
Aurora trädvård AB
Aurora trädvård AB har organisationsnummer 559104-2501 (5591042501)
Aktiebolag • Org.nr: 559104-2501
Om företaget
Aurora trädvård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tyresö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som skötsel och underhåll av grönytor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81300). Företaget bedriver även verksamhet inom icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak. På Google Maps är verksamheten listad som tree service. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,9 av 5 baserat på 14 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 19 procent till 2 089 716 kr räkenskapsåret 2026 (1 756 929 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Aurora trädvård AB 2 089 716 kr och redovisade ett resultat på 11 147 kr. Rörelsemarginalen var 0,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,1 procent). Soliditeten var 21,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,6 procent). Kassalikviditeten var 122,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 252,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 9,1 procent | 2,4 procent till 21,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 8,8 procent | 2,3 procent till 20,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 21,6 procent | 54,6 procent | 35,9 procent till 72,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 122,9 procent | 252,2 procent | 139,0 procent till 409,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 12,6 procent | 27,4 procent | 3,6 procent till 57,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 18,9 procent | 7,5 procent | -8,4 procent till 32,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 045 000 kr | 824 000 kr | 435 000 kr till 1 447 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 599 000 kr | 441 000 kr | 200 000 kr till 586 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 350 av 1 410 aktiebolag inom skötsel och underhåll av grönytor.
- Plats 52 av 173 aktiebolag inom skötsel och underhåll av grönytor med säte i Stockholm.
- Plats 14 964 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 25 843 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 81 479 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 0,9 procent | 0,6 procent | 11,8 procent | 0,7 procent |
| Vinstmarginal | - | 0,9 procent | 0,6 procent | 11,9 procent | 0,7 procent |
| Soliditet | 88,3 procent | 20,2 procent | 44,6 procent | 68,2 procent | 21,6 procent |
| Kassalikviditet | 854,3 procent | 125,2 procent | 180,5 procent | 293,0 procent | 122,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,9 procent | 7,3 procent | 5,1 procent | 72,2 procent | 12,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 31,2 procent | - | 18,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | 693 000 kr | - | 1 757 000 kr | 1 045 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 583 000 kr | - | 708 000 kr | 599 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fjärilstigen 4c/o c/o Sean Daley
13567 Tyresö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Fjärilstigen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Skötsel och underhåll av grönytor.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 693 333 kr | 909 878 kr | 1 756 929 kr | 2 089 716 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 8 822 kr | 0 kr | 26 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 160 kr | 19 833 kr | 340 829 kr | 269 475 kr |
| Övriga externa kostnader | -5 712 kr | 103 663 kr | 227 354 kr | 492 969 kr | 600 006 kr |
| Personalkostnader | - | 583 051 kr | 666 476 kr | 708 233 kr | 1 198 363 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 7 273 kr | 7 273 kr |
| Rörelseresultat | 5 712 kr | 6 460 kr | 5 037 kr | 207 518 kr | 14 458 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 32 kr | 1 383 kr | 1 053 kr |
| Räntekostnader | -9 727 kr | 49 kr | 20 kr | -4 kr | 12 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 15 439 kr | 6 410 kr | 5 049 kr | 208 905 kr | 15 499 kr |
| Skatt | 3 361 kr | 2 408 kr | 2 136 kr | 44 477 kr | 4 352 kr |
| Årets resultat | 12 078 kr | 4 002 kr | 2 913 kr | 164 428 kr | 11 147 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 22 425 kr | 15 152 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 22 425 kr | 15 152 kr |
| Omsättningstillgångar | 125 353 kr | 271 361 kr | 129 173 kr | 311 581 kr | 395 301 kr |
| Kortfristiga fordringar | 123 927 kr | 76 500 kr | 99 288 kr | 105 665 kr | 59 035 kr |
| Kassa och bank | 1 426 kr | 194 861 kr | 29 885 kr | 205 916 kr | 336 266 kr |
| Summa tillgångar | 125 353 kr | 271 361 kr | 129 173 kr | 334 006 kr | 410 453 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 110 680 kr | 54 683 kr | 57 596 kr | 227 658 kr | 88 806 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 48 602 kr | 681 kr | 4 683 kr | 13 230 kr | 27 658 kr |
| Årets resultat | 12 078 kr | 4 002 kr | 2 913 kr | 164 428 kr | 11 147 kr |
| Kortfristiga skulder | 14 673 kr | 216 678 kr | 71 577 kr | 106 348 kr | 321 647 kr |
| Leverantörsskulder | 3 439 kr | 3 438 kr | 5 868 kr | 35 369 kr | 12 979 kr |
| Skatteskulder | 11 234 kr | -720 kr | -10 597 kr | 25 448 kr | 4 352 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 213 960 kr | 53 806 kr | 45 531 kr | 304 316 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 125 353 kr | 271 361 kr | 129 173 kr | 334 006 kr | 410 453 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017. Verksamhet är skötsel och underhåll av grönytor huvudsakligen arborist tjänster.
Företrädare
- Sean Patrick D (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aurora trädvård AB för organisationsnummer?
Aurora trädvård AB har organisationsnummer 559104-2501 (5591042501).
Var ligger Aurora trädvård AB?
Aurora trädvård AB har sin registrerade adress Fjärilstigen 4, 13567 Tyresö.
Vilken bransch är Aurora trädvård AB verksamt i?
Aurora trädvård AB är registrerat i branschen skötsel och underhåll av grönytor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aurora trädvård AB?
Aurora trädvård AB hade en nettoomsättning på 2 089 716 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Aurora trädvård AB?
Aurora trädvård AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.