Café 47 AB
Café 47 AB har organisationsnummer 559105-1155 (5591051155)
Aktiebolag • Org.nr: 559105-1155
Om företaget
Café 47 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 157 procent till 4 812 259 kr räkenskapsåret 2026 (1 869 460 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Café 47 AB 4 812 259 kr och redovisade ett resultat på 661 872 kr. Rörelsemarginalen var 13,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,2 procent). Soliditeten var 54,9 procent, över branschens median (median 43,6 procent). Kassalikviditeten var 30,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 156,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,7 procent | 4,2 procent | -1,2 procent till 11,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 14,6 procent | 3,8 procent | -1,4 procent till 11,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 54,9 procent | 43,6 procent | 16,9 procent till 70,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 30,8 procent | 156,9 procent | 78,0 procent till 348,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 92,2 procent | 18,2 procent | -3,0 procent till 61,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 157,4 procent | 2,2 procent | -8,7 procent till 17,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 406 000 kr | 1 151 000 kr | 827 000 kr till 1 526 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 446 000 kr | 435 000 kr | 299 000 kr till 550 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 732 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 641 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 7 265 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 11 696 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 38 094 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,5 procent | 5,9 procent | 7,3 procent | -21,9 procent | 13,7 procent |
| Vinstmarginal | -2,6 procent | 5,9 procent | 7,2 procent | -22,0 procent | 14,6 procent |
| Soliditet | 5,6 procent | 8,0 procent | 15,8 procent | 3,6 procent | 54,9 procent |
| Kassalikviditet | 98,9 procent | 95,4 procent | 107,8 procent | 37,6 procent | 30,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -133,1 procent | 397,1 procent | 115,5 procent | -738,7 procent | 92,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 44,3 procent | 25,8 procent | 23,2 procent | -54,6 procent | 157,4 procent |
| Omsättning per anställd | 2 658 000 kr | 3 343 000 kr | 2 059 000 kr | 935 000 kr | 2 406 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 657 000 kr | 701 000 kr | 437 000 kr | 239 000 kr | 446 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Farsta torg 1,12347 Farstac/o Waynes coffe
12347 Farsta
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Farsta torg 1,12347 Farsta som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva café- och restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 841 866 kr | 2 658 072 kr | 3 343 367 kr | 4 118 397 kr | 1 869 460 kr | 4 812 259 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 265 031 kr | 133 941 kr | 0 kr | 45 763 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 546 725 kr | 703 960 kr | 1 016 296 kr | 1 269 542 kr | 598 637 kr | 1 059 793 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 238 563 kr | 1 334 999 kr | 1 399 407 kr | 1 675 288 kr | 1 138 178 kr | 2 086 067 kr |
| Personalkostnader | 755 320 kr | 657 274 kr | 700 637 kr | 874 316 kr | 477 597 kr | 892 746 kr |
| Avskrivningar | 219 038 kr | 163 340 kr | 29 038 kr | 44 020 kr | 64 286 kr | 113 974 kr |
| Rörelseresultat | -652 749 kr | -67 560 kr | 197 989 kr | 300 994 kr | -409 238 kr | 659 679 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 106 kr | 84 kr | 1 141 kr | 951 kr |
| Räntekostnader | -888 kr | 1 216 kr | -170 kr | 3 200 kr | 3 932 kr | 1 261 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -651 861 kr | -68 776 kr | 198 265 kr | 297 878 kr | -412 029 kr | 701 170 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | 39 298 kr |
| Årets resultat | -651 861 kr | -68 776 kr | 198 265 kr | 297 878 kr | -412 029 kr | 661 872 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 208 444 kr | 45 104 kr | 16 066 kr | 111 818 kr | 974 484 kr | 1 083 989 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 74 142 kr | 45 104 kr | 16 066 kr | 111 818 kr | 974 484 kr | 923 010 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 160 979 kr |
| Omsättningstillgångar | 430 248 kr | 885 693 kr | 605 702 kr | 1 516 156 kr | 570 506 kr | 223 279 kr |
| Varulager | 13 455 kr | 16 508 kr | 60 382 kr | 39 333 kr | 10 466 kr | 41 782 kr |
| Kortfristiga fordringar | 298 806 kr | 316 571 kr | 219 293 kr | 415 365 kr | 484 746 kr | 173 065 kr |
| Kassa och bank | 117 987 kr | 552 614 kr | 326 027 kr | 1 061 458 kr | 75 294 kr | 8 432 kr |
| Summa tillgångar | 638 692 kr | 930 797 kr | 621 768 kr | 1 627 974 kr | 1 544 990 kr | 1 307 268 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 50 438 kr | 51 663 kr | 49 928 kr | 257 806 kr | 55 777 kr | 717 650 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 652 299 kr | 70 439 kr | -198 337 kr | -90 072 kr | 417 806 kr | 5 778 kr |
| Årets resultat | -651 861 kr | -68 776 kr | 198 265 kr | 297 878 kr | -412 029 kr | 661 872 kr |
| Kortfristiga skulder | 588 254 kr | 879 134 kr | 571 840 kr | 1 370 168 kr | 1 489 213 kr | 589 618 kr |
| Leverantörsskulder | 54 754 kr | 365 688 kr | 335 990 kr | 892 865 kr | 170 963 kr | 114 963 kr |
| Skatteskulder | 7 070 kr | 1 612 kr | 14 508 kr | 15 123 kr | 18 116 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 492 787 kr | 481 088 kr | 121 122 kr | 336 620 kr | 1 259 171 kr | 359 595 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 638 692 kr | 930 797 kr | 621 768 kr | 1 627 974 kr | 1 544 990 kr | 1 307 268 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedrivera Café i centrala Farsta under varumärket Waynes Coffe.
Villkorlig återbetalningsskyldighet för aktieägartillskott uppgick till 210 000 kr (210 000 kr).
Företrädare
- Abdurrahim Y (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Café 47 AB för organisationsnummer?
Café 47 AB har organisationsnummer 559105-1155 (5591051155).
Var ligger Café 47 AB?
Café 47 AB har sin registrerade adress Farsta torg 1,12347 Farsta, 12347 Farsta.
Vilken bransch är Café 47 AB verksamt i?
Café 47 AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Café 47 AB?
Café 47 AB hade en nettoomsättning på 4 812 259 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Café 47 AB?
Café 47 AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.