Visiteur AB
Visiteur AB har organisationsnummer 559104-6684 (5591046684)
Aktiebolag • Org.nr: 559104-6684
Om företaget
Visiteur AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av parfym och toalettartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 20420).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 47 procent till 241 080 kr räkenskapsåret 2025 (458 725 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Visiteur AB 241 080 kr och redovisade ett resultat på 4 573 kr. Rörelsemarginalen var -131,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,0 procent). Soliditeten var 1,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,5 procent). Kassalikviditeten var 50,2 procent, under branschens median (median 146,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -131,7 procent | 2,0 procent | -9,6 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -137,7 procent | 2,2 procent | -15,2 procent till 11,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,3 procent | 46,5 procent | 9,3 procent till 70,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 50,2 procent | 146,5 procent | 50,2 procent till 305,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 11,2 procent | 0,1 procent | -56,8 procent till 25,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -47,4 procent | 8,0 procent | -15,9 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 48 av 91 aktiebolag inom tillverkning av parfym och toalettartiklar.
- Plats 10 av 23 aktiebolag inom tillverkning av parfym och toalettartiklar med säte i Stockholm.
- Plats 41 294 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 73 723 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 221 790 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -11,1 procent | -12,8 procent | -131,7 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -12,0 procent | -14,3 procent | -137,7 procent |
| Soliditet | 9,2 procent | 6,7 procent | 5,9 procent | 1,3 procent | 1,3 procent |
| Kassalikviditet | 54,9 procent | 55,9 procent | 71,8 procent | 89,3 procent | 50,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,9 procent | -1,6 procent | -14,4 procent | -115,9 procent | 11,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -17,0 procent | -47,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lindhagensterrassen 27c/o c/o Janne Rainer Vuorenmaa
11218 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Lindhagensterrassen 27 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utveckla, marknadsföra och sälja högkvalitativ parfym och andra accessoarer på den globala marknaden samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 20420Tillverkning av parfym och toalettartiklarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -2 kr | 29 385 kr | 70 567 kr | 35 878 kr | 552 891 kr | 458 725 kr | 241 080 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 165 kr | 11 kr | 227 kr | 332 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 13 150 kr | 36 809 kr | 13 779 kr | 225 674 kr | 86 463 kr | 22 579 kr |
| Övriga externa kostnader | 182 258 kr | 278 236 kr | 153 352 kr | 240 918 kr | 377 500 kr | 429 543 kr | 513 030 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | - | 22 488 kr |
| Rörelseresultat | -183 468 kr | -264 499 kr | -120 246 kr | -220 538 kr | -61 396 kr | -58 588 kr | -317 452 kr |
| Räntekostnader | - | 656 kr | 2 351 kr | 7 913 kr | 4 811 kr | 6 997 kr | 14 601 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -183 468 kr | -265 155 kr | -122 597 kr | -228 451 kr | -66 207 kr | -65 585 kr | -332 053 kr |
| Bokslutsdispositioner | 183 500 kr | 266 000 kr | 123 000 kr | 230 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 390 000 kr |
| Skatt | - | 721 kr | 2 117 kr | 2 993 kr | 15 108 kr | 46 580 kr | 53 374 kr |
| Årets resultat | 32 kr | 124 kr | -1 714 kr | -1 444 kr | -11 315 kr | -42 165 kr | 4 573 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 747 943 kr | 827 444 kr | 992 854 kr | 1 332 421 kr | 1 325 096 kr | 2 908 146 kr | 3 238 046 kr |
| Varulager | 442 332 kr | 527 987 kr | 498 117 kr | 637 459 kr | 430 293 kr | 343 830 kr | 1 632 454 kr |
| Kortfristiga fordringar | 304 785 kr | 293 879 kr | 472 232 kr | 689 380 kr | 860 744 kr | 2 478 485 kr | 1 602 648 kr |
| Kassa och bank | 826 kr | 5 578 kr | 22 505 kr | 5 582 kr | 34 059 kr | 85 831 kr | 2 944 kr |
| Summa tillgångar | 747 943 kr | 827 444 kr | 992 854 kr | 1 332 421 kr | 1 325 096 kr | 2 908 146 kr | 3 238 046 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 92 889 kr | 93 013 kr | 91 299 kr | 89 855 kr | 78 541 kr | 36 376 kr | 40 949 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 42 857 kr | 42 889 kr | 43 013 kr | 41 299 kr | 39 856 kr | 28 541 kr | -13 624 kr |
| Årets resultat | 32 kr | 124 kr | -1 714 kr | -1 444 kr | -11 315 kr | -42 165 kr | 4 573 kr |
| Kortfristiga skulder | 655 054 kr | 734 431 kr | 901 555 kr | 1 242 566 kr | 1 246 555 kr | 2 871 770 kr | 3 197 097 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 1 620 kr | 12 231 kr | 12 231 kr | 12 230 kr | 12 231 kr |
| Skatteskulder | - | 721 kr | 2 838 kr | 5 831 kr | 20 939 kr | 67 519 kr | 120 893 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 203 012 kr | 201 812 kr | 1 121 kr | -472 kr | 73 409 kr | 780 478 kr | 1 130 582 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 747 943 kr | 827 444 kr | 992 854 kr | 1 332 421 kr | 1 325 096 kr | 2 908 146 kr | 3 238 046 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska utveckla, marknadsföra och sälja högkvalitativ parfym och andra accessoarer på den globala marknaden. Bolaget har sitt huvudkontor i Stockholm. Visiteur AB är ett helägt bolag till JRV Holding AB (559060-9698).
Företrädare
- Janne Rainer V (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Visiteur AB för organisationsnummer?
Visiteur AB har organisationsnummer 559104-6684 (5591046684).
Var ligger Visiteur AB?
Visiteur AB har sin registrerade adress Lindhagensterrassen 27, 11218 Stockholm.
Vilken bransch är Visiteur AB verksamt i?
Visiteur AB är registrerat i branschen tillverkning av parfym och toalettartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Visiteur AB?
Visiteur AB hade en nettoomsättning på 241 080 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.