Labbet i Stockholm AB
Labbet i Stockholm AB har organisationsnummer 559109-9360 (5591099360)
Aktiebolag • Org.nr: 559109-9360
Om företaget
Labbet i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk provning och analys enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 242 000 kr räkenskapsåret 2025 (204 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Labbet i Stockholm AB 242 000 kr och redovisade ett resultat på 3 992 kr. Rörelsemarginalen var 11,6 procent, under branschens median (median 16,8 procent). Soliditeten var 44,9 procent, under branschens median (median 63,7 procent). Kassalikviditeten var 226,9 procent, under branschens median (median 294,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,6 procent | 16,8 procent | 3,7 procent till 36,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,7 procent | 17,0 procent | 3,7 procent till 37,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 44,9 procent | 63,7 procent | 41,0 procent till 81,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 226,9 procent | 294,4 procent | 178,4 procent till 543,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 procent | 19,9 procent | 0,0 procent till 51,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 18,6 procent | -1,6 procent | -24,1 procent till 24,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 356 av 533 aktiebolag inom teknisk provning och analys.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom teknisk provning och analys med säte i Solna.
- Plats 2 010 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 73 669 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 221 642 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,0 procent | 11,9 procent | 25,3 procent | -33,2 procent | 11,6 procent |
| Vinstmarginal | 37,1 procent | 12,0 procent | 26,0 procent | -39,2 procent | 1,7 procent |
| Soliditet | 95,0 procent | 95,8 procent | 93,4 procent | 42,9 procent | 44,9 procent |
| Kassalikviditet | 1884,2 procent | 1975,9 procent | 1386,1 procent | 990,6 procent | 226,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 34,3 procent | 17,3 procent | 20,6 procent | -28,4 procent | 1,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 28,1 procent | 88,8 procent | -31,2 procent | -43,5 procent | 18,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fagerstagatan 5816353 Spånga
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Fagerstagatan 58 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är teknisk provning och analys inom bygg och anläggningsteknik och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 71200Teknisk provning och analysHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 410 527 kr | 216 940 kr | 278 375 kr | 524 806 kr | 361 445 kr | 203 690 kr | 241 804 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 20 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 175 801 kr | 88 750 kr | 32 810 kr | 122 722 kr | 217 753 kr | 155 245 kr | 9 221 kr |
| Övriga externa kostnader | 231 923 kr | 86 338 kr | 134 580 kr | 323 744 kr | 35 043 kr | 76 779 kr | 84 196 kr |
| Avskrivningar | 8 218 kr | 8 262 kr | 8 240 kr | 15 657 kr | 17 163 kr | 39 409 kr | 118 402 kr |
| Rörelseresultat | -5 415 kr | 33 590 kr | 102 745 kr | 62 683 kr | 91 486 kr | -67 743 kr | 27 985 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 2 511 kr | 2 675 kr | 585 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 377 kr | 14 kr | 74 kr | 2 kr | 15 085 kr | 24 578 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 419 kr | 33 213 kr | 102 731 kr | 62 609 kr | 93 995 kr | -80 153 kr | 3 992 kr |
| Skatt | 915 kr | 9 863 kr | 21 164 kr | 12 912 kr | 19 240 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -6 334 kr | 23 350 kr | 81 567 kr | 49 697 kr | 74 755 kr | -80 153 kr | 3 992 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 32 305 kr | 24 043 kr | 15 803 kr | 48 146 kr | 30 983 kr | 429 324 kr | 456 913 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 32 305 kr | 24 043 kr | 15 803 kr | 48 146 kr | 30 983 kr | 429 324 kr | 456 913 kr |
| Omsättningstillgångar | 150 168 kr | 166 684 kr | 234 261 kr | 251 932 kr | 356 844 kr | 227 273 kr | 179 309 kr |
| Kortfristiga fordringar | 34 540 kr | 92 520 kr | 56 164 kr | 48 324 kr | 54 178 kr | 59 207 kr | 75 477 kr |
| Kassa och bank | 115 628 kr | 74 164 kr | 178 097 kr | 203 608 kr | 302 666 kr | 168 066 kr | 103 832 kr |
| Summa tillgångar | 182 473 kr | 190 727 kr | 250 064 kr | 300 078 kr | 387 827 kr | 656 597 kr | 636 222 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 132 714 kr | 156 064 kr | 237 631 kr | 287 328 kr | 362 083 kr | 281 930 kr | 285 923 kr |
| Aktiekapital | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr |
| Balanserat resultat | 88 048 kr | 81 714 kr | 105 064 kr | 186 631 kr | 236 328 kr | 311 083 kr | 230 931 kr |
| Årets resultat | -6 334 kr | 23 350 kr | 81 567 kr | 49 697 kr | 74 755 kr | -80 153 kr | 3 992 kr |
| Kortfristiga skulder | 49 759 kr | 34 663 kr | 12 433 kr | 12 750 kr | 25 744 kr | 22 942 kr | 79 014 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 6 461 kr | 310 kr | 0 kr | - | - | 27 235 kr |
| Skatteskulder | 24 441 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 318 kr | 23 202 kr | 7 123 kr | 7 750 kr | 20 744 kr | 17 942 kr | 3 085 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 182 473 kr | 190 727 kr | 250 064 kr | 300 078 kr | 387 827 kr | 656 597 kr | 636 222 kr |
Företrädare
- Mustafa N (verkställande direktör)
Undertecknad i Solna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Labbet i Stockholm AB för organisationsnummer?
Labbet i Stockholm AB har organisationsnummer 559109-9360 (5591099360).
Var ligger Labbet i Stockholm AB?
Labbet i Stockholm AB har sin registrerade adress Fagerstagatan 58, 16353 Spånga.
Vilken bransch är Labbet i Stockholm AB verksamt i?
Labbet i Stockholm AB är registrerat i branschen teknisk provning och analys enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Labbet i Stockholm AB?
Labbet i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 242 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-04-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.