Zabello & Co AB
Zabello & Co AB har organisationsnummer 559101-5465 (5591015465)
Aktiebolag • Org.nr: 559101-5465
Om företaget
Zabello & Co AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Värmdö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar datakonsultverksamhet och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 2 552 142 kr räkenskapsåret 2025 (2 673 046 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Zabello & Co AB 2 552 142 kr och redovisade ett resultat på 516 880 kr. Rörelsemarginalen var 25,6 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 90,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 752,3 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,6 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 25,6 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 90,5 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 752,3 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 24,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 276 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 797 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 824 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 18 av 283 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Värmdö.
- Plats 345 av 2 057 aktiebolag med säte i Värmdö.
- Plats 21 017 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 67 438 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,1 procent | 24,7 procent | 23,9 procent | 23,2 procent | 25,6 procent |
| Vinstmarginal | 31,1 procent | 24,7 procent | 24,0 procent | 23,2 procent | 25,6 procent |
| Soliditet | 96,0 procent | 95,7 procent | 87,9 procent | 91,9 procent | 90,5 procent |
| Kassalikviditet | 2022,2 procent | 1838,1 procent | 636,8 procent | 908,8 procent | 752,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,3 procent | 23,6 procent | 21,5 procent | 22,5 procent | 24,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 2,9 procent | -9,1 procent | 8,9 procent | -4,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 313 000 kr | 1 351 000 kr | 1 228 000 kr | 1 337 000 kr | 1 276 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 788 000 kr | 871 000 kr | 788 000 kr | 910 000 kr | 797 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gustav III:s väg 1113936 Värmdö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva IT Management tjänster, Interimt ledarskap, IT management konsulting och affärsutveckling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 624 505 kr | 2 701 259 kr | 2 455 234 kr | 2 673 046 kr | 2 552 142 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 9 057 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 233 083 kr | 291 687 kr | 301 419 kr | 233 025 kr | 304 541 kr |
| Personalkostnader | 1 575 802 kr | 1 741 794 kr | 1 575 116 kr | 1 819 206 kr | 1 594 865 kr |
| Rörelseresultat | 815 620 kr | 667 778 kr | 587 756 kr | 620 815 kr | 652 736 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 375 kr | 717 kr | 314 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | 75 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 815 620 kr | 667 778 kr | 588 131 kr | 621 457 kr | 653 050 kr |
| Skatt | 171 898 kr | 139 437 kr | 121 970 kr | 128 813 kr | 136 170 kr |
| Årets resultat | 643 722 kr | 528 341 kr | 466 161 kr | 492 644 kr | 516 880 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 440 000 kr | 500 000 kr | 560 000 kr | 620 000 kr | 680 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 440 000 kr | 500 000 kr | 560 000 kr | 620 000 kr | 680 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 846 083 kr | 1 836 018 kr | 1 912 662 kr | 1 765 724 kr | 1 676 127 kr |
| Kortfristiga fordringar | 478 371 kr | 489 063 kr | 370 751 kr | 488 594 kr | 834 375 kr |
| Kassa och bank | 967 712 kr | 946 955 kr | 1 141 911 kr | 877 130 kr | 441 752 kr |
| Summa tillgångar | 2 286 083 kr | 2 336 018 kr | 2 472 662 kr | 2 385 724 kr | 2 356 127 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 2 194 791 kr | 2 236 132 kr | 2 172 293 kr | 2 191 437 kr | 2 133 317 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 501 069 kr | 1 657 791 kr | 1 656 132 kr | 1 648 793 kr | 1 566 437 kr |
| Årets resultat | 643 722 kr | 528 341 kr | 466 161 kr | 492 644 kr | 516 880 kr |
| Kortfristiga skulder | 91 292 kr | 99 886 kr | 300 369 kr | 194 287 kr | 222 810 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 23 696 kr | 16 189 kr | 21 053 kr | 0 kr | 8 152 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 67 596 kr | 83 697 kr | 279 316 kr | 194 287 kr | 214 658 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 286 083 kr | 2 336 018 kr | 2 472 662 kr | 2 385 724 kr | 2 356 127 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom management, ledarskap, företagsledning, projektledning samt rådgivning främst inom IT. Bolaget har sitt säte på Värmdö.
Företrädare
- Erik Pontus Mattias W (ordförande)
- Christina S D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Zabello & Co AB för organisationsnummer?
Zabello & Co AB har organisationsnummer 559101-5465 (5591015465).
Var ligger Zabello & Co AB?
Zabello & Co AB har sin registrerade adress Gustav III:s väg 11, 13936 Värmdö.
Vilken bransch är Zabello & Co AB verksamt i?
Zabello & Co AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Zabello & Co AB?
Zabello & Co AB hade en nettoomsättning på 2 552 142 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Zabello & Co AB?
Zabello & Co AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Zabello & Co AB någon utdelning?
Styrelsen i Zabello & Co AB föreslog en utdelning på 503 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Värmdö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.