Fast Mark Dalarna AB
Fast Mark Dalarna AB har organisationsnummer 559104-4044 (5591044044)
Aktiebolag • Org.nr: 559104-4044
Om företaget
Fast Mark Dalarna AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Företaget bedriver även verksamhet inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 56 procent till 3 130 110 kr räkenskapsåret 2025 (2 001 931 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fast Mark Dalarna AB 3 130 110 kr och redovisade ett resultat på 340 263 kr. Rörelsemarginalen var 11,5 procent, över branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 16,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 157,5 procent, under branschens median (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,5 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,9 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 16,4 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 157,5 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 533,8 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 56,4 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 130 000 kr | 1 506 000 kr | 896 000 kr till 2 267 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 748 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 472 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 14 av 46 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Falun.
- Plats 322 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 1 698 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 55 758 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,3 procent | -1,2 procent | 2,1 procent | 3,5 procent | 11,5 procent |
| Vinstmarginal | -17,7 procent | -1,7 procent | 1,6 procent | 2,8 procent | 10,9 procent |
| Soliditet | -62,0 procent | -134,5 procent | -117,4 procent | -26,4 procent | 16,4 procent |
| Kassalikviditet | 69,7 procent | 49,3 procent | 52,2 procent | 86,4 procent | 157,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | - | 533,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 6,6 procent | -46,4 procent | -31,0 procent | 73,2 procent | 56,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 563 000 kr | 1 676 000 kr | - | 2 002 000 kr | 3 130 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 391 000 kr | 594 000 kr | - | 481 000 kr | 748 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nybo 11379194 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva mark- och anläggningsarbeten samt byggarbeten. Företaget ska bedriva handel med värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 932 694 kr | 3 125 577 kr | 1 675 712 kr | 1 156 093 kr | 2 001 931 kr | 3 130 110 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 000 kr | 0 kr | 11 651 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 837 655 kr | 2 372 989 kr | 772 672 kr | 362 653 kr | 1 198 203 kr | 1 654 813 kr |
| Övriga externa kostnader | 507 294 kr | 505 184 kr | 338 254 kr | 511 621 kr | 252 711 kr | 368 166 kr |
| Personalkostnader | 278 329 kr | 781 027 kr | 594 282 kr | 257 671 kr | 481 462 kr | 747 807 kr |
| Avskrivningar | 8 000 kr | 8 000 kr | 2 000 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 307 416 kr | -541 623 kr | -19 845 kr | 24 148 kr | 69 555 kr | 359 324 kr |
| Räntekostnader | 13 491 kr | 11 891 kr | 8 974 kr | 5 442 kr | 14 026 kr | 19 061 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 293 925 kr | -553 514 kr | -28 819 kr | 18 706 kr | 55 529 kr | 340 263 kr |
| Skatt | 11 648 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 282 277 kr | -553 514 kr | -28 819 kr | 18 706 kr | 55 529 kr | 340 263 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 10 000 kr | 2 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 000 kr | 2 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 973 274 kr | 517 265 kr | 260 714 kr | 282 821 kr | 1 046 769 kr | 389 237 kr |
| Kortfristiga fordringar | 973 274 kr | 517 265 kr | 210 165 kr | 234 340 kr | 1 046 769 kr | 332 105 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | - | 50 549 kr | 48 481 kr | 0 kr | 57 132 kr |
| Summa tillgångar | 983 274 kr | 519 265 kr | 260 714 kr | 282 821 kr | 1 046 769 kr | 389 237 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 92 717 kr | -321 937 kr | -350 756 kr | -332 050 kr | -276 522 kr | 63 742 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -239 560 kr | 181 577 kr | -371 937 kr | -400 756 kr | -382 051 kr | -326 521 kr |
| Årets resultat | 282 277 kr | -553 514 kr | -28 819 kr | 18 706 kr | 55 529 kr | 340 263 kr |
| Kortfristiga skulder | 698 252 kr | 741 615 kr | 529 335 kr | 541 369 kr | 1 211 011 kr | 247 170 kr |
| Leverantörsskulder | 435 344 kr | 332 075 kr | 120 920 kr | 151 883 kr | 507 034 kr | 65 688 kr |
| Skatteskulder | 11 648 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 251 260 kr | 409 540 kr | 408 415 kr | 389 486 kr | 703 977 kr | 170 223 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 983 274 kr | 519 265 kr | 260 714 kr | 282 821 kr | 1 046 769 kr | 389 237 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Falun registrerades år 2017 och bedriver sedan dess mark- och anläggningsarbeten samt byggarbeten och handel med värdepapper.
Företrädare
- Erik F (verkställande direktör)
Undertecknad i Falun 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fast Mark Dalarna AB för organisationsnummer?
Fast Mark Dalarna AB har organisationsnummer 559104-4044 (5591044044).
Var ligger Fast Mark Dalarna AB?
Fast Mark Dalarna AB har sin registrerade adress Nybo 113, 79194 Falun.
Vilken bransch är Fast Mark Dalarna AB verksamt i?
Fast Mark Dalarna AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fast Mark Dalarna AB?
Fast Mark Dalarna AB hade en nettoomsättning på 3 130 110 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fast Mark Dalarna AB?
Fast Mark Dalarna AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.