Businesscraft Nordic AB
Businesscraft Nordic AB har organisationsnummer 559102-8732 (5591028732)
Aktiebolag • Org.nr: 559102-8732
Om företaget
Businesscraft Nordic AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (61 457 kr föregående år).
Bolaget investerade i projekt utan avkastning under 2025. Konsultuppdrag ej möjliga under året på grund av dödsfall.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Businesscraft Nordic AB 0 kr och redovisade ett resultat på -309 648 kr. Soliditeten var 60,2 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 251,5 procent, under branschens median (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,2 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 251,5 procent | 318,8 procent | 190,6 procent till 657,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1093,2 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 385 av 5 120 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 50 av 64 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Mölndal.
- Plats 1 662 av 2 008 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 46 550 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,7 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 50,7 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 75,4 procent | 93,8 procent | 91,1 procent | 97,0 procent | 60,2 procent |
| Kassalikviditet | 530,1 procent | 1608,9 procent | 1126,6 procent | 3304,4 procent | 251,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 38,4 procent | -57,5 procent | -19,1 procent | -25,9 procent | -1093,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 131,8 procent | -93,4 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 813 000 kr | 53 000 kr | 27 000 kr | 61 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 331 000 kr | 334 000 kr | 66 000 kr | 0 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Berghemsgatan 8 Lgh 1001c/o C/o Giorgi Skhirtladze
43137 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall företrädesvis vara att, direkt eller indirekt genom bifirmor bedriva detaljhandel med brett sortiment av produkter såsom försäljning av nödutrustning, produkter för vildmarksliv, produkter för beredskap, heminredningsartiklar, barnartiklar, beklädnadsvaror, accessoarer, hydrauliska produkter och tjänster, ledningskomponenter och livsmedel. Bolaget skall också tillhandahålla konsulttjänster inom digital media och marknadsföring till konsumenter och företag, verksamhetsutveckling. Bolaget erbjuder även konsulttjänster, reparationer och service inom hydraulik. Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet,livsmedelsproduktion/försäljning samt matlagningskurser. Bolaget skall aktivt äga och förvalta fast och lös egendom genom investeringar inom serviceverksamhet, internethandel, logistik och verksamhetsutveckling, media, finansiell verksamhet inom försäkringar, mikrofinansiering och övrig finansieringsverksamhet, i förekommande fall med nödvändiga tillstånd eller auktorisationer från myndighet, heminredning, skog, jordbruk och energi samt återvinning och försäljning av REE. Musikproduktion och distribution, bloggar, podcasts och publikation och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall dessutom ha till föremål för sin verksamhet att bedriva med ovan angiven verksamhet förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 335 654 kr | 350 886 kr | 813 486 kr | 53 300 kr | 26 801 kr | 61 457 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 38 109 kr | 46 775 kr | 69 360 kr | 52 656 kr | 45 081 kr | 149 407 kr | 305 192 kr |
| Personalkostnader | 701 548 kr | 605 208 kr | 331 389 kr | 333 951 kr | 65 710 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 595 997 kr | -301 097 kr | 412 737 kr | -333 307 kr | -83 990 kr | -87 950 kr | -305 461 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 90 kr | 2 995 kr | 855 kr | 195 kr |
| Räntekostnader | 625 kr | 9 kr | 561 kr | 0 kr | 303 kr | 271 kr | 2 401 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 595 372 kr | -301 106 kr | 412 176 kr | -356 743 kr | -81 298 kr | -87 366 kr | -309 648 kr |
| Bokslutsdispositioner | -148 900 kr | 148 900 kr | -65 450 kr | 65 450 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 95 677 kr | 0 kr | 40 448 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 350 795 kr | -152 206 kr | 306 278 kr | -291 293 kr | -81 298 kr | -87 366 kr | -309 648 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 23 526 kr | 23 526 kr | 23 526 kr | 0 kr | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 526 kr | 23 526 kr | 23 526 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 150 055 kr | 654 735 kr | 1 035 119 kr | 540 213 kr | 466 768 kr | 348 519 kr | 47 017 kr |
| Kortfristiga fordringar | 650 528 kr | 103 025 kr | 260 749 kr | 116 902 kr | 56 179 kr | 23 143 kr | 29 334 kr |
| Kassa och bank | 499 527 kr | 551 710 kr | 774 370 kr | 423 311 kr | 410 589 kr | 25 376 kr | 17 683 kr |
| Summa tillgångar | 1 173 581 kr | 678 261 kr | 1 058 645 kr | 540 213 kr | 466 768 kr | 348 519 kr | 47 017 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 643 857 kr | 491 651 kr | 797 929 kr | 506 636 kr | 425 338 kr | 337 972 kr | 28 325 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 243 062 kr | 593 857 kr | 441 651 kr | 747 929 kr | 456 636 kr | 375 338 kr | 287 973 kr |
| Årets resultat | 350 795 kr | -152 206 kr | 306 278 kr | -291 293 kr | -81 298 kr | -87 366 kr | -309 648 kr |
| Obeskattade reserver | 148 900 kr | 0 kr | 65 450 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 380 824 kr | 186 610 kr | 195 266 kr | 33 577 kr | 41 430 kr | 10 547 kr | 18 692 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 4 031 kr | 1 938 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 61 231 kr | 16 279 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 319 593 kr | 168 532 kr | 195 266 kr | 27 587 kr | 31 409 kr | 2 619 kr | 18 692 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 173 581 kr | 678 261 kr | 1 058 645 kr | 540 213 kr | 466 768 kr | 348 519 kr | 47 017 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver försäljning av konsulttjänster inom digital media och marknadsföring.
Företrädare
- Mattias K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Businesscraft Nordic AB för organisationsnummer?
Businesscraft Nordic AB har organisationsnummer 559102-8732 (5591028732).
Var ligger Businesscraft Nordic AB?
Businesscraft Nordic AB har sin registrerade adress Berghemsgatan 8 Lgh 1001, 43137 Mölndal.
Vilken bransch är Businesscraft Nordic AB verksamt i?
Businesscraft Nordic AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Businesscraft Nordic AB?
Businesscraft Nordic AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Businesscraft Nordic AB (Företagsnamn)
- Lydia Design (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tillverkning och försäljning av kläder och skor samt därmed förenlig verksamhet. - CK Hydraulics (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning av hydrauliska produkter, tjänster och ledningskomponenter samt konsulttjänster, reparationer och service inom hydraulik. - Smältdegel Design (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser marknadsföring, distribution, försäljning och förmedling av glas, konstglas, kristall- glas, keramik, konst, möbler och inredningsdetaljer via auktion, e-handel, postorder och företagsförsäljning samt därmed förenlig verksamhet. - Bolaget för samhällsskydd och beredskap (BSB) (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning av produkter för vildmarksliv, nödutrustning och beredskap samt därmed förenlig verksamhet. - Burners (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning och distribution av kommunikationsutrustning och därmed förenlig verksamhet. - KabelSmart Nordic BC (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tillverkning, distribution och försäljning av kablage och tillbehör och därmed förenlig verksamhet. - Energiberedskap Nordic BC (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser utveckling, tillverkning, distribution och försäljning av produkter inom energitillverkning, energilagring och energibesparing och därmed förenlig verksamhet - REECraft (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser återvinning och förädling av sällsynta jordartsmetaller. Detta omfattar insamling av uttjänta komponenter, utveckling av återvinningsmetoder samt konsulttjänster kring hållbar materialförsörjning. - Khachapuri BC (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som erbjuder Khachapuri, traditionella georgiska ostbröd, med genuin smak och färska råvaror. - Khinkali BC (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser traditionella georgiska dumplings med genuina smaker och färska råvaror. - The Easter Knot Records (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser musikproduktion och distribution. - The Easter Knot Publishing (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser bloggar, podcasts, publicering och mediapublicering samt bokförlag och distribution.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.