
Studio He AB
Studio He AB har organisationsnummer 559106-9348 (5591069348)
Aktiebolag • Org.nr: 559106-9348
Partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklarStockholm
Om företaget
Studio He AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46471). Sidoverksamheter inkluderar inredningsdesign, arkitektverksamhet och byggnadssnickeriarbeten. På Google Maps är verksamheten listad som architecture firm. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 16 procent till 1 223 740 kr räkenskapsåret 2025 (1 051 811 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Studio He AB 1 223 740 kr och redovisade ett resultat på -85 898 kr. Rörelsemarginalen var 8,6 procent, över branschens median (median 5,3 procent). Soliditeten var 1,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,7 procent). Kassalikviditeten var 209,9 procent, över branschens median (median 176,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,6 procent | 5,3 procent | -2,3 procent till 14,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | -7,0 procent | 4,7 procent | -2,3 procent till 13,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,0 procent | 48,7 procent | 22,0 procent till 79,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 209,9 procent | 176,8 procent | 89,9 procent till 460,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -101,6 procent | 5,6 procent | -8,6 procent till 28,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 16,3 procent | 2,1 procent | -27,2 procent till 23,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 224 000 kr | 1 725 000 kr | 669 000 kr till 3 530 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 652 000 kr | 468 000 kr | 183 000 kr till 647 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 92 av 233 aktiebolag inom partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar.
- Plats 18 av 48 aktiebolag inom partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar med säte i Stockholm.
- Plats 23 625 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 42 343 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 128 317 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,3 procent | 8,5 procent | 15,3 procent | 0,3 procent | 8,6 procent |
| Vinstmarginal | -0,2 procent | -20,4 procent | -8,4 procent | -18,7 procent | -7,0 procent |
| Soliditet | 3,8 procent | 2,2 procent | 0,8 procent | 2,1 procent | 1,0 procent |
| Kassalikviditet | 513,3 procent | 44,3 procent | 292,7 procent | 392,2 procent | 209,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,8 procent | -24,5 procent | -164,0 procent | -115,5 procent | -101,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -66,4 procent | 78,8 procent | -20,4 procent | 16,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 321 000 kr | 1 052 000 kr | 1 224 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 599 000 kr | 292 000 kr | 652 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brahegatan 18c/o c/o Studio He AB
11437 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Brahegatan 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva och förmedla arkitektur-, inredningsarkitektur- och designverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva butiks- och e- handel, grossistverksamhet och produktion samt import och försäljning av inredningsartiklar, möbler, böcker, accessoarer, husgeråd, köksgeråd, presentartiklar, textilier, knivar, friluftsartiklar, stickade och virkade produkter och dylikt, samt därmed förenlig verksamhet. Samt förvalta värdepapper och fast egendom, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet. Företaget skall bedriva fotografisk verksamhet inkluderande till exempel fotouppdrag, porträttfotografering, digital bildbehandling, försäljning av publiceringsrätt från eget bildarkiv samt förenlig verksamhet och äga och förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Företaget förmedlar och utför snickeritjänster, montering och leverans av möbler och fast inredning, målning och övriga hantverkstjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 200 248 kr | 738 613 kr | 1 320 758 kr | 1 051 811 kr | 1 223 740 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 29 165 kr | 154 000 kr | 2 837 kr | 90 364 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 489 685 kr | 275 690 kr | 371 779 kr | 400 589 kr | 124 877 kr |
| Övriga externa kostnader | 159 728 kr | 196 525 kr | 140 792 kr | 197 285 kr | 252 764 kr |
| Personalkostnader | 521 190 kr | 233 124 kr | 598 940 kr | 291 852 kr | 651 725 kr |
| Avskrivningar | - | - | 161 506 kr | 161 506 kr | 179 339 kr |
| Rörelseresultat | 29 645 kr | 62 439 kr | 201 741 kr | 3 416 kr | 105 399 kr |
| Ränteintäkter | - | 20 kr | 83 kr | 515 kr | 2 695 kr |
| Räntekostnader | 34 456 kr | 213 047 kr | 312 232 kr | 200 823 kr | 193 992 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -4 811 kr | -150 588 kr | -110 408 kr | -196 892 kr | -85 898 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 107 124 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 1 318 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -6 129 kr | -43 464 kr | -110 408 kr | -196 892 kr | -85 898 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 717 350 kr | 8 075 333 kr | 7 913 826 kr | 7 752 319 kr | 7 722 296 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 717 350 kr | 8 075 333 kr | 7 913 826 kr | 7 752 319 kr | 7 722 296 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 112 783 kr | 50 944 kr | 499 019 kr | 493 418 kr | 445 474 kr |
| Kortfristiga fordringar | 962 102 kr | 21 266 kr | 32 553 kr | 140 735 kr | 106 633 kr |
| Kassa och bank | 150 681 kr | 29 678 kr | 466 466 kr | 352 683 kr | 338 841 kr |
| Summa tillgångar | 5 830 133 kr | 8 126 277 kr | 8 412 845 kr | 8 245 737 kr | 8 167 770 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 221 211 kr | 177 747 kr | 67 338 kr | 170 446 kr | 84 549 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 177 340 kr | 171 211 kr | 127 746 kr | 317 338 kr | 120 447 kr |
| Årets resultat | -6 129 kr | -43 464 kr | -110 408 kr | -196 892 kr | -85 898 kr |
| Obeskattade reserver | 107 124 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 216 798 kr | 114 991 kr | 170 512 kr | 125 795 kr | 212 216 kr |
| Leverantörsskulder | - | 20 369 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 14 745 kr | 0 kr | - | 1 228 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 142 697 kr | 58 766 kr | 150 512 kr | 104 567 kr | 158 709 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 830 133 kr | 8 126 277 kr | 8 412 845 kr | 8 245 737 kr | 8 167 770 kr |
Ur årsredovisningen
Styrelsen för Studio He AB får härmed avge årsredovisning för verksamhetsåret 2025-01-01 - 2025-12-31.
Marknaden för bolagets tjänster var fortsatt försiktig under 2025, även om förutsättningarna bedömdes som något stabilare än under föregående år. Osäkerheten på marknaden har fortsatt att påverka kundernas beslutsprocesser och tidpunkten för projektstarter.
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget noterat en ökning av antalet projektförfrågningar, särskilt avseende projekt med planerad start från maj 2026 och framåt. Bolagets bedömning är att utvecklingen delvis kan vara hänförlig till ett förbättrat marknadsläge och de förändrade förutsättningarna på bostadsmarknaden.
Företrädare
- Xiao H (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Studio He AB för organisationsnummer?
Studio He AB har organisationsnummer 559106-9348 (5591069348).
Var ligger Studio He AB?
Studio He AB har sin registrerade adress Brahegatan 18, 11437 Stockholm.
Vilken bransch är Studio He AB verksamt i?
Studio He AB är registrerat i branschen partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Studio He AB?
Studio He AB hade en nettoomsättning på 1 223 740 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Studio He AB?
Studio He AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-03-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.