KMTi SKi RACiNG AB
KMTi SKi RACiNG AB har organisationsnummer 559108-5575 (5591085575)
Aktiebolag • Org.nr: 559108-5575
Om företaget
KMTi SKi RACiNG AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Karlstad. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 47 procent till 599 000 kr räkenskapsåret 2026 (407 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte KMTi SKi RACiNG AB 599 000 kr och redovisade ett resultat på 50 624 kr. Rörelsemarginalen var 10,6 procent, över branschens median (median 8,9 procent). Soliditeten var 82,1 procent, över branschens median (median 69,9 procent). Kassalikviditeten var 558,6 procent, över branschens median (median 346,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,6 procent | 8,9 procent | -1,7 procent till 24,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,4 procent | 8,8 procent | -1,4 procent till 24,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 82,1 procent | 69,9 procent | 46,7 procent till 85,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 558,6 procent | 346,1 procent | 170,4 procent till 665,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,7 procent | 16,3 procent | -12,1 procent till 49,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 726 av 2 081 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 8 av 21 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Karlstad.
- Plats 1 323 av 2 526 aktiebolag med säte i Karlstad.
- Plats 3 327 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 180 487 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -45,3 procent | 10,6 procent |
| Vinstmarginal | -45,2 procent | 10,4 procent |
| Soliditet | 82,7 procent | 82,1 procent |
| Kassalikviditet | 577,1 procent | 558,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 procent | 9,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Säterivägen 665341 Karlstad
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Säterivägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Skidträning för privatpersoner, idrottsklubbar och företag. Konsultverksamhet, utbildning, föredrag och kursverksamhet inom idrott, hälsa och friskvård. Bolaget ska vidare bedriva handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper.
Bransch
- 85510Sport- och fritidsutbildningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 406 661 kr | 599 168 kr |
| Övriga externa kostnader | 333 135 kr | 395 655 kr |
| Personalkostnader | -28 920 kr | 80 647 kr |
| Avskrivningar | 2 694 kr | - |
| Rörelseresultat | -184 538 kr | 63 707 kr |
| Ränteintäkter | 328 kr | 39 kr |
| Räntekostnader | - | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -184 210 kr | 63 746 kr |
| Bokslutsdispositioner | 210 692 kr | - |
| Skatt | 7 766 kr | 13 122 kr |
| Årets resultat | 18 716 kr | 50 624 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 631 760 kr | 632 702 kr |
| Kortfristiga fordringar | 384 806 kr | 575 265 kr |
| Kassa och bank | 246 954 kr | 57 437 kr |
| Summa tillgångar | 631 760 kr | 632 702 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 522 296 kr | 519 446 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 453 580 kr | 418 822 kr |
| Årets resultat | 18 716 kr | 50 624 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 109 464 kr | 113 256 kr |
| Leverantörsskulder | 30 651 kr | 30 185 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 380 kr | 1 005 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 631 760 kr | 632 702 kr |
Företrädare
- Mika G (verkställande direktör)
Undertecknad i Karlstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har KMTi SKi RACiNG AB för organisationsnummer?
KMTi SKi RACiNG AB har organisationsnummer 559108-5575 (5591085575).
Var ligger KMTi SKi RACiNG AB?
KMTi SKi RACiNG AB har sin registrerade adress Säterivägen 6, 65341 Karlstad.
Vilken bransch är KMTi SKi RACiNG AB verksamt i?
KMTi SKi RACiNG AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter KMTi SKi RACiNG AB?
KMTi SKi RACiNG AB hade en nettoomsättning på 599 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår KMTi SKi RACiNG AB någon utdelning?
Styrelsen i KMTi SKi RACiNG AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Karlstad
- Län
- Värmlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-04-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.