Mahsa Beauty AB
Mahsa Beauty AB har organisationsnummer 559111-7410 (5591117410)
Aktiebolag • Org.nr: 559111-7410
Om företaget
Mahsa Beauty AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 26 procent till 477 061 kr räkenskapsåret 2025 (379 028 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mahsa Beauty AB 477 061 kr och redovisade ett resultat på 30 871 kr. Rörelsemarginalen var 8,6 procent, över branschens median (median 4,4 procent). Soliditeten var 72,0 procent, över branschens median (median 55,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,6 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,2 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 72,0 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,0 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 25,9 procent | 1,5 procent | -12,3 procent till 15,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 477 000 kr | 622 000 kr | 361 000 kr till 1 011 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 303 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 837 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 11 av 26 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Uppsala.
- Plats 3 879 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 6 484 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 192 808 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,8 procent | -17,4 procent | 43,8 procent | 7,8 procent | 8,6 procent |
| Vinstmarginal | 7,3 procent | -18,8 procent | 41,0 procent | 6,9 procent | 8,2 procent |
| Soliditet | 40,1 procent | 8,8 procent | 44,6 procent | 53,5 procent | 72,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,5 procent | -264,1 procent | 79,2 procent | 11,3 procent | 15,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -2,0 procent | -1,2 procent | -28,5 procent | 16,3 procent | 25,9 procent |
| Omsättning per anställd | 461 000 kr | 456 000 kr | 326 000 kr | 379 000 kr | 477 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 248 000 kr | 325 000 kr | 311 000 kr | 296 000 kr | 303 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsängsgatangatan 5275322 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva frisörverksamhet.
Bransch
- 96230Dagspa, bastu och ångbastuHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 470 825 kr | 461 289 kr | 455 618 kr | 325 887 kr | 379 028 kr | 477 061 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 68 500 kr | 160 933 kr | 63 938 kr | 459 582 kr | 121 174 kr | 120 240 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 45 901 kr | 39 908 kr | 20 492 kr | 20 461 kr | 46 965 kr | 32 130 kr |
| Övriga externa kostnader | 296 909 kr | 266 321 kr | 253 006 kr | 248 617 kr | 98 662 kr | 194 869 kr |
| Personalkostnader | 218 436 kr | 247 994 kr | 325 373 kr | 310 625 kr | 296 054 kr | 302 737 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 27 402 kr | 0 kr | 63 103 kr | 29 017 kr | 26 553 kr |
| Rörelseresultat | -15 131 kr | 40 597 kr | -79 315 kr | 142 663 kr | 29 504 kr | 41 012 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 54 kr | 405 kr | 483 kr |
| Räntekostnader | 5 006 kr | 6 757 kr | 6 294 kr | 9 157 kr | 3 696 kr | 2 290 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -20 137 kr | 33 840 kr | -85 609 kr | 133 560 kr | 26 213 kr | 39 205 kr |
| Skatt | 0 kr | 7 231 kr | 0 kr | 10 483 kr | 6 318 kr | 8 334 kr |
| Årets resultat | -20 137 kr | 26 609 kr | -85 609 kr | 123 077 kr | 19 895 kr | 30 871 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 274 023 kr | 246 621 kr | 291 665 kr | 228 562 kr | 199 545 kr | 172 992 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 35 523 kr | 31 971 kr | 77 015 kr | 61 612 kr | 49 290 kr | 39 432 kr |
| Omsättningstillgångar | 53 436 kr | 47 993 kr | 76 679 kr | 119 890 kr | 128 249 kr | 113 337 kr |
| Varulager | 6 790 kr | 6 790 kr | 34 620 kr | 34 620 kr | 34 620 kr | 34 620 kr |
| Kortfristiga fordringar | 39 146 kr | 33 560 kr | 31 206 kr | 10 369 kr | 11 535 kr | 48 765 kr |
| Kassa och bank | 7 500 kr | 7 643 kr | 10 853 kr | 74 901 kr | 82 094 kr | 29 952 kr |
| Summa tillgångar | 327 459 kr | 294 614 kr | 368 344 kr | 348 452 kr | 327 794 kr | 286 329 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 91 417 kr | 118 026 kr | 32 416 kr | 155 493 kr | 175 388 kr | 206 258 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 61 554 kr | 41 417 kr | 68 025 kr | -17 584 kr | 105 493 kr | 125 387 kr |
| Årets resultat | -20 137 kr | 26 609 kr | -85 609 kr | 123 077 kr | 19 895 kr | 30 871 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 875 kr | 5 375 kr | 39 081 kr | 0 kr | 2 719 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 137 653 kr | 122 546 kr | 11 119 kr | 28 078 kr | 42 007 kr | 36 649 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 327 459 kr | 294 614 kr | 368 344 kr | 348 452 kr | 327 794 kr | 286 329 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uppsala län, Uppsala kommun registrerades år 2017 och bedriver sedan dess handel med frisörverksamhet.
Företrädare
- Mahsa T (styrelseledamot)
Undertecknad i Uppsala.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mahsa Beauty AB för organisationsnummer?
Mahsa Beauty AB har organisationsnummer 559111-7410 (5591117410).
Var ligger Mahsa Beauty AB?
Mahsa Beauty AB har sin registrerade adress Kungsängsgatangatan 52, 75322 Uppsala.
Vilken bransch är Mahsa Beauty AB verksamt i?
Mahsa Beauty AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mahsa Beauty AB?
Mahsa Beauty AB hade en nettoomsättning på 477 061 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mahsa Beauty AB?
Mahsa Beauty AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-05-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.