Anders Gym AB
Anders Gym AB har organisationsnummer 559113-2088 (5591132088)
Aktiebolag • Org.nr: 559113-2088
Om företaget
Anders Gym AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hisings Backa. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som drift av gymanläggningar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93130).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 324 procent till 1 034 000 kr räkenskapsåret 2026 (244 059 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 % jämfört med föregående år. För förklaring till förändringen
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Anders Gym AB 1 034 000 kr och redovisade ett resultat på 0 kr. Rörelsemarginalen var 11,2 procent, över branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 53,5 procent, över branschens median (median 51,2 procent). Kassalikviditeten var 172,9 procent, under branschens median (median 172,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,2 procent | 7,0 procent | -3,1 procent till 22,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,1 procent | 6,1 procent | -3,2 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 53,5 procent | 51,2 procent | 24,3 procent till 69,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 172,9 procent | 172,9 procent | 115,5 procent till 391,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 20,0 procent | -0,1 procent till 52,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 323,7 procent | 6,1 procent | -4,2 procent till 19,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 374 av 684 aktiebolag inom drift av gymanläggningar.
- Plats 18 av 39 aktiebolag inom drift av gymanläggningar med säte i Göteborg.
- Plats 9 594 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 23 678 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 142 485 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,2 procent | -30,8 procent | - | 139,9 procent | 11,2 procent |
| Vinstmarginal | -4,3 procent | -30,8 procent | - | 139,9 procent | 11,1 procent |
| Soliditet | 14,6 procent | 6,9 procent | 39,1 procent | 93,8 procent | 53,5 procent |
| Kassalikviditet | 93,3 procent | 386,6 procent | 1,5 procent | 1323,2 procent | 172,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -36,9 procent | -446,7 procent | 122,0 procent | 18,9 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 10,0 procent | -54,3 procent | -99,9 procent | - | 323,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Folkvisegatan 1542241 Hisings Backa
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Folkvisegatan 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva gymverksamhet och annan friskvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 93130Drift av gymanläggningarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 107 666 kr | 1 941 979 kr | 2 135 857 kr | 976 327 kr | 826 kr | 244 059 kr | 1 034 346 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 10 936 kr | -24 392 kr | 1 063 kr | 191 224 kr | 85 142 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 939 340 kr | 753 516 kr | 824 266 kr | 347 661 kr | 0 kr | 497 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 1 092 423 kr | 1 412 787 kr | 1 337 598 kr | 749 603 kr | 366 156 kr | -97 910 kr | 918 941 kr |
| Personalkostnader | 44 413 kr | 49 411 kr | 63 244 kr | 6 096 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 65 642 kr | 75 800 kr | 79 309 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 27 430 kr | -399 389 kr | -90 488 kr | -300 443 kr | -280 188 kr | 341 472 kr | 115 405 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 34 kr | 54 kr | 6 kr | 15 kr | 4 kr |
| Räntekostnader | 333 kr | 1 509 kr | 856 kr | 33 kr | 51 kr | 0 kr | 54 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 27 097 kr | -400 898 kr | -91 310 kr | -300 422 kr | -280 233 kr | 341 487 kr | 115 355 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 572 300 kr | -285 750 kr | -115 355 kr |
| Skatt | 7 070 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 20 027 kr | -400 898 kr | -91 310 kr | -300 422 kr | 292 067 kr | 55 737 kr | 0 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 120 672 kr | 1 073 204 kr | 1 028 392 kr | 900 000 kr | 606 500 kr | 56 500 kr | 56 500 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 220 672 kr | 173 204 kr | 128 392 kr | 0 kr | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 900 000 kr | 900 000 kr | 900 000 kr | 900 000 kr | 606 500 kr | 56 500 kr | 56 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 625 541 kr | 761 039 kr | 662 532 kr | 69 173 kr | 5 770 kr | 258 058 kr | 230 982 kr |
| Varulager | 301 254 kr | 278 465 kr | 367 531 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 193 158 kr | 425 869 kr | 204 170 kr | 68 966 kr | 5 770 kr | 257 599 kr | 184 399 kr |
| Kassa och bank | 131 129 kr | 56 705 kr | 90 831 kr | 207 kr | 0 kr | 459 kr | 46 583 kr |
| Summa tillgångar | 1 746 213 kr | 1 834 243 kr | 1 690 924 kr | 969 173 kr | 612 270 kr | 314 558 kr | 287 482 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 739 881 kr | 338 983 kr | 247 673 kr | 67 251 kr | 239 317 kr | 295 055 kr | 153 884 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 669 854 kr | 689 881 kr | 288 983 kr | 317 673 kr | -102 750 kr | 189 318 kr | 103 884 kr |
| Årets resultat | 20 027 kr | -400 898 kr | -91 310 kr | -300 422 kr | 292 067 kr | 55 737 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 207 332 kr | 386 260 kr | 316 129 kr | 17 892 kr | 372 936 kr | 19 503 kr | 133 598 kr |
| Leverantörsskulder | 154 916 kr | 107 728 kr | 222 099 kr | 15 295 kr | 2 045 kr | 13 771 kr | 6 510 kr |
| Skatteskulder | 51 125 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 291 kr | 278 531 kr | 91 165 kr | 2 598 kr | 20 890 kr | 5 733 kr | 733 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 746 213 kr | 1 834 243 kr | 1 690 924 kr | 969 173 kr | 612 270 kr | 314 558 kr | 287 482 kr |
Företrädare
- Anders L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Anders Gym AB för organisationsnummer?
Anders Gym AB har organisationsnummer 559113-2088 (5591132088).
Var ligger Anders Gym AB?
Anders Gym AB har sin registrerade adress Folkvisegatan 15, 42241 Hisings Backa.
Vilken bransch är Anders Gym AB verksamt i?
Anders Gym AB är registrerat i branschen drift av gymanläggningar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Anders Gym AB?
Anders Gym AB hade en nettoomsättning på 1 034 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-05-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.