Lundatech AB
Lundatech AB har organisationsnummer 559101-8600 (5591018600)
Aktiebolag • Org.nr: 559101-8600
Om företaget
Lundatech AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik och datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d..
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2020.
Omsättningen minskade 29 procent till 2 477 000 kr räkenskapsåret 2020 (3 468 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2020 omsatte Lundatech AB 2 477 000 kr och redovisade ett resultat på -395 498 kr. Rörelsemarginalen var -34,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 30,4 procent). Soliditeten var 9,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 60,2 procent). Kassalikviditeten var 111,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 339,7 procent).
| Nyckeltal 2020 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -34,8 procent | 30,4 procent | 12,5 procent till 45,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -35,4 procent | 31,0 procent | 13,0 procent till 46,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 9,7 procent | 60,2 procent | 45,1 procent till 78,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 111,3 procent | 339,7 procent | 201,6 procent till 612,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -298,8 procent | 35,1 procent | 3,3 procent till 64,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -28,6 procent | 0,5 procent | -26,8 procent till 20,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 495 000 kr | 1 133 000 kr | 686 000 kr till 1 541 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 646 000 kr | 624 000 kr | 385 000 kr till 760 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,6 procent | -34,8 procent |
| Vinstmarginal | 16,6 procent | -35,4 procent |
| Soliditet | 18,6 procent | 9,7 procent |
| Kassalikviditet | 167,9 procent | 111,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 68,6 procent | -298,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -28,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 156 000 kr | 495 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 821 000 kr | 646 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fabriksgatan 2c/o c/o Genetor AB
22235 Lund
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Fabriksgatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, försäljning och utveckling av mjukvara för privata och offentliga marknaden samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 467 776 kr | 2 476 976 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 473 715 kr |
| Övriga externa kostnader | 428 301 kr | 543 083 kr |
| Personalkostnader | 2 462 210 kr | 3 230 616 kr |
| Avskrivningar | 110 kr | 40 000 kr |
| Rörelseresultat | 577 155 kr | -863 008 kr |
| Räntekostnader | 1 567 kr | 13 954 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 575 588 kr | -876 962 kr |
| Bokslutsdispositioner | -191 065 kr | 481 464 kr |
| Skatt | 84 213 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 300 310 kr | -395 498 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 199 890 kr | 159 890 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 149 483 kr | 1 206 349 kr |
| Kortfristiga fordringar | 589 444 kr | 971 025 kr |
| Kassa och bank | 1 560 039 kr | 235 324 kr |
| Summa tillgångar | 2 349 373 kr | 1 366 239 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 437 856 kr | 132 358 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 87 546 kr | 477 856 kr |
| Årets resultat | 300 310 kr | -395 498 kr |
| Obeskattade reserver | 481 464 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 280 053 kr | 1 083 881 kr |
| Leverantörsskulder | 88 762 kr | 283 962 kr |
| Skatteskulder | 329 782 kr | 55 186 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 851 509 kr | 393 936 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 349 373 kr | 1 366 239 kr |
Ur årsredovisningen
Väsentliga händelser under och efter räkenskapsåret
Bolaget såg ett stort tapp av konsultverksamheten direkt när COVID-19 slog till, med en svag
Företrädare
- Stelios A (ordförande)
- Kalle Jussi Mikael S
- Henrik D
Undertecknad i Staffanstorp 2021.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lundatech AB för organisationsnummer?
Lundatech AB har organisationsnummer 559101-8600 (5591018600).
Var ligger Lundatech AB?
Lundatech AB har sin registrerade adress Fabriksgatan 2, 22235 Lund.
Vilken bransch är Lundatech AB verksamt i?
Lundatech AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lundatech AB?
Lundatech AB hade en nettoomsättning på 2 477 000 kr räkenskapsåret 2020 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lundatech AB?
Lundatech AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2020 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.