CFA Consulting AB
CFA Consulting AB har organisationsnummer 559103-1421 (5591031421)
Aktiebolag • Org.nr: 559103-1421
Om företaget
CFA Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 2 533 415 kr räkenskapsåret 2025 (2 400 559 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CFA Consulting AB 2 533 415 kr och redovisade ett resultat på 329 432 kr. Rörelsemarginalen var 24,5 procent, över branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 43,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 215,6 procent, under branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,5 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 43,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 215,6 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 21,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 533 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 016 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 870 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 1 011 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 12 520 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 21 181 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 67 948 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,5 procent | 57,0 procent | 37,2 procent | 21,4 procent | 24,5 procent |
| Vinstmarginal | 37,8 procent | 57,0 procent | 37,7 procent | 23,6 procent | 24,9 procent |
| Soliditet | 57,3 procent | 55,1 procent | 56,2 procent | 52,3 procent | 43,9 procent |
| Kassalikviditet | 444,2 procent | 612,6 procent | 1002,7 procent | 858,0 procent | 215,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,3 procent | 84,3 procent | 33,6 procent | 21,0 procent | 21,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 37,9 procent | -29,6 procent | 4,0 procent | 5,5 procent |
| Omsättning per anställd | 2 377 000 kr | 3 276 000 kr | 2 308 000 kr | 2 401 000 kr | 2 533 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 634 000 kr | 803 000 kr | 936 000 kr | 1 208 000 kr | 1 016 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Munksjövägen 1412247 Enskede
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Munksjövägen 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom management, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 2 376 557 kr | 3 276 452 kr | 2 307 903 kr | 2 400 559 kr | 2 533 415 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 72 000 kr | 281 644 kr | 240 000 kr | 405 000 kr | 540 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 770 kr | 541 154 kr | 323 860 kr | 273 624 kr | 274 034 kr | 357 304 kr |
| Personalkostnader | 1 450 kr | 633 639 kr | 803 386 kr | 935 634 kr | 1 207 811 kr | 1 015 992 kr |
| Rörelseresultat | -10 220 kr | 1 129 764 kr | 1 867 562 kr | 858 645 kr | 513 714 kr | 620 119 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 83 kr | 14 320 kr | 57 314 kr | 11 489 kr |
| Räntekostnader | 74 kr | 176 kr | 296 kr | 1 794 kr | 4 398 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 294 kr | 899 350 kr | 1 867 349 kr | 871 171 kr | 566 630 kr | 631 608 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -224 761 kr | -470 972 kr | -224 591 kr | -150 861 kr | -202 038 kr |
| Skatt | - | 138 901 kr | 291 059 kr | 138 796 kr | 93 231 kr | 100 138 kr |
| Årets resultat | -10 294 kr | 535 688 kr | 1 105 318 kr | 507 784 kr | 322 538 kr | 329 432 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 87 300 kr | 87 300 kr | 87 300 kr | 87 300 kr | 1 912 300 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 87 300 kr | 87 300 kr | 87 300 kr | 87 300 kr | 1 912 300 kr |
| Omsättningstillgångar | 48 589 kr | 926 274 kr | 2 293 370 kr | 2 606 343 kr | 2 852 220 kr | 1 653 048 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 036 kr | 293 367 kr | 1 529 707 kr | 487 412 kr | 439 558 kr | 349 076 kr |
| Kassa och bank | 46 553 kr | 632 907 kr | 763 663 kr | 2 118 931 kr | 2 412 662 kr | 1 303 972 kr |
| Summa tillgångar | 48 589 kr | 1 013 574 kr | 2 380 670 kr | 2 693 643 kr | 2 939 520 kr | 3 565 348 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 44 589 kr | 580 276 kr | 1 310 594 kr | 1 513 378 kr | 1 535 917 kr | 1 565 349 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 883 kr | -5 412 kr | 155 276 kr | 955 594 kr | 1 163 379 kr | 1 185 917 kr |
| Årets resultat | -10 294 kr | 535 688 kr | 1 105 318 kr | 507 784 kr | 322 538 kr | 329 432 kr |
| Obeskattade reserver | - | 224 761 kr | 695 733 kr | 920 324 kr | 1 071 185 kr | 1 233 223 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 000 kr | 208 537 kr | 374 343 kr | 259 941 kr | 332 418 kr | 766 776 kr |
| Leverantörsskulder | 2 550 kr | 59 572 kr | 103 702 kr | 26 970 kr | 39 642 kr | 262 108 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 102 233 kr | 35 037 kr | 51 916 kr | 10 454 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 450 kr | 148 965 kr | 167 684 kr | 197 210 kr | 240 137 kr | 330 002 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 48 589 kr | 1 013 574 kr | 2 380 670 kr | 2 693 643 kr | 2 939 520 kr | 3 565 348 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017 och bedriver konsultverksamhet inom företagsledning.
Företrädare
- Carl A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CFA Consulting AB för organisationsnummer?
CFA Consulting AB har organisationsnummer 559103-1421 (5591031421).
Var ligger CFA Consulting AB?
CFA Consulting AB har sin registrerade adress Munksjövägen 14, 12247 Enskede.
Vilken bransch är CFA Consulting AB verksamt i?
CFA Consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CFA Consulting AB?
CFA Consulting AB hade en nettoomsättning på 2 533 415 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CFA Consulting AB?
CFA Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår CFA Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i CFA Consulting AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.