MD håltagning AB
MD håltagning AB har organisationsnummer 559113-3565 (5591133565)
Aktiebolag • Org.nr: 559113-3565
Om företaget
MD håltagning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tyresö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 111 procent till 5 431 451 kr räkenskapsåret 2025 (2 573 827 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MD håltagning AB 5 431 451 kr och redovisade ett resultat på 50 507 kr. Rörelsemarginalen var 1,3 procent, under branschens median (median 5,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,3 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,3 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 47,5 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 111,0 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 905 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 373 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 492 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 14 av 68 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Tyresö.
- Plats 133 av 1 622 aktiebolag med säte i Tyresö.
- Plats 10 531 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 34 191 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 1,9 procent | 1,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 1,9 procent | 1,3 procent |
| Soliditet | 79,0 procent | 74,8 procent | 50,3 procent | 15,3 procent | - |
| Kassalikviditet | 326,5 procent | 323,8 procent | 145,4 procent | 118,1 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | -8,5 procent | -26,5 procent | -193,5 procent | 82,7 procent | 47,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | 111,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 515 000 kr | 905 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 314 000 kr | 373 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ugglevägen 3c/o c/o Damian Andres Ocoro Escobar
13568 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva håltagning, rivning, personaluthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 7 700 kr | 2 000 kr | 0 kr | 2 573 827 kr | 5 431 451 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 32 028 kr | 62 840 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 5 583 kr | 0 kr | - | 17 222 kr | 301 083 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 747 kr | 1 845 kr | 2 200 kr | 13 255 kr | 966 246 kr | 2 884 199 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 1 569 327 kr | 2 237 646 kr |
| Avskrivningar | 2 650 kr | 2 650 kr | 2 650 kr | 1 322 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -11 397 kr | -2 378 kr | -5 850 kr | -14 577 kr | 48 899 kr | 71 363 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 76 kr | 26 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 0 kr | - | - | 779 kr | 3 109 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -11 397 kr | -2 378 kr | -5 850 kr | -14 577 kr | 48 196 kr | 68 280 kr |
| Skatt | - | 0 kr | - | - | 12 107 kr | 17 773 kr |
| Årets resultat | -11 397 kr | -2 378 kr | -5 850 kr | -14 577 kr | 36 089 kr | 50 507 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 6 622 kr | 3 972 kr | 1 322 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 622 kr | 3 972 kr | 1 322 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 31 149 kr | 31 421 kr | 28 221 kr | 14 966 kr | 284 370 kr | -438 338 kr |
| Varulager | 7 161 kr | 7 161 kr | 4 161 kr | 4 161 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 7 365 kr | 7 543 kr | 7 365 kr | 7 365 kr | -63 216 kr | -527 787 kr |
| Kassa och bank | 16 623 kr | 16 717 kr | 16 695 kr | 3 440 kr | 347 586 kr | 89 449 kr |
| Summa tillgångar | 37 771 kr | 35 393 kr | 29 543 kr | 14 966 kr | 284 370 kr | -438 338 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 30 340 kr | 27 962 kr | 22 112 kr | 7 535 kr | 43 624 kr | 106 238 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -8 263 kr | -19 660 kr | -22 038 kr | -27 888 kr | -42 465 kr | 5 731 kr |
| Årets resultat | -11 397 kr | -2 378 kr | -5 850 kr | -14 577 kr | 36 089 kr | 50 507 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 431 kr | 7 431 kr | 7 431 kr | 7 431 kr | 240 746 kr | -544 576 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 24 138 kr | 52 641 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 12 735 kr | 18 401 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 431 kr | 7 431 kr | 7 431 kr | 7 431 kr | 25 933 kr | -769 338 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 37 771 kr | 35 393 kr | 29 543 kr | 14 966 kr | 284 370 kr | -438 338 kr |
Ur årsredovisningen
Håltagning och rivning i betong, granit, tegelsten med mera
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret förutom att vi har haft en kundförlust efter kunden är under konkurs, vi hoppas för att 2026 blir mycket bättre.
Företrädare
- Damian Andres O
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MD håltagning AB för organisationsnummer?
MD håltagning AB har organisationsnummer 559113-3565 (5591133565).
Var ligger MD håltagning AB?
MD håltagning AB har sin registrerade adress Ugglevägen 3, 13568 Tyresö.
Vilken bransch är MD håltagning AB verksamt i?
MD håltagning AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MD håltagning AB?
MD håltagning AB hade en nettoomsättning på 5 431 451 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MD håltagning AB?
MD håltagning AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tyresö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.