HJ Tavares AB
HJ Tavares AB har organisationsnummer 559102-5753 (5591025753)
Aktiebolag • Org.nr: 559102-5753
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetGöteborg
Om företaget
HJ Tavares AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 73 procent till 692 101 kr räkenskapsåret 2025 (400 396 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga fler orderinkomandet
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HJ Tavares AB 692 101 kr och redovisade ett resultat på 345 325 kr. Rörelsemarginalen var 63,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,4 procent). Soliditeten var 56,6 procent, över branschens median (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 550,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 206,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 63,4 procent | 6,4 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 63,1 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 56,6 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 550,7 procent | 206,4 procent | 121,8 procent till 384,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 79,6 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 72,9 procent | 3,4 procent | -22,7 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 692 000 kr | 1 209 000 kr | 785 000 kr till 1 962 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 205 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 483 av 2 123 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 65 av 94 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 11 499 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 28 407 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 171 759 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,6 procent | 60,9 procent | 61,0 procent | 53,7 procent | 63,4 procent |
| Vinstmarginal | 14,2 procent | 60,5 procent | 60,8 procent | 53,3 procent | 63,1 procent |
| Soliditet | 46,2 procent | 63,5 procent | 40,2 procent | 35,8 procent | 56,6 procent |
| Kassalikviditet | 186,0 procent | 531,1 procent | 272,4 procent | 366,1 procent | 550,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,2 procent | 65,6 procent | 70,8 procent | 66,6 procent | 79,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 44,7 procent | 111,5 procent | 8,1 procent | -16,0 procent | 72,9 procent |
| Omsättning per anställd | 208 000 kr | 441 000 kr | 477 000 kr | 400 000 kr | 692 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 147 000 kr | 116 000 kr | 143 000 kr | 139 000 kr | 205 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nansensgatan 2641741 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att hyra ut och montera ställningar samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 327 007 kr | 143 997 kr | 208 397 kr | 440 845 kr | 476 764 kr | 400 396 kr | 692 101 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 56 001 kr | 42 777 kr | 30 847 kr | 56 498 kr | 43 407 kr | 46 233 kr | 48 774 kr |
| Personalkostnader | 22 264 kr | 109 034 kr | 147 036 kr | 115 715 kr | 142 715 kr | 139 079 kr | 204 721 kr |
| Rörelseresultat | 248 742 kr | -7 814 kr | 30 514 kr | 268 632 kr | 290 642 kr | 215 084 kr | 438 606 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 2 kr | 85 kr |
| Räntekostnader | 872 kr | 1 790 kr | 997 kr | 2 029 kr | 662 kr | 1 561 kr | 2 232 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 247 870 kr | -9 604 kr | 29 517 kr | 266 603 kr | 289 980 kr | 213 525 kr | 436 459 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -67 100 kr | -72 800 kr | -54 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 55 690 kr | 0 kr | 5 251 kr | 41 511 kr | 45 056 kr | 33 911 kr | 91 134 kr |
| Årets resultat | 192 180 kr | -9 604 kr | 24 266 kr | 157 992 kr | 172 124 kr | 125 614 kr | 345 325 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 422 727 kr | 70 957 kr | 179 537 kr | 379 539 kr | 605 145 kr | 526 413 kr | 767 255 kr |
| Kortfristiga fordringar | 245 189 kr | 19 550 kr | 177 244 kr | 362 634 kr | 277 846 kr | 172 713 kr | 325 998 kr |
| Kassa och bank | 177 538 kr | 51 407 kr | 2 293 kr | 16 905 kr | 327 299 kr | 353 700 kr | 441 257 kr |
| Summa tillgångar | 422 727 kr | 70 957 kr | 179 537 kr | 379 539 kr | 605 145 kr | 526 413 kr | 767 255 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 258 324 kr | 58 720 kr | 82 986 kr | 240 978 kr | 243 102 kr | 188 716 kr | 434 041 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 16 144 kr | 18 324 kr | 8 720 kr | 32 986 kr | 20 978 kr | 13 102 kr | 38 716 kr |
| Årets resultat | 192 180 kr | -9 604 kr | 24 266 kr | 157 992 kr | 172 124 kr | 125 614 kr | 345 325 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 67 100 kr | 139 900 kr | 193 900 kr | 193 900 kr |
| Kortfristiga skulder | 164 403 kr | 12 237 kr | 96 551 kr | 71 461 kr | 222 143 kr | 143 797 kr | 139 314 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 1 094 kr | 13 997 kr | 20 063 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 82 465 kr | -2 257 kr | -5 449 kr | 31 710 kr | 66 074 kr | 117 739 kr | 75 416 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 76 938 kr | 8 400 kr | 83 003 kr | 14 688 kr | 123 419 kr | 13 558 kr | 51 398 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 422 727 kr | 70 957 kr | 179 537 kr | 379 539 kr | 605 145 kr | 526 413 kr | 767 255 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet med att hyra ut och montera byggnadsställningar. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Företrädare
- Johanna T
Undertecknad i Göteborg 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HJ Tavares AB för organisationsnummer?
HJ Tavares AB har organisationsnummer 559102-5753 (5591025753).
Var ligger HJ Tavares AB?
HJ Tavares AB har sin registrerade adress Nansensgatan 26, 41741 Göteborg.
Vilken bransch är HJ Tavares AB verksamt i?
HJ Tavares AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HJ Tavares AB?
HJ Tavares AB hade en nettoomsättning på 692 101 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HJ Tavares AB?
HJ Tavares AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår HJ Tavares AB någon utdelning?
Styrelsen i HJ Tavares AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.