Pierre's Bygg & Bad AB
Pierre's Bygg & Bad AB har organisationsnummer 559108-2010 (5591082010)
Aktiebolag • Org.nr: 559108-2010
Om företaget
Pierre's Bygg & Bad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hudiksvall. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 2 772 970 kr räkenskapsåret 2025 (2 616 517 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pierre's Bygg & Bad AB 2 772 970 kr och redovisade ett resultat på 174 344 kr. Rörelsemarginalen var 8,1 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 59,7 procent, över branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 111,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,1 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,0 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 59,7 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 111,2 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 25,2 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,0 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 773 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 527 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 757 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 10 av 31 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Hudiksvall.
- Plats 207 av 960 aktiebolag med säte i Hudiksvall.
- Plats 1 547 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 62 423 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,6 procent | 7,0 procent | 3,0 procent | 8,1 procent |
| Vinstmarginal | 0,5 procent | 6,9 procent | 3,0 procent | 8,0 procent |
| Soliditet | 32,8 procent | 53,6 procent | 57,8 procent | 59,7 procent |
| Kassalikviditet | 127,1 procent | 198,4 procent | 218,4 procent | 111,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 procent | 25,2 procent | 11,9 procent | 25,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -15,5 procent | 36,5 procent | 6,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 270 000 kr | 1 918 000 kr | 2 617 000 kr | 2 773 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 327 000 kr | 298 000 kr | 359 000 kr | 527 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sylta 262c/o c/o Pierre Hammarström
82494 Hudiksvall
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sylta 262 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bygg och markanläggningsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 270 276 kr | 1 917 536 kr | 2 616 517 kr | 2 772 970 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 25 248 kr | 59 352 kr | 33 032 kr | 23 263 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 484 851 kr | 1 139 712 kr | 1 732 626 kr | 1 656 979 kr |
| Övriga externa kostnader | 377 466 kr | 359 575 kr | 451 300 kr | 368 723 kr |
| Personalkostnader | 327 350 kr | 298 075 kr | 359 471 kr | 526 525 kr |
| Avskrivningar | 92 035 kr | 45 560 kr | 27 702 kr | 20 331 kr |
| Rörelseresultat | 13 822 kr | 133 966 kr | 78 450 kr | 223 675 kr |
| Ränteintäkter | 6 kr | 145 kr | 185 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 1 405 kr | 1 297 kr | 1 255 kr | 1 231 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 12 423 kr | 132 814 kr | 77 380 kr | 222 444 kr |
| Skatt | - | 10 615 kr | 16 136 kr | 48 100 kr |
| Årets resultat | 12 423 kr | 122 199 kr | 61 244 kr | 174 344 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 100 166 kr | 54 606 kr | 53 904 kr | 101 811 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 100 166 kr | 54 606 kr | 53 904 kr | 101 811 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 008 459 kr | 851 646 kr | 839 471 kr | 1 056 235 kr |
| Varulager | 61 498 kr | 17 000 kr | 17 000 kr | 537 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 788 368 kr | 658 897 kr | 586 902 kr | 276 877 kr |
| Kassa och bank | 158 593 kr | 175 749 kr | 235 569 kr | 242 358 kr |
| Summa tillgångar | 1 108 625 kr | 906 252 kr | 893 375 kr | 1 158 046 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 363 352 kr | 485 551 kr | 516 794 kr | 691 138 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 300 929 kr | 313 352 kr | 405 550 kr | 466 794 kr |
| Årets resultat | 12 423 kr | 122 199 kr | 61 244 kr | 174 344 kr |
| Kortfristiga skulder | 745 273 kr | 420 701 kr | 376 581 kr | 466 908 kr |
| Leverantörsskulder | 230 814 kr | 64 902 kr | 147 781 kr | 325 569 kr |
| Skatteskulder | - | - | 21 162 kr | 50 614 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 479 884 kr | 335 876 kr | 191 991 kr | 85 725 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 108 625 kr | 906 252 kr | 893 375 kr | 1 158 046 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver bygg och markanläggningsarbeten. Företaget har sitt säte i Hudiksvalls kommun.
Företrädare
- Pierre H
Undertecknad i Hudiksvall 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pierre's Bygg & Bad AB för organisationsnummer?
Pierre's Bygg & Bad AB har organisationsnummer 559108-2010 (5591082010).
Var ligger Pierre's Bygg & Bad AB?
Pierre's Bygg & Bad AB har sin registrerade adress Sylta 262, 82494 Hudiksvall.
Vilken bransch är Pierre's Bygg & Bad AB verksamt i?
Pierre's Bygg & Bad AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pierre's Bygg & Bad AB?
Pierre's Bygg & Bad AB hade en nettoomsättning på 2 772 970 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pierre's Bygg & Bad AB?
Pierre's Bygg & Bad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Pierre's Bygg & Bad AB någon utdelning?
Styrelsen i Pierre's Bygg & Bad AB föreslog en utdelning på 385 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hudiksvall
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-04-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.