Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB
Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB har organisationsnummer 559100-8510 (5591008510)
Aktiebolag • Org.nr: 559100-8510
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerNyköping
Om företaget
Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nyköping. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 11 procent till 1 386 944 kr räkenskapsåret 2025 (1 251 633 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB 1 386 944 kr och redovisade ett resultat på 3 100 kr. Rörelsemarginalen var 27,5 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 53,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 220,7 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,5 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 29,1 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 53,6 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 220,7 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 10,8 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 387 000 kr | 1 187 000 kr | 558 000 kr till 1 945 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 156 000 kr | 356 000 kr | 107 000 kr till 584 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 874 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 12 av 46 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Nyköping.
- Plats 539 av 1 554 aktiebolag med säte i Nyköping.
- Plats 2 766 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 117 334 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 57,0 procent | 27,5 procent |
| Vinstmarginal | - | 54,9 procent | 29,1 procent |
| Soliditet | 129,6 procent | 52,0 procent | 53,6 procent |
| Kassalikviditet | 50,1 procent | 226,5 procent | 220,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,0 procent | 1,1 procent | 0,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 10,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 252 000 kr | 1 387 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 81 000 kr | 156 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gasverksvägen 24c/o DÅ Elektriska AB
61135 Nyköping
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Gasverksvägen 24 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 61 669 kr | 1 251 633 kr | 1 386 944 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 871 209 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 69 022 kr | 277 798 kr | 533 201 kr |
| Personalkostnader | - | 81 216 kr | 155 567 kr |
| Avskrivningar | 159 590 kr | 179 572 kr | 179 572 kr |
| Rörelseresultat | 704 266 kr | 713 047 kr | 381 997 kr |
| Ränteintäkter | - | 214 754 kr | 197 354 kr |
| Räntekostnader | 238 283 kr | 240 901 kr | 176 218 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 465 983 kr | 686 900 kr | 403 133 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -810 000 kr | -390 000 kr |
| Skatt | 95 993 kr | -179 812 kr | 10 033 kr |
| Årets resultat | 369 990 kr | 56 712 kr | 3 100 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 3 975 458 kr | 9 372 260 kr | 9 124 642 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 975 458 kr | 3 795 886 kr | 3 616 314 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 5 576 374 kr | 5 508 328 kr |
| Omsättningstillgångar | 110 985 kr | 915 936 kr | 876 163 kr |
| Kortfristiga fordringar | 60 834 kr | 859 241 kr | 791 397 kr |
| Kassa och bank | 50 151 kr | 56 695 kr | 84 766 kr |
| Summa tillgångar | 4 086 443 kr | 10 288 196 kr | 10 000 805 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 5 295 768 kr | 5 352 480 kr | 5 355 580 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 875 778 kr | 5 245 768 kr | 5 302 480 kr |
| Årets resultat | 369 990 kr | 56 712 kr | 3 100 kr |
| Obeskattade reserver | 128 745 kr | 128 745 kr | 128 745 kr |
| Kortfristiga skulder | 221 629 kr | 404 451 kr | 396 934 kr |
| Skatteskulder | -76 176 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 95 262 kr | 89 386 kr | 81 869 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 086 443 kr | 10 288 196 kr | 10 000 805 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Daniel Å
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB för organisationsnummer?
Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB har organisationsnummer 559100-8510 (5591008510).
Var ligger Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB?
Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB har sin registrerade adress Gasverksvägen 24, 61135 Nyköping.
Vilken bransch är Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB verksamt i?
Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB?
Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB hade en nettoomsättning på 1 386 944 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB?
Anderbäck 10:1 Förvaltning i Nyköping AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nyköping
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.