SHI INVEST AB
SHI INVEST AB har organisationsnummer 559104-1313 (5591041313)
Aktiebolag • Org.nr: 559104-1313
Om företaget
SHI INVEST AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 67 procent till 120 000 kr räkenskapsåret 2025 (360 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SHI INVEST AB 120 000 kr och redovisade ett resultat på 154 065 kr. Rörelsemarginalen var -71,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,2 procent). Soliditeten var 71,3 procent, under branschens median (median 75,3 procent). Kassalikviditeten var 1,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -71,2 procent | 4,2 procent | -15,9 procent till 40,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 144,2 procent | 19,5 procent | -11,2 procent till 85,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 71,3 procent | 75,3 procent | 37,1 procent till 97,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 1,2 procent | 236,2 procent | 62,8 procent till 1118,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 procent | 1,3 procent | -4,4 procent till 34,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -66,7 procent | -1,7 procent | -50,4 procent till 20,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 62,4 procent | -71,2 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 98,3 procent | 144,2 procent |
| Soliditet | 78,8 procent | 95,4 procent | 93,4 procent | 71,0 procent | 71,3 procent |
| Kassalikviditet | 0,8 procent | 42,8 procent | 59,0 procent | 83,4 procent | 1,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,4 procent | 14,6 procent | 0,3 procent | 29,2 procent | 19,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | -66,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
ORDENSTRAPPAN, 2c/o c/o Captura Kapitalplacering AB
11430 Stockholm
Bolag på samma adress
12 andra bolag har ORDENSTRAPPAN, 2 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom finans samt äga och förvalta värdepapper och där med förenlig verksamhet.
Bransch
- 70100Verksamheter som utövas av huvudkontorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 40 000 kr | 360 000 kr | 120 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 250 kr | 22 382 kr | 78 658 kr | 103 405 kr | 135 183 kr | 205 432 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -1 250 kr | -22 382 kr | -78 658 kr | -63 405 kr | 224 817 kr | -85 432 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 6 850 kr | 104 116 kr | 44 kr |
| Räntekostnader | 151 kr | 0 kr | 39 120 kr | 1 kr | 6 100 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 196 847 kr | 687 768 kr | 181 860 kr | 2 738 kr | 354 359 kr | 172 901 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -70 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | 46 440 kr | 18 836 kr |
| Årets resultat | 196 847 kr | 687 768 kr | 181 860 kr | 2 738 kr | 237 919 kr | 154 065 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 827 219 kr | 1 803 178 kr | 1 278 552 kr | 1 097 768 kr | 928 403 kr | 1 102 016 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 42 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 827 219 kr | 1 803 178 kr | 1 278 552 kr | 1 097 768 kr | 928 403 kr | 1 060 016 kr |
| Omsättningstillgångar | 87 421 kr | 3 031 kr | 25 637 kr | 44 314 kr | 218 771 kr | 3 087 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 792 kr | 2 613 kr | 2 613 kr | 2 627 kr | 202 683 kr | 2 727 kr |
| Kassa och bank | 82 629 kr | 418 kr | 23 024 kr | 41 687 kr | 16 088 kr | 360 kr |
| Summa tillgångar | 914 640 kr | 1 806 209 kr | 1 304 189 kr | 1 142 082 kr | 1 147 174 kr | 1 105 103 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 914 640 kr | 1 422 408 kr | 1 244 268 kr | 1 067 006 kr | 814 925 kr | 787 990 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 667 793 kr | 684 640 kr | 1 012 408 kr | 1 014 268 kr | 527 006 kr | 583 925 kr |
| Årets resultat | 196 847 kr | 687 768 kr | 181 860 kr | 2 738 kr | 237 919 kr | 154 065 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 70 000 kr | 70 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 360 921 kr | 59 921 kr | 75 076 kr | 262 249 kr | 247 113 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | 46 440 kr | 65 276 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 360 921 kr | 59 921 kr | 75 076 kr | 76 kr | 76 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 914 640 kr | 1 806 209 kr | 1 304 189 kr | 1 142 082 kr | 1 147 174 kr | 1 105 103 kr |
Företrädare
- Sam I
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SHI INVEST AB för organisationsnummer?
SHI INVEST AB har organisationsnummer 559104-1313 (5591041313).
Var ligger SHI INVEST AB?
SHI INVEST AB har sin registrerade adress ORDENSTRAPPAN, 2, 11430 Stockholm.
Vilken bransch är SHI INVEST AB verksamt i?
SHI INVEST AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SHI INVEST AB?
SHI INVEST AB hade en nettoomsättning på 120 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår SHI INVEST AB någon utdelning?
Styrelsen i SHI INVEST AB föreslog en utdelning på 105 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.