |
| Obeskattade reserver | 190 000 kr | 430 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 888 577 kr | 929 531 kr |
| Leverantörsskulder | 270 383 kr | 47 238 kr |
| Skatteskulder | 137 106 kr | 206 280 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 129 029 kr | 248 868 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 267 206 kr | 2 824 641 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017 och bedriver sedan dess verksamhet inom bygg och entreprenad branschen med inriktning på mark och anläggningsarbete.
Till följd av Covid 19 - pandemins mycket negativa effekter har omsättningen i verksamheten sjukit med ca 14 % i jämförelse med förra året. Resultat för räkenskapsåret är trots allt positivt i Avala Bygg AB som inte har varit föremål för korttidspermiteringar eller andra bidrag hänförliga till pandemin.
Företrädare
- Dusan J (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2021.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Avala Bygg och Mark AB för organisationsnummer?
Avala Bygg och Mark AB har organisationsnummer 559100-7207 (5591007207).
Var ligger Avala Bygg och Mark AB?
Avala Bygg och Mark AB har sin registrerade adress Hagalundsgatan 18, 16963 Solna.
Vilken bransch är Avala Bygg och Mark AB verksamt i?
Avala Bygg och Mark AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Avala Bygg och Mark AB?
Avala Bygg och Mark AB hade en nettoomsättning på 9 026 250 kr räkenskapsåret 2020 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Avala Bygg och Mark AB?
Avala Bygg och Mark AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2020 enligt årsredovisningen.
Föreslår Avala Bygg och Mark AB någon utdelning?
Styrelsen i Avala Bygg och Mark AB föreslog en utdelning på 320 000 kr för räkenskapsåret 2020.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.