ANTHON WALLON AB
ANTHON WALLON AB har organisationsnummer 559102-3964 (5591023964)
Aktiebolag • Org.nr: 559102-3964
Om företaget
ANTHON WALLON AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som industridesign och modedesign enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74110). Sidoverksamheter inkluderar diverse övriga konsumenttjänster och skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 54 procent till 749 973 kr räkenskapsåret 2026 (487 402 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte ANTHON WALLON AB 749 973 kr och redovisade ett resultat på -37 664 kr. Rörelsemarginalen var -5,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,4 procent). Soliditeten var 5,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 62,7 procent). Kassalikviditeten var 9,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 334,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,0 procent | 16,4 procent | 0,1 procent till 35,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,0 procent | 18,0 procent | 1,2 procent till 35,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 5,3 procent | 62,7 procent | 39,4 procent till 82,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 9,7 procent | 334,9 procent | 161,7 procent till 857,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -50,5 procent | 7,6 procent | -9,4 procent till 43,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 53,9 procent | -9,0 procent | -57,0 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 430 av 1 258 aktiebolag inom industridesign och modedesign.
- Plats 7 av 20 aktiebolag inom industridesign och modedesign med säte i Uppsala.
- Plats 3 274 av 7 174 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 5 548 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 166 632 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,6 procent | 16,5 procent | 35,8 procent | -80,8 procent | -5,0 procent |
| Vinstmarginal | 29,6 procent | 16,5 procent | 35,8 procent | -80,8 procent | -5,0 procent |
| Soliditet | 9,9 procent | 13,3 procent | 21,7 procent | 6,5 procent | 5,3 procent |
| Kassalikviditet | 10,7 procent | 4,9 procent | 6,9 procent | 5,7 procent | 9,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 55,9 procent | 21,1 procent | 37,4 procent | -350,8 procent | -50,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 70,0 procent | -14,4 procent | 30,9 procent | 31,0 procent | 53,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Högbergsgatan 30Bc/o c/o Anthon Isac Wallon
11620 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Högbergsgatan 30B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Design, tillverkning och försäljning av kläder.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 195 391 kr | 332 134 kr | 284 206 kr | 372 139 kr | 487 402 kr | 749 973 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 161 800 kr | - | - | 58 000 kr | 120 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 397 786 kr | 361 127 kr | 237 220 kr | 238 840 kr | 478 200 kr | 795 989 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | 473 kr | 1 031 kr |
| Avskrivningar | 34 543 kr | 34 543 kr | 0 kr | - | 110 600 kr | 110 600 kr |
| Rörelseresultat | -236 938 kr | 98 264 kr | 46 986 kr | 133 299 kr | -393 871 kr | -37 647 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 8 kr | 4 kr | 0 kr | - | 17 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -236 938 kr | 98 256 kr | 46 982 kr | 133 299 kr | -393 871 kr | -37 664 kr |
| Årets resultat | -236 938 kr | 98 256 kr | 46 982 kr | 133 299 kr | -393 871 kr | -37 664 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 34 543 kr | 0 kr | - | - | 442 400 kr | 331 800 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 34 543 kr | 0 kr | - | - | 126 400 kr | 94 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 622 466 kr | 1 769 973 kr | 1 670 236 kr | 1 638 733 kr | 1 293 218 kr | 1 079 835 kr |
| Varulager | 1 600 000 kr | 1 600 000 kr | 1 600 000 kr | 1 550 000 kr | 1 200 000 kr | 950 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | -5 453 kr | 161 800 kr | 0 kr | - | 11 030 kr | 3 286 kr |
| Kassa och bank | 27 919 kr | 8 173 kr | 70 236 kr | 88 733 kr | 82 188 kr | 126 549 kr |
| Summa tillgångar | 1 657 009 kr | 1 769 973 kr | 1 670 236 kr | 1 638 733 kr | 1 735 618 kr | 1 411 635 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 77 619 kr | 175 875 kr | 222 857 kr | 356 156 kr | 112 285 kr | 74 621 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 264 557 kr | 27 619 kr | 125 875 kr | 172 857 kr | 456 156 kr | 62 285 kr |
| Årets resultat | -236 938 kr | 98 256 kr | 46 982 kr | 133 299 kr | -393 871 kr | -37 664 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 579 390 kr | 1 594 098 kr | 1 447 379 kr | 1 282 577 kr | 1 623 333 kr | 1 337 014 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 579 390 kr | 1 518 354 kr | 1 441 379 kr | 1 276 577 kr | 1 617 334 kr | 1 331 015 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 657 009 kr | 1 769 973 kr | 1 670 236 kr | 1 638 733 kr | 1 735 618 kr | 1 411 635 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet består av design samt tillverkning och försäljning av kläder. Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor SEK
Bolagets omsättning har gått upp med 54% på grund av att bolaget etablerat sin verksamhet och genom det ökat sin orderingång.
Företrädare
- Anthon W (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ANTHON WALLON AB för organisationsnummer?
ANTHON WALLON AB har organisationsnummer 559102-3964 (5591023964).
Var ligger ANTHON WALLON AB?
ANTHON WALLON AB har sin registrerade adress Högbergsgatan 30B, 11620 Stockholm.
Vilken bransch är ANTHON WALLON AB verksamt i?
ANTHON WALLON AB är registrerat i branschen industridesign och modedesign enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ANTHON WALLON AB?
ANTHON WALLON AB hade en nettoomsättning på 749 973 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-02-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.