marian klinik AB
marian klinik AB har organisationsnummer 559101-5929 (5591015929)
Aktiebolag • Org.nr: 559101-5929
Om företaget
marian klinik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 26 procent till 1 418 410 kr räkenskapsåret 2026 (1 127 653 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte marian klinik AB 1 418 410 kr och redovisade ett resultat på 131 575 kr. Rörelsemarginalen var 21,8 procent, under branschens median (median 38,8 procent). Soliditeten var 92,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 73,2 procent). Kassalikviditeten var 1055,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 374,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,8 procent | 38,8 procent | 17,5 procent till 69,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 10,3 procent | 38,3 procent | 17,1 procent till 69,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 92,8 procent | 73,2 procent | 57,4 procent till 90,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1055,0 procent | 374,8 procent | 222,4 procent till 795,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 15,0 procent | 21,7 procent | -2,3 procent till 54,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 25,8 procent | -6,6 procent | -47,1 procent till 23,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 418 000 kr | 806 000 kr | 258 000 kr till 1 422 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 558 000 kr | 340 000 kr | 62 000 kr till 765 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 532 av 2 711 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 10 av 22 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Sollentuna.
- Plats 935 av 2 817 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 37 461 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 113 753 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 14,7 procent | 5,0 procent | 12,4 procent | 21,8 procent |
| Vinstmarginal | 8,8 procent | 14,6 procent | 5,0 procent | 12,4 procent | 10,3 procent |
| Soliditet | 77,2 procent | 85,4 procent | 93,2 procent | 93,1 procent | 92,8 procent |
| Kassalikviditet | 497,8 procent | 661,8 procent | 1454,6 procent | 1439,2 procent | 1055,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,3 procent | 32,3 procent | 9,1 procent | 13,1 procent | 15,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 100,7 procent | -7,1 procent | -10,2 procent | -13,0 procent | 25,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 554 000 kr | 1 444 000 kr | 1 297 000 kr | 1 128 000 kr | 1 418 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 650 000 kr | 650 000 kr | 651 000 kr | 596 000 kr | 558 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Karlslundsvägen 3c/o Karlslundsvägen 3 lgh 1203
17744 Järfälla
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Karlslundsvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Primärvårdsmottagningar med läkare.
Bransch
- 86211Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 774 361 kr | 1 553 803 kr | 1 443 589 kr | 1 296 863 kr | 1 127 653 kr | 1 418 410 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 21 396 kr | 95 331 kr | 55 125 kr | 0 kr | 51 955 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 52 833 kr |
| Övriga externa kostnader | 149 884 kr | 384 284 kr | 441 903 kr | 460 241 kr | 326 174 kr | 445 108 kr |
| Personalkostnader | 384 982 kr | 649 740 kr | 649 740 kr | 650 729 kr | 595 595 kr | 558 231 kr |
| Avskrivningar | 7 890 kr | 313 950 kr | 7 890 kr | 12 290 kr | 9 710 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 253 001 kr | 137 849 kr | 212 595 kr | 64 703 kr | 140 200 kr | 308 831 kr |
| Ränteintäkter | - | 186 kr | 7 kr | 727 kr | 550 kr | 534 kr |
| Räntekostnader | 7 600 kr | 701 kr | 1 470 kr | 702 kr | 763 kr | 188 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 245 401 kr | 137 334 kr | 211 132 kr | 64 728 kr | 139 987 kr | 146 177 kr |
| Skatt | 54 142 kr | 28 396 kr | 44 546 kr | 13 328 kr | 28 837 kr | 14 602 kr |
| Årets resultat | 191 259 kr | 108 938 kr | 166 586 kr | 51 400 kr | 98 052 kr | 131 575 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 25 840 kr | 7 890 kr | 22 000 kr | 9 710 kr | 0 kr | 224 500 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 780 kr | 7 890 kr | 22 000 kr | 9 710 kr | 0 kr | 224 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 060 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 957 092 kr | 761 107 kr | 582 417 kr | 599 297 kr | 805 852 kr | 723 515 kr |
| Kortfristiga fordringar | 788 369 kr | 119 386 kr | 49 808 kr | 170 807 kr | 406 230 kr | 404 425 kr |
| Kassa och bank | 168 723 kr | 641 721 kr | 532 609 kr | 428 490 kr | 399 622 kr | 319 090 kr |
| Summa tillgångar | 982 932 kr | 768 997 kr | 604 417 kr | 609 007 kr | 805 852 kr | 948 015 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 830 384 kr | 593 822 kr | 516 408 kr | 567 808 kr | 749 860 kr | 879 435 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 589 125 kr | 434 884 kr | 299 822 kr | 466 408 kr | 601 808 kr | 697 860 kr |
| Årets resultat | 191 259 kr | 108 938 kr | 166 586 kr | 51 400 kr | 98 052 kr | 131 575 kr |
| Kortfristiga skulder | 152 548 kr | 152 893 kr | 88 009 kr | 41 199 kr | 55 992 kr | 68 580 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 29 162 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 45 942 kr | 58 956 kr | 75 529 kr | 7 641 kr | 55 992 kr | 58 100 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 982 932 kr | 768 997 kr | 604 417 kr | 609 007 kr | 805 852 kr | 948 015 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet består i huvudsak av primärvårdsmottagningar med läkare och övrig vårdpersonal. Personalen, inklusive läkare, kan även utföra arbete på uppdrag av andra entreprenörer. Bolaget har dessutom haft ambitionen att utveckla verksamheten utomlands, särskilt i Afrika, när möjlighet och kapital finns. Som ett led i denna satsning bildade bolaget dotterbolaget SWEDSOM CLINIC LIMITED i Nairobi. Dotterbolaget registrerades den 28 januari 2020 med ett aktiekapital om 100 000 KES, vilket motsvarar cirka 10 060 SEK i dagens värde. Investeringen i Nairobi påbörjades redan i januari 2019. Efter tre års försök att etablera vårdverksamhet vid kliniken i Nairobi lyckades bolaget dock inte genomföra allt som krävdes för att verksamheten skulle kunna drivas vidare i området. De främsta orsakerna var först pandemin, Covid-19, och därefter brist på ytterligare kapital och investerare. Mot denna bakgrund avvecklades kliniken i Nairobi. Avvecklingen medförde ett underskott på cirka 750 000 kronor av bolagets kapital, och investeringen bedöms därmed vara förlorad på ett sätt som liknar en konkurs. Trots detta fortsatte bolaget med sin ordinarie verksamhet i Sverige under 2023-2024. År 2024 beslutade företaget även att köpa en lägenhet i Nairobi, dels för framtida vårdinsatser i Afrika, dels för att ha en arbetsplats på plats. Planen för Afrikaprojektet har dock medfört högre kostnader än bolaget förväntade sig.
Företrädare
- Abdullahi Omar M (styrelseledamot verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har marian klinik AB för organisationsnummer?
marian klinik AB har organisationsnummer 559101-5929 (5591015929).
Var ligger marian klinik AB?
marian klinik AB har sin registrerade adress Karlslundsvägen 3, 17744 Järfälla.
Vilken bransch är marian klinik AB verksamt i?
marian klinik AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter marian klinik AB?
marian klinik AB hade en nettoomsättning på 1 418 410 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har marian klinik AB?
marian klinik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.