RMFysio AB
RMFysio AB har organisationsnummer 559106-8399 (5591068399)
Aktiebolag • Org.nr: 559106-8399
Om företaget
RMFysio AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 3 procent till 1 715 940 kr räkenskapsåret 2026 (1 673 738 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte RMFysio AB 1 715 940 kr och redovisade ett resultat på 176 713 kr. Rörelsemarginalen var 13,3 procent, över branschens median (median 11,9 procent). Soliditeten var 96,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,6 procent). Kassalikviditeten var 1508,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 401,7 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,3 procent | 11,9 procent | 3,2 procent till 22,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 13,0 procent | 11,9 procent | 3,3 procent till 23,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 96,3 procent | 68,6 procent | 51,1 procent till 83,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1508,7 procent | 401,7 procent | 221,0 procent till 767,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 15,0 procent | 26,3 procent | 4,9 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,5 procent | 1,9 procent | -9,4 procent till 10,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 716 000 kr | 1 051 000 kr | 738 000 kr till 1 346 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 125 000 kr | 621 000 kr | 401 000 kr till 773 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 283 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 14 av 89 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Malmö.
- Plats 3 171 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 11 214 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 98 122 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,3 procent | 44,4 procent | 19,2 procent | 13,3 procent |
| Vinstmarginal | 33,3 procent | 44,4 procent | 19,1 procent | 13,0 procent |
| Soliditet | 82,5 procent | 83,0 procent | 75,7 procent | 96,3 procent |
| Kassalikviditet | 286,7 procent | 337,2 procent | 253,3 procent | 1508,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,3 procent | 65,9 procent | 20,8 procent | 15,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 22,2 procent | -30,4 procent | 2,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 968 000 kr | 2 405 000 kr | 1 674 000 kr | 1 716 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 008 000 kr | 978 000 kr | 733 000 kr | 1 125 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östergatan 1621125 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ämnas bedriva sjukgymnastik och därmed förenlig verksamhet jämtemot privatpersoner och företag. Verksamheten innefattar all typ av sjukgymnastisk undersökning, behandling samt rehabilitering och träning.
Bransch
- 86950Fysioterapeutisk verksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 968 126 kr | 2 404 935 kr | 1 673 738 kr | 1 715 940 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 73 840 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 323 036 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 217 142 kr | 270 647 kr | 282 204 kr | 289 724 kr |
| Personalkostnader | 1 008 109 kr | 978 234 kr | 733 390 kr | 1 125 185 kr |
| Avskrivningar | 87 315 kr | 87 315 kr | 87 315 kr | 72 764 kr |
| Rörelseresultat | 655 560 kr | 1 068 740 kr | 321 633 kr | 228 268 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 885 kr | 686 kr |
| Räntekostnader | 317 kr | 820 kr | 3 153 kr | 5 220 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 655 243 kr | 1 067 920 kr | 319 365 kr | 223 734 kr |
| Skatt | 135 103 kr | 220 236 kr | 66 886 kr | 47 021 kr |
| Årets resultat | 519 510 kr | 847 684 kr | 252 479 kr | 176 713 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 487 394 kr | 660 079 kr | 616 764 kr | 544 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 240 000 kr | 500 000 kr | 544 000 kr | 544 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 491 772 kr | 888 900 kr | 984 845 kr | 680 656 kr |
| Kortfristiga fordringar | 198 929 kr | 139 169 kr | 533 732 kr | 295 449 kr |
| Kassa och bank | 292 843 kr | 749 731 kr | 451 113 kr | 385 207 kr |
| Summa tillgångar | 979 166 kr | 1 548 979 kr | 1 601 609 kr | 1 224 656 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 807 664 kr | 1 285 348 kr | 1 212 827 kr | 1 179 540 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 238 154 kr | 387 664 kr | 910 348 kr | 952 827 kr |
| Årets resultat | 519 510 kr | 847 684 kr | 252 479 kr | 176 713 kr |
| Kortfristiga skulder | 171 502 kr | 263 631 kr | 388 782 kr | 45 116 kr |
| Skatteskulder | 131 428 kr | 221 057 kr | 108 834 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 324 kr | 31 324 kr | 268 698 kr | 33 866 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 979 166 kr | 1 548 979 kr | 1 601 609 kr | 1 224 656 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ämnas bedriva sjukgymnastik och därmed förenlig verksamhet jämtemot privatpersoner och företag. Verksamheten innefattar all typ av sjukgymnastisk undersökning, behandling samt rehabilitering och träning. Bolaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Roem M (styrelseledamot)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RMFysio AB för organisationsnummer?
RMFysio AB har organisationsnummer 559106-8399 (5591068399).
Var ligger RMFysio AB?
RMFysio AB har sin registrerade adress Östergatan 16, 21125 Malmö.
Vilken bransch är RMFysio AB verksamt i?
RMFysio AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RMFysio AB?
RMFysio AB hade en nettoomsättning på 1 715 940 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RMFysio AB?
RMFysio AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår RMFysio AB någon utdelning?
Styrelsen i RMFysio AB föreslog en utdelning på 326 500 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.