My fit Apparel Sweden AB
My fit Apparel Sweden AB har organisationsnummer 559113-1049 (5591131049)
Aktiebolag • Org.nr: 559113-1049
Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortimentTäby
Om företaget
My fit Apparel Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47123).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1722 procent till 114 985 kr räkenskapsåret 2025 (6 311 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte My fit Apparel Sweden AB 114 985 kr och redovisade ett resultat på 35 001 kr. Rörelsemarginalen var 30,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,8 procent). Soliditeten var 42,9 procent, under branschens median (median 54,5 procent). Kassalikviditeten var 32,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 165,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,4 procent | 3,8 procent | -6,4 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,4 procent | 3,4 procent | -6,7 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 42,9 procent | 54,5 procent | 20,0 procent till 86,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 32,5 procent | 165,4 procent | 63,4 procent till 439,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 76,5 procent | -1,2 procent | -52,7 procent till 32,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 305 av 2 605 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
- Plats 8 av 16 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment med säte i Eskilstuna.
- Plats 1 798 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
- Plats 5 739 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 244 024 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | 30,4 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | 30,4 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 42,9 procent |
| Kassalikviditet | - | - | - | - | 32,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -28,3 procent | -36,7 procent | -147,1 procent | -324,4 procent | 76,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Centralvägen 101c/o C/o Ellie Tang Kumassah
18749 Täby
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Centralvägen 101 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel, utveckling, marknadsföring, och distribuering av träningskläder och accessoarer, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även bedriva handel, design, marknadsföring och distribuering av arbets-, skydds- och profilkläder. Försäljning kommer att ske via E-handel, butiker samt grossister.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | - | 0 kr | 6 311 kr | 114 985 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 14 940 kr | 14 291 kr | 17 663 kr | 28 145 kr | 41 093 kr |
| Rörelseresultat | -14 940 kr | -14 291 kr | -23 286 kr | -34 992 kr | 35 000 kr |
| Ränteintäkter | - | 38 kr | 192 kr | 54 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 64 kr | 0 kr | 8 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -15 004 kr | -14 253 kr | -23 102 kr | -34 938 kr | 35 001 kr |
| Årets resultat | -15 004 kr | -14 253 kr | -23 102 kr | -34 938 kr | 35 001 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 53 062 kr | 38 809 kr | 15 707 kr | 10 769 kr | 106 717 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 86 897 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 940 kr | 2 627 kr | 2 338 kr | 3 020 kr | 2 kr |
| Kassa och bank | 50 122 kr | 36 182 kr | 13 369 kr | 7 749 kr | 19 818 kr |
| Summa tillgångar | 53 062 kr | 38 809 kr | 15 707 kr | 10 769 kr | 106 717 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 53 062 kr | 38 809 kr | 15 707 kr | 10 769 kr | 45 770 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 18 066 kr | 3 062 kr | -11 191 kr | -4 293 kr | -39 231 kr |
| Årets resultat | -15 004 kr | -14 253 kr | -23 102 kr | -34 938 kr | 35 001 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | - | 60 947 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | - | 60 947 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 53 062 kr | 38 809 kr | 15 707 kr | 10 769 kr | 106 717 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva handel, utveckling, marknadsföring, och distribuering av träningskläder och accessoarer, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även bedriva handel, design, marknadsföring och distribuering av arbets-, skydds- och profilkläder. Försäljning kommer att ske via E-handel, butiker samt grossister. Bifirma Reeflect and Beesafe Sweden: För den del av verksamheten som riktar sig främst mot företagskunder med handel, utformning, design och marknadsföring av arbets-, skydds- och profilkläder. Företaget har sitt säte i Eskilstuna.
Bolaget har under året startat igång sin verksamhet.
Företrädare
- William Kofi-Andrres K (verkställande direktör)
Undertecknad i Täby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har My fit Apparel Sweden AB för organisationsnummer?
My fit Apparel Sweden AB har organisationsnummer 559113-1049 (5591131049).
Var ligger My fit Apparel Sweden AB?
My fit Apparel Sweden AB har sin registrerade adress Centralvägen 101, 18749 Täby.
Vilken bransch är My fit Apparel Sweden AB verksamt i?
My fit Apparel Sweden AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter My fit Apparel Sweden AB?
My fit Apparel Sweden AB hade en nettoomsättning på 114 985 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- My fit Apparel Sweden AB (Företagsnamn)
- Reeflect and Beesafe Sweden (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som riktar sig främst mot företagskunder med handel, utformning, design och marknadsföring av arbets-, skydds- och profilkläder.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-05-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.