Suvarb AB
Suvarb AB har organisationsnummer 559108-3661 (5591083661)
Aktiebolag • Org.nr: 559108-3661
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetNykvarn
Om företaget
Suvarb AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nykvarn. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Suvarb AB 0 kr och redovisade ett resultat på -27 257 kr. Soliditeten var 34,7 procent, under branschens median (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 179,2 procent, under branschens median (median 206,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,7 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 179,2 procent | 206,5 procent | 121,9 procent till 385,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -14,9 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 969 av 2 121 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 205 av 217 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 53 896 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,5 procent | 39,5 procent | 60,8 procent | 70,3 procent | 34,7 procent |
| Kassalikviditet | - | 380,1 procent | 388,7 procent | 473,8 procent | 179,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,0 procent | 31,4 procent | 27,0 procent | -4,1 procent | -14,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björkviken 1c/o c/o guiron
15594 Nykvarn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg- och undervattensarbeten, skytteevent och viss import och försäljning inom nämnda branscher samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 232 846 kr | 0 kr | 0 kr | 10 499 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 14 647 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 16 926 kr | 1 034 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 133 702 kr | 54 032 kr | 26 143 kr | 37 402 kr | 65 228 kr | 29 572 kr |
| Personalkostnader | 152 100 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 3 999 kr | 3 999 kr | 2 334 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -73 881 kr | -44 481 kr | -28 477 kr | -26 903 kr | -65 228 kr | -29 572 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 290 kr | 4 820 kr | 3 469 kr | 2 320 kr |
| Räntekostnader | 41 kr | 0 kr | - | - | - | 5 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -73 922 kr | -44 481 kr | -28 187 kr | -22 083 kr | -61 759 kr | -27 257 kr |
| Skatt | 3 750 kr | 1 087 kr | 29 015 kr | 37 927 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 8 818 kr | 4 196 kr | 97 944 kr | 115 136 kr | -16 905 kr | -27 257 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 2 334 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 901 385 kr | - | 789 656 kr | 702 663 kr | 583 240 kr | 527 092 kr |
| Kortfristiga fordringar | 108 290 kr | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 907 718 kr | 835 807 kr | 789 656 kr | 702 663 kr | 583 240 kr | 527 092 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 208 693 kr | 212 889 kr | 311 920 kr | 427 056 kr | 410 151 kr | 182 894 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 149 875 kr | 158 693 kr | 163 976 kr | 261 920 kr | 377 056 kr | 160 151 kr |
| Årets resultat | 8 818 kr | 4 196 kr | 97 944 kr | 115 136 kr | -16 905 kr | -27 257 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 270 000 kr | 94 854 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 224 115 kr | 197 772 kr | 207 736 kr | 180 753 kr | 123 089 kr | 294 198 kr |
| Leverantörsskulder | -1 681 kr | 1 288 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 24 164 kr | 55 868 kr | 1 300 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 220 796 kr | 191 484 kr | 181 172 kr | 124 885 kr | 121 789 kr | 291 198 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 907 718 kr | 835 807 kr | 789 656 kr | 702 663 kr | 583 240 kr | 527 092 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva bygg- och undervattensarbeten, skytteevent och viss import och försäljning inom nämnda branscher samt därmed förenlig verksamhet
Företrädare
- Magnus G
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Suvarb AB för organisationsnummer?
Suvarb AB har organisationsnummer 559108-3661 (5591083661).
Var ligger Suvarb AB?
Suvarb AB har sin registrerade adress Björkviken 1, 15594 Nykvarn.
Vilken bransch är Suvarb AB verksamt i?
Suvarb AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Suvarb AB?
Suvarb AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-04-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.