Hammarström VVS AB
Hammarström VVS AB har organisationsnummer 559109-7125 (5591097125)
Aktiebolag • Org.nr: 559109-7125
Om företaget
Hammarström VVS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 2 723 876 kr räkenskapsåret 2025 (2 221 666 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hammarström VVS AB 2 723 876 kr och redovisade ett resultat på 316 688 kr. Rörelsemarginalen var 15,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 43,5 procent, under branschens median (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 240,6 procent, över branschens median (median 208,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,7 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 15,5 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 43,5 procent | 48,4 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 240,6 procent | 208,4 procent | 135,7 procent till 356,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 67,2 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 22,6 procent | 2,2 procent | -17,0 procent till 26,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 724 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 604 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 723 000 kr | 600 000 kr | 407 000 kr till 744 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 133 av 2 639 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 6 av 11 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Ekerö.
- Plats 185 av 1 244 aktiebolag med säte i Ekerö.
- Plats 19 780 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 63 504 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,7 procent | 15,7 procent |
| Vinstmarginal | -10,8 procent | 15,5 procent |
| Soliditet | 14,6 procent | 43,5 procent |
| Kassalikviditet | 138,3 procent | 240,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -156,1 procent | 67,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 22,6 procent |
| Omsättning per anställd | 2 222 000 kr | 2 724 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 664 000 kr | 723 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Djupdalsv 10, 3 trc/o Djupdalsv 10, 3 tr
19251 Sollentuna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Djupdalsv 10, 3 tr som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska utföra VVS arbeten samt consulting i VVS frågor och besiktningar av VVS arbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 221 666 kr | 2 723 876 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 580 330 kr |
| Övriga externa kostnader | 260 661 kr | 434 342 kr |
| Personalkostnader | 663 929 kr | 722 678 kr |
| Avskrivningar | 2 122 kr | 2 122 kr |
| Rörelseresultat | -237 156 kr | 426 332 kr |
| Ränteintäkter | 48 kr | 450 kr |
| Räntekostnader | 3 782 kr | 3 311 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -240 890 kr | 423 471 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -65 998 kr |
| Skatt | 0 kr | 40 785 kr |
| Årets resultat | -240 890 kr | 316 688 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 6 366 kr | 114 244 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 366 kr | 4 244 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 110 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 049 403 kr | 967 592 kr |
| Kortfristiga fordringar | 662 767 kr | 703 454 kr |
| Kassa och bank | 386 636 kr | 264 138 kr |
| Summa tillgångar | 1 055 769 kr | 1 081 836 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 154 350 kr | 471 038 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 345 240 kr | 104 350 kr |
| Årets resultat | -240 890 kr | 316 688 kr |
| Obeskattade reserver | 142 662 kr | 208 660 kr |
| Kortfristiga skulder | 758 757 kr | 402 138 kr |
| Leverantörsskulder | 566 792 kr | 288 621 kr |
| Skatteskulder | 13 214 kr | 32 934 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 168 751 kr | 65 583 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 055 769 kr | 1 081 836 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska utföra VVS arbeten samt consulting i VVS frågor och besiktningar av VVS arbeten samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Ekerö kommun.
Företrädare
- Patrick H
Undertecknad i Ekerö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hammarström VVS AB för organisationsnummer?
Hammarström VVS AB har organisationsnummer 559109-7125 (5591097125).
Var ligger Hammarström VVS AB?
Hammarström VVS AB har sin registrerade adress Djupdalsv 10, 3 tr, 19251 Sollentuna.
Vilken bransch är Hammarström VVS AB verksamt i?
Hammarström VVS AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hammarström VVS AB?
Hammarström VVS AB hade en nettoomsättning på 2 723 876 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hammarström VVS AB?
Hammarström VVS AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ekerö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-04-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.