Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB
Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB har organisationsnummer 559101-5077 (5591015077)
Aktiebolag • Org.nr: 559101-5077
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerValdemarsvik
Om företaget
Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Valdemarsvik. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 494 000 kr räkenskapsåret 2025 (481 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB 494 000 kr och redovisade ett resultat på 48 308 kr. Rörelsemarginalen var 22,5 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 30,7 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 206,0 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,5 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 12,3 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 30,7 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 206,0 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 11,3 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,7 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 889 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 11 av 17 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Söderköping.
- Plats 243 av 389 aktiebolag med säte i Söderköping.
- Plats 7 261 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 190 992 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,2 procent | 37,7 procent | 23,3 procent | 22,2 procent | 22,5 procent |
| Vinstmarginal | 37,8 procent | 29,8 procent | 13,8 procent | 8,7 procent | 12,3 procent |
| Soliditet | 13,0 procent | 20,0 procent | 24,0 procent | 26,6 procent | 30,7 procent |
| Kassalikviditet | 111,1 procent | 166,1 procent | 193,8 procent | 185,7 procent | 206,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 68,9 procent | 36,4 procent | 14,4 procent | 9,0 procent | 11,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,3 procent | 0,4 procent | 5,0 procent | 2,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ekenäset28c/o Joakim Larsson
61593 Valdemarsvik
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ekenäset28 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet bestående av att direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom såsom fastigheter och värdepapper, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 436 843 kr | 455 836 kr | 457 643 kr | 481 439 kr | 494 217 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 3 kr | 3 kr | 3 kr |
| Övriga externa kostnader | 181 504 kr | 230 162 kr | 297 483 kr | 321 325 kr | 329 708 kr |
| Avskrivningar | 53 544 kr | 53 544 kr | 53 544 kr | 53 544 kr | 53 544 kr |
| Rörelseresultat | 201 795 kr | 172 130 kr | 106 619 kr | 106 573 kr | 110 968 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 841 kr | 1 667 kr | 951 kr |
| Räntekostnader | 36 301 kr | 36 018 kr | 44 603 kr | 65 754 kr | 51 287 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 165 494 kr | 136 112 kr | 62 857 kr | 42 486 kr | 60 632 kr |
| Skatt | 35 701 kr | 28 191 kr | 12 905 kr | 8 441 kr | 12 324 kr |
| Årets resultat | 129 793 kr | 107 921 kr | 49 952 kr | 34 045 kr | 48 308 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 276 240 kr | 1 222 696 kr | 1 169 152 kr | 1 115 608 kr | 1 062 064 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 276 240 kr | 1 222 696 kr | 1 169 152 kr | 1 115 608 kr | 1 062 064 kr |
| Omsättningstillgångar | 176 518 kr | 262 251 kr | 274 783 kr | 315 995 kr | 335 994 kr |
| Kortfristiga fordringar | 96 707 kr | 81 291 kr | 105 948 kr | 103 729 kr | 100 286 kr |
| Kassa och bank | 79 811 kr | 180 960 kr | 168 835 kr | 212 266 kr | 235 708 kr |
| Summa tillgångar | 1 452 758 kr | 1 484 947 kr | 1 443 935 kr | 1 431 603 kr | 1 398 058 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 188 341 kr | 296 262 kr | 346 215 kr | 380 260 kr | 428 568 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 548 kr | 138 341 kr | 246 263 kr | 296 215 kr | 330 260 kr |
| Årets resultat | 129 793 kr | 107 921 kr | 49 952 kr | 34 045 kr | 48 308 kr |
| Kortfristiga skulder | 158 849 kr | 157 917 kr | 141 752 kr | 170 175 kr | 163 122 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 2 290 kr | 7 496 kr |
| Skatteskulder | 13 355 kr | 13 355 kr | 13 355 kr | 13 355 kr | 15 715 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 388 kr | 10 995 kr | 0 kr | 23 191 kr | 9 970 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 452 758 kr | 1 484 947 kr | 1 443 935 kr | 1 431 603 kr | 1 398 058 kr |
Företrädare
- Joakim L
Undertecknad i Söderköping, 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB för organisationsnummer?
Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB har organisationsnummer 559101-5077 (5591015077).
Var ligger Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB?
Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB har sin registrerade adress Ekenäset28, 61593 Valdemarsvik.
Vilken bransch är Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB verksamt i?
Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB?
Fastighetsbolaget Söderköpingsstenbocken 18 AB hade en nettoomsättning på 494 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Söderköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.