
Cool Derma Company AB
Cool Derma Company AB har organisationsnummer 559102-6231 (5591026231)
Aktiebolag • Org.nr: 559102-6231
Om företaget
Cool Derma Company AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig utbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85599). Företaget bedriver även verksamhet inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar. På Google Maps är verksamheten listad som skin care clinic. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 1 262 257 kr räkenskapsåret 2025 (1 285 239 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cool Derma Company AB 1 262 257 kr och redovisade ett resultat på 142 449 kr. Rörelsemarginalen var 12,4 procent, över branschens median (median 11,1 procent). Soliditeten var 52,6 procent, under branschens median (median 62,9 procent). Kassalikviditeten var 578,4 procent, över branschens median (median 277,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,4 procent | 11,1 procent | -0,7 procent till 35,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,6 procent | 11,0 procent | -0,4 procent till 35,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 52,6 procent | 62,9 procent | 37,8 procent till 83,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 578,4 procent | 277,8 procent | 151,7 procent till 610,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 24,4 procent | 10,2 procent | -13,7 procent till 45,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,8 procent | -2,0 procent | -31,7 procent till 26,8 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 198 av 1 211 aktiebolag inom annan övrig utbildning.
- Plats 54 av 257 aktiebolag inom annan övrig utbildning med säte i Stockholm.
- Plats 23 122 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 41 386 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 125 650 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,0 procent | 26,5 procent | 56,9 procent | 49,8 procent | 12,4 procent |
| Vinstmarginal | 3,0 procent | 26,5 procent | 56,9 procent | 51,2 procent | 14,6 procent |
| Soliditet | 27,8 procent | 47,0 procent | 60,4 procent | 44,5 procent | 52,6 procent |
| Kassalikviditet | 1206,2 procent | 1947,5 procent | 1043,5 procent | 221,8 procent | 578,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 procent | 39,7 procent | 46,8 procent | 53,5 procent | 24,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 3,6 procent | 13,7 procent | -1,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hagasplenaden 6311368 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Hagasplenaden 63 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillverka och distribuera hudvård, kroppsvård och produkter samt konsult- och kursverksamhet inom hudvård och hälsa samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 797 431 kr | 1 091 757 kr | 1 130 525 kr | 1 285 239 kr | 1 262 257 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 243 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 238 138 kr | 451 628 kr | 47 155 kr | 52 369 kr | 446 731 kr |
| Övriga externa kostnader | 484 917 kr | 346 590 kr | 430 795 kr | 593 145 kr | 655 883 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 4 080 kr | 9 734 kr | 0 kr | 3 580 kr |
| Avskrivningar | 50 000 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 24 164 kr | 289 427 kr | 642 841 kr | 639 608 kr | 156 061 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 104 kr | 18 250 kr | 30 049 kr |
| Räntekostnader | 99 kr | 0 kr | 24 kr | 4 kr | 1 394 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 24 065 kr | 289 427 kr | 642 921 kr | 657 854 kr | 184 716 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -72 982 kr | -162 995 kr | -167 776 kr | 0 kr |
| Skatt | 5 170 kr | 45 101 kr | 100 729 kr | 103 683 kr | 42 267 kr |
| Årets resultat | 18 895 kr | 171 344 kr | 379 197 kr | 386 395 kr | 142 449 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 25 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 888 263 kr | 917 778 kr | 1 342 357 kr | 1 622 001 kr | 1 085 874 kr |
| Varulager | 566 496 kr | 174 496 kr | 239 796 kr | 616 500 kr | 460 472 kr |
| Kortfristiga fordringar | 44 152 kr | 17 670 kr | 28 945 kr | 58 342 kr | 75 929 kr |
| Kassa och bank | 277 615 kr | 725 612 kr | 1 073 616 kr | 947 159 kr | 549 473 kr |
| Summa tillgångar | 888 263 kr | 917 778 kr | 1 342 357 kr | 1 622 001 kr | 1 110 874 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 247 109 kr | 431 247 kr | 810 445 kr | 721 840 kr | 584 289 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 178 214 kr | 209 903 kr | 381 248 kr | 285 445 kr | 391 840 kr |
| Årets resultat | 18 895 kr | 171 344 kr | 379 197 kr | 386 395 kr | 142 449 kr |
| Obeskattade reserver | - | 72 982 kr | 235 976 kr | 403 752 kr | 403 752 kr |
| Kortfristiga skulder | 26 676 kr | 38 166 kr | 105 656 kr | 453 376 kr | 108 118 kr |
| Leverantörsskulder | 29 823 kr | 14 772 kr | 15 659 kr | 11 524 kr | 39 643 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 45 kr | 55 673 kr | 110 204 kr | 51 478 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -3 645 kr | 22 849 kr | 33 824 kr | 331 648 kr | 16 997 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 888 263 kr | 917 778 kr | 1 342 357 kr | 1 622 001 kr | 1 110 874 kr |
Ur årsredovisningen
Cool Derma Company, registrerat år 2017, bedriver tillverkning och distribution av hud- och kroppsvårdsprodukter. Företaget erbjuder även konsult- och kursverksamhet inom hudvård och hälsa. Verksamheten strävar efter att leverera högkvalitativa produkter och tjänster som stödjer kunders välmående och stärker deras kunskap inom hudvård. Arbetet fokuserar på att kombinera vetenskap och naturliga ingredienser för att skapa produkter som är både effektiva och skonsamma för huden. Cool Derma Company har ett etablerat samarbete med Lyko, vilket bidrar till ökad synlighet och tillgänglighet för våra veganska hudvårdsprodukter. Företaget riktar sig till både privatpersoner och professionella aktörer inom hudvårds- och hälsobranschen. Genom utbildning och rådgivning vill vi bidra till ökad medvetenhet och kunskap om hudvård och hälsa.
Under våren 2025 registrerades dotterbolaget Just Glow, som ett led i företagets tillväxtstrategi. Varumärket bygger på idén att hudvård ska vara enkel, effektiv och härlig - utan att kompromissa. Produkterna tillverkas i Sverige med noggrant utvalda ingredienser som passar alla hudtyper, till rimliga priser. Fokus ligger på glow, lyst och en hudvårdsrutin som känns både lyxig och lätt. Utvecklingen under året har fortsatt med fokus på innovation, hållbarhet och kundnöjdhet.
Företrädare
- Shidrokh G (verkställande direktör)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cool Derma Company AB för organisationsnummer?
Cool Derma Company AB har organisationsnummer 559102-6231 (5591026231).
Var ligger Cool Derma Company AB?
Cool Derma Company AB har sin registrerade adress Hagasplenaden 63, 11368 Stockholm.
Vilken bransch är Cool Derma Company AB verksamt i?
Cool Derma Company AB är registrerat i branschen annan övrig utbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cool Derma Company AB?
Cool Derma Company AB hade en nettoomsättning på 1 262 257 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.