DaPa Fastigheter Osby AB
DaPa Fastigheter Osby AB har organisationsnummer 559112-1172 (5591121172)
Aktiebolag • Org.nr: 559112-1172
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerOsby
Om företaget
DaPa Fastigheter Osby AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Osby. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 406 000 kr räkenskapsåret 2025 (406 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte DaPa Fastigheter Osby AB 406 000 kr och redovisade ett resultat på 161 626 kr. Rörelsemarginalen var 58,3 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 35,6 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 120,8 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,3 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 48,3 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 35,6 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 120,8 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,2 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 178 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 6 av 10 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Osby.
- Plats 113 av 196 aktiebolag med säte i Osby.
- Plats 23 392 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 200 458 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,4 procent | 48,6 procent | 56,4 procent | 64,7 procent | 58,3 procent |
| Vinstmarginal | 22,7 procent | 35,9 procent | 36,8 procent | 49,5 procent | 48,3 procent |
| Soliditet | 7,0 procent | 12,6 procent | 18,2 procent | 26,5 procent | 35,6 procent |
| Kassalikviditet | 64,0 procent | 47,7 procent | 74,4 procent | 79,0 procent | 120,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 41,6 procent | 44,5 procent | 32,3 procent | 33,5 procent | 25,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 0,4 procent | 39,3 procent | 4,2 procent | 15,7 procent | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla Visseltoftavägen 2c/o c/o Daniel Malm
28391 Osby
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Gamla Visseltoftavägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 241 350 kr | 241 799 kr | 336 602 kr | 351 002 kr | 405 599 kr | 405 597 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 19 686 kr | 2 428 kr | 3 357 kr |
| Övriga externa kostnader | 74 746 kr | 63 136 kr | 103 943 kr | 103 664 kr | 71 437 kr | 94 309 kr |
| Avskrivningar | 68 909 kr | 68 909 kr | 68 909 kr | 68 909 kr | 74 039 kr | 77 840 kr |
| Rörelseresultat | 97 695 kr | 109 754 kr | 163 750 kr | 198 115 kr | 262 551 kr | 236 805 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 21 kr | 41 kr | 243 kr | 43 kr |
| Räntekostnader | 58 463 kr | 54 767 kr | 42 897 kr | 68 660 kr | 62 015 kr | 40 451 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 39 232 kr | 54 987 kr | 120 874 kr | 129 496 kr | 200 779 kr | 196 397 kr |
| Skatt | - | 5 104 kr | 24 899 kr | 26 672 kr | 40 070 kr | 34 771 kr |
| Årets resultat | 39 232 kr | 49 883 kr | 95 975 kr | 102 824 kr | 160 709 kr | 161 626 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 645 512 kr | 1 576 603 kr | 1 601 839 kr | 1 532 930 kr | 1 562 158 kr | 1 484 318 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 645 512 kr | 1 576 603 kr | 1 601 839 kr | 1 532 930 kr | 1 562 158 kr | 1 484 318 kr |
| Omsättningstillgångar | 146 203 kr | 139 792 kr | 116 490 kr | 220 985 kr | 243 984 kr | 317 285 kr |
| Kortfristiga fordringar | 96 490 kr | 97 004 kr | 85 349 kr | 126 763 kr | 126 844 kr | 97 581 kr |
| Kassa och bank | 49 713 kr | 42 788 kr | 31 141 kr | 94 222 kr | 117 140 kr | 219 704 kr |
| Summa tillgångar | 1 791 715 kr | 1 716 395 kr | 1 718 329 kr | 1 753 915 kr | 1 806 142 kr | 1 801 603 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 70 012 kr | 119 895 kr | 215 869 kr | 318 693 kr | 479 403 kr | 641 028 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -69 220 kr | -29 988 kr | 19 894 kr | 115 869 kr | 218 694 kr | 379 402 kr |
| Årets resultat | 39 232 kr | 49 883 kr | 95 975 kr | 102 824 kr | 160 709 kr | 161 626 kr |
| Kortfristiga skulder | 223 703 kr | 218 500 kr | 244 460 kr | 297 222 kr | 308 739 kr | 262 575 kr |
| Leverantörsskulder | 17 200 kr | 5 015 kr | 14 735 kr | 5 492 kr | 4 902 kr | 9 680 kr |
| Skatteskulder | - | - | 4 083 kr | 7 373 kr | 18 199 kr | 23 625 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 053 kr | 21 135 kr | 29 392 kr | 54 957 kr | 56 238 kr | 23 270 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 791 715 kr | 1 716 395 kr | 1 718 329 kr | 1 753 915 kr | 1 806 142 kr | 1 801 603 kr |
Företrädare
- Daniel M (ordförande)
- Paul C
Undertecknad i Osby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har DaPa Fastigheter Osby AB för organisationsnummer?
DaPa Fastigheter Osby AB har organisationsnummer 559112-1172 (5591121172).
Var ligger DaPa Fastigheter Osby AB?
DaPa Fastigheter Osby AB har sin registrerade adress Gamla Visseltoftavägen 2, 28391 Osby.
Vilken bransch är DaPa Fastigheter Osby AB verksamt i?
DaPa Fastigheter Osby AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter DaPa Fastigheter Osby AB?
DaPa Fastigheter Osby AB hade en nettoomsättning på 406 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Osby
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-05-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.