Kruna Riv & Bygg AB
Kruna Riv & Bygg AB har organisationsnummer 559112-4739
Aktiebolag • Org.nr: 559112-4739
Om företaget
Kruna Riv & Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hindås. Verksamheten startade 2017 och har 9 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom rivning av hus och byggnader.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 29 procent till 704 306 kr räkenskapsåret 2025 (998 515 kr föregående år).
Adress
Dammetvägen 41c/o Kruna Riv&Bygg AB
43898 Hindås
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva byggnadsverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 726 511 kr | 563 081 kr | 998 515 kr | 704 306 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 14 383 kr | 96 234 kr | 59 061 kr | 26 655 kr |
| Övriga externa kostnader | 470 537 kr | 372 095 kr | 344 288 kr | 282 113 kr |
| Personalkostnader | 211 582 kr | 174 343 kr | 377 163 kr | 337 798 kr |
| Avskrivningar | 3 200 kr | 701 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -17 391 kr | -80 292 kr | 218 003 kr | 57 740 kr |
| Ränteintäkter | 11 kr | 1 058 kr | 1 072 kr | 418 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 75 kr | 0 kr | 180 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -17 380 kr | -79 309 kr | 219 075 kr | 57 978 kr |
| Skatt | 0 kr | - | 24 944 kr | 11 964 kr |
| Årets resultat | -17 380 kr | -79 309 kr | 194 131 kr | 46 014 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 701 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 701 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 305 778 kr | 246 655 kr | 448 458 kr | 492 062 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 100 226 kr | 88 753 kr | 62 684 kr | 140 251 kr |
| Kassa och bank | 205 552 kr | 157 902 kr | 385 774 kr | 351 811 kr |
| Summa tillgångar | 306 479 kr | 246 655 kr | 448 458 kr | 492 062 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 289 862 kr | 210 552 kr | 404 683 kr | 419 017 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 257 242 kr | 239 861 kr | 160 552 kr | 323 003 kr |
| Årets resultat | -17 380 kr | -79 309 kr | 194 131 kr | 46 014 kr |
| Kortfristiga skulder | 16 617 kr | 36 103 kr | 43 775 kr | 73 045 kr |
| Leverantörsskulder | 11 228 kr | 17 357 kr | 7 083 kr | 18 625 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 389 kr | 13 746 kr | 31 692 kr | 49 420 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 306 479 kr | 246 655 kr | 448 458 kr | 492 062 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är byggnadsverksamhet.
Företrädare
- Krunoslav V
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-05-17
- Status
- Verksam
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.