SACRO AB
SACRO AB har organisationsnummer 559105-6154 (5591056154)
Aktiebolag • Org.nr: 559105-6154
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikAlingsås
Om företaget
SACRO AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Alingsås. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (-1 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SACRO AB 0 kr och redovisade ett resultat på -66 184 kr. Soliditeten var 91,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 490,5 procent, över branschens median (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,9 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 490,5 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -4,5 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 012 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 21 av 26 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Alingsås.
- Plats 1 030 av 1 170 aktiebolag med säte i Alingsås.
- Plats 46 540 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 94,3 procent | 84,6 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | 94,2 procent | 82,4 procent | - | - | - |
| Soliditet | 77,7 procent | 78,7 procent | 85,8 procent | 96,0 procent | 91,9 procent |
| Kassalikviditet | 634,6 procent | 866,1 procent | 695,9 procent | 545,1 procent | 490,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 26,7 procent | 12,0 procent | 5,9 procent | 38,9 procent | -4,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -49,3 procent | -100,0 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Paradisgatan 12c/o c/o Sten Åke Ottosson
44133 Alingsås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Paradisgatan 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall syssla med konsultverksamhet inom byggfrågor, ledarskap och utbildning och därmed förenlig verksamhet samt att förvalta lös och fast egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 484 799 kr | 246 000 kr | 0 kr | -1 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 766 kr | 27 794 kr | 13 543 kr | 14 242 kr | 58 987 kr |
| Personalkostnader | 19 605 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 11 800 kr | 9 495 kr |
| Rörelseresultat | 457 428 kr | 208 206 kr | -23 543 kr | -26 043 kr | -68 482 kr |
| Ränteintäkter | - | 249 kr | 4 705 kr | 4 285 kr | 2 298 kr |
| Räntekostnader | 91 kr | 5 820 kr | 12 120 kr | 17 340 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 457 337 kr | 202 635 kr | -30 958 kr | 550 110 kr | -66 184 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 125 000 kr | 150 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 94 269 kr | 42 011 kr | 21 047 kr | 28 197 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 363 068 kr | 160 624 kr | 72 995 kr | 671 913 kr | -66 184 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 205 000 kr | 1 210 000 kr | 1 210 000 kr | 1 550 000 kr | 1 370 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 205 000 kr | 1 210 000 kr | 1 210 000 kr | 1 550 000 kr | 1 370 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 547 401 kr | 496 091 kr | 230 838 kr | 248 744 kr | 241 617 kr |
| Kortfristiga fordringar | 328 494 kr | 323 361 kr | 229 825 kr | 204 659 kr | 224 695 kr |
| Kassa och bank | 218 907 kr | 172 730 kr | 1 013 kr | 44 085 kr | 16 922 kr |
| Summa tillgångar | 1 752 401 kr | 1 706 091 kr | 1 440 838 kr | 1 798 744 kr | 1 611 617 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 361 975 kr | 1 342 599 kr | 1 235 594 kr | 1 727 506 kr | 1 481 322 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 948 907 kr | 1 131 975 kr | 1 112 599 kr | 1 005 593 kr | 1 497 506 kr |
| Årets resultat | 363 068 kr | 160 624 kr | 72 995 kr | 671 913 kr | -66 184 kr |
| Obeskattade reserver | 275 000 kr | 275 000 kr | 150 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 86 254 kr | 57 276 kr | 33 170 kr | 45 635 kr | 49 256 kr |
| Skatteskulder | -31 579 kr | 0 kr | 33 170 kr | 43 044 kr | 43 044 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 117 833 kr | 57 276 kr | 0 kr | 2 591 kr | 6 212 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 752 401 kr | 1 706 091 kr | 1 440 838 kr | 1 798 744 kr | 1 611 617 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom byggfrågor, ledarskap och utbildning. Bolagets säte är Alingsås.
Företrädare
- Sten-Åke O (ordförande och verkställande direktör)
- Christina R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SACRO AB för organisationsnummer?
SACRO AB har organisationsnummer 559105-6154 (5591056154).
Var ligger SACRO AB?
SACRO AB har sin registrerade adress Paradisgatan 12, 44133 Alingsås.
Vilken bransch är SACRO AB verksamt i?
SACRO AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SACRO AB?
SACRO AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår SACRO AB någon utdelning?
Styrelsen i SACRO AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Alingsås
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.