Svenljunga Centrumfastigheter AB
Svenljunga Centrumfastigheter AB har organisationsnummer 559112-0133 (5591120133)
Aktiebolag • Org.nr: 559112-0133
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerStockholm
Om företaget
Svenljunga Centrumfastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 1 067 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 034 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svenljunga Centrumfastigheter AB 1 067 000 kr och redovisade ett resultat på 36 525 kr. Rörelsemarginalen var 25,1 procent, under branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 2,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 58,0 procent, under branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,1 procent | 32,3 procent | 5,7 procent till 55,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,1 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 2,2 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 58,0 procent | 119,8 procent | 35,9 procent till 363,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,4 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 3,2 procent | 1,6 procent | -7,2 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 043 av 5 142 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 448 av 846 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Stockholm.
- Plats 25 807 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 46 257 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 139 860 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,2 procent | -4,3 procent | -11,8 procent | 11,3 procent | 25,1 procent |
| Vinstmarginal | 24,7 procent | -19,9 procent | -43,1 procent | -17,6 procent | 6,1 procent |
| Soliditet | 30,7 procent | 29,4 procent | 28,7 procent | 27,8 procent | 2,2 procent |
| Kassalikviditet | 165,1 procent | 67,4 procent | 69,0 procent | 61,6 procent | 58,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 procent | -4,9 procent | 0,6 procent | -2,9 procent | 25,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 3,6 procent | 5,4 procent | -10,0 procent | 11,3 procent | 3,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 3910120 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och eller förvalta fast egendom och annan lös egendom och idka härmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 944 670 kr | 979 440 kr | 1 031 958 kr | 929 127 kr | 1 033 628 kr | 1 067 190 kr |
| Övriga externa kostnader | 718 082 kr | 750 934 kr | 992 566 kr | 955 750 kr | 834 020 kr | 747 572 kr |
| Avskrivningar | 120 000 kr | -155 412 kr | 83 882 kr | 82 988 kr | 82 986 kr | 52 084 kr |
| Rörelseresultat | 106 588 kr | 383 918 kr | -44 490 kr | -109 611 kr | 116 622 kr | 267 534 kr |
| Räntekostnader | 417 kr | 141 872 kr | -160 663 kr | -292 454 kr | -303 892 kr | -205 047 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 106 171 kr | 242 046 kr | -205 091 kr | -399 775 kr | -181 912 kr | 64 618 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -65 000 kr | 65 000 kr | 400 000 kr | 100 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 22 780 kr | 43 624 kr | 0 kr | -15 627 kr | -90 kr | 28 093 kr |
| Årets resultat | 83 391 kr | 133 422 kr | -140 091 kr | 15 852 kr | -81 822 kr | 36 525 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 5 560 000 kr | 9 215 412 kr | 9 131 530 kr | 9 064 169 kr | 8 981 273 kr | 5 543 084 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 560 000 kr | 9 215 412 kr | 9 131 530 kr | 9 048 542 kr | 8 965 556 kr | 5 542 691 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 15 627 kr | 15 717 kr | 393 kr |
| Omsättningstillgångar | 974 204 kr | 439 865 kr | 511 193 kr | 900 504 kr | 1 032 103 kr | 1 077 078 kr |
| Kortfristiga fordringar | 143 167 kr | 148 987 kr | 218 788 kr | 818 104 kr | 967 986 kr | 931 812 kr |
| Kassa och bank | 831 037 kr | 290 878 kr | 292 405 kr | 82 400 kr | 64 117 kr | 145 266 kr |
| Summa tillgångar | 6 534 204 kr | 9 655 277 kr | 9 642 723 kr | 9 964 673 kr | 10 013 376 kr | 6 620 162 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 327 946 kr | 2 962 868 kr | 2 836 664 kr | 2 857 795 kr | 2 781 252 kr | 143 552 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 194 555 kr | 34 152 kr | 201 280 kr | 92 093 kr | 138 849 kr | 57 027 kr |
| Årets resultat | 83 391 kr | 133 422 kr | -140 091 kr | 15 852 kr | -81 822 kr | 36 525 kr |
| Obeskattade reserver | - | 65 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 446 258 kr | 266 409 kr | 758 946 kr | 1 305 044 kr | 1 675 569 kr | 1 856 610 kr |
| Leverantörsskulder | 45 938 kr | 62 020 kr | 64 236 kr | 45 044 kr | 48 737 kr | 43 955 kr |
| Skatteskulder | 99 548 kr | 0 kr | - | - | 4 311 kr | 647 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 010 kr | 24 389 kr | 54 710 kr | 0 kr | 12 521 kr | 27 008 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 534 204 kr | 9 655 277 kr | 9 642 723 kr | 9 964 673 kr | 10 013 376 kr | 6 620 162 kr |
Företrädare
- Daniel T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svenljunga Centrumfastigheter AB för organisationsnummer?
Svenljunga Centrumfastigheter AB har organisationsnummer 559112-0133 (5591120133).
Var ligger Svenljunga Centrumfastigheter AB?
Svenljunga Centrumfastigheter AB har sin registrerade adress Box 39, 10120 Stockholm.
Vilken bransch är Svenljunga Centrumfastigheter AB verksamt i?
Svenljunga Centrumfastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svenljunga Centrumfastigheter AB?
Svenljunga Centrumfastigheter AB hade en nettoomsättning på 1 067 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-05-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.