Styling By D.E.Y AB
Styling By D.E.Y AB har organisationsnummer 559113-6394 (5591136394)
Aktiebolag • Org.nr: 559113-6394
Om företaget
Styling By D.E.Y AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mjöhult. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som inredningsdesign enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74130). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment. På Google Maps är verksamheten listad som interior fitting contractor.
Kontaktuppgifter
Kategori: Interior fitting contractor
Telefon: +46426237711
Hemsida: www.stylingbydey.se
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 34 procent till 1 336 000 kr räkenskapsåret 2026 (2 019 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Styling By D.E.Y AB 1 336 000 kr och redovisade ett resultat på -246 420 kr. Rörelsemarginalen var -18,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,2 procent). Soliditeten var 98,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 8786,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 296,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -18,4 procent | 6,2 procent | -2,7 procent till 18,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -18,4 procent | 6,0 procent | -2,2 procent till 19,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 98,9 procent | 66,6 procent | 39,5 procent till 84,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 8786,6 procent | 296,4 procent | 143,8 procent till 546,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -144,2 procent | 9,5 procent | -7,6 procent till 37,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -33,8 procent | -2,7 procent | -24,6 procent till 31,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 668 000 kr | 961 000 kr | 465 000 kr till 1 326 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 422 000 kr | 414 000 kr | 169 000 kr till 686 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 280 av 1 046 aktiebolag inom inredningsdesign.
- Plats 3 av 10 aktiebolag inom inredningsdesign med säte i Helsingborg.
- Plats 1 575 av 4 489 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 13 874 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 120 663 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | 1,3 procent | 13,3 procent | 2,6 procent | -18,4 procent |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 1,2 procent | 13,2 procent | 2,6 procent | -18,4 procent |
| Soliditet | 25,4 procent | 39,3 procent | 61,1 procent | 57,0 procent | 98,9 procent |
| Kassalikviditet | 36,8 procent | 74,2 procent | 111,6 procent | 140,1 procent | 8786,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,0 procent | 13,1 procent | 55,0 procent | 9,7 procent | -144,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -8,3 procent | -24,3 procent | -18,2 procent | 1,9 procent | -33,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 066 000 kr | 1 211 000 kr | 991 000 kr | 1 010 000 kr | 668 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 375 000 kr | 460 000 kr | 452 000 kr | 447 000 kr | 422 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Byggmästarvägen 326394 Mjöhult
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Byggmästarvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är styling, design, inredningsuppdrag, försäljning av inredningsprodukter och möbler samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 780 175 kr | 3 508 442 kr | 3 488 149 kr | 3 198 005 kr | 2 422 153 kr | 1 981 542 kr | 2 019 150 kr | 1 336 226 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 50 570 kr | -28 417 kr | 4 626 kr | 124 078 kr | 3 665 kr | 1 448 kr | 90 kr | 38 131 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 274 618 kr | 1 497 616 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 423 477 kr | 720 393 kr | 705 623 kr | 702 263 kr | 557 815 kr | 286 076 kr | 282 689 kr | 245 796 kr |
| Personalkostnader | 1 226 283 kr | 1 196 198 kr | 1 198 140 kr | 1 124 685 kr | 919 080 kr | 903 529 kr | 893 929 kr | 844 591 kr |
| Avskrivningar | 8 711 kr | 8 711 kr | 10 422 kr | 11 644 kr | 11 644 kr | 1 223 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 5 770 kr | 36 089 kr | -282 kr | 25 734 kr | 32 444 kr | 264 481 kr | 51 907 kr | -245 329 kr |
| Ränteintäkter | 45 kr | 0 kr | - | - | 9 kr | 59 kr | 75 kr | -16 kr |
| Räntekostnader | 2 426 kr | 4 927 kr | 5 406 kr | 6 709 kr | 3 458 kr | 2 699 kr | 213 kr | 1 075 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 389 kr | 31 162 kr | -5 688 kr | 19 025 kr | 28 995 kr | 261 841 kr | 51 769 kr | -246 420 kr |
| Skatt | 1 711 kr | 6 871 kr | 0 kr | 4 202 kr | 6 756 kr | 54 662 kr | 11 496 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 1 678 kr | 24 291 kr | -5 688 kr | 14 823 kr | 22 239 kr | 207 179 kr | 40 273 kr | -246 420 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||||
| Anläggningstillgångar | 34 844 kr | 26 133 kr | 24 511 kr | 12 867 kr | 1 223 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 34 844 kr | 26 133 kr | 24 511 kr | 12 867 kr | 1 223 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 694 525 kr | 734 648 kr | 633 288 kr | 568 851 kr | 430 603 kr | 617 037 kr | 732 254 kr | 172 832 kr |
| Varulager | 480 000 kr | 470 000 kr | 528 384 kr | 448 496 kr | 291 000 kr | 349 200 kr | 291 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 150 495 kr | 251 180 kr | 92 236 kr | 117 687 kr | 139 603 kr | 231 512 kr | 109 821 kr | 2 370 kr |
| Kassa och bank | 64 030 kr | 13 468 kr | 12 668 kr | 2 668 kr | 0 kr | 36 326 kr | 331 432 kr | 170 462 kr |
| Summa tillgångar | 729 369 kr | 760 781 kr | 657 799 kr | 581 718 kr | 431 826 kr | 617 037 kr | 732 254 kr | 172 832 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||||
| Eget kapital | 114 168 kr | 138 459 kr | 132 770 kr | 147 594 kr | 169 833 kr | 377 012 kr | 417 285 kr | 170 865 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 62 490 kr | 64 168 kr | 88 458 kr | 82 771 kr | 97 594 kr | 119 833 kr | 327 012 kr | 367 285 kr |
| Årets resultat | 1 678 kr | 24 291 kr | -5 688 kr | 14 823 kr | 22 239 kr | 207 179 kr | 40 273 kr | -246 420 kr |
| Kortfristiga skulder | 320 375 kr | 412 540 kr | 385 393 kr | 326 648 kr | 188 029 kr | 240 026 kr | 314 969 kr | 1 967 kr |
| Leverantörsskulder | 146 282 kr | 143 800 kr | 123 548 kr | 129 781 kr | 69 107 kr | 99 658 kr | 141 208 kr | 1 960 kr |
| Skatteskulder | 3 708 kr | 8 734 kr | 0 kr | - | - | 43 170 kr | 41 115 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 163 385 kr | 210 206 kr | 246 633 kr | 183 301 kr | 118 922 kr | 97 198 kr | 106 872 kr | 7 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 729 369 kr | 760 781 kr | 657 799 kr | 581 718 kr | 431 826 kr | 617 037 kr | 732 254 kr | 172 832 kr |
Företrädare
- Yvette L
Undertecknad i Helsingborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Styling By D.E.Y AB för organisationsnummer?
Styling By D.E.Y AB har organisationsnummer 559113-6394 (5591136394).
Var ligger Styling By D.E.Y AB?
Styling By D.E.Y AB har sin registrerade adress Byggmästarvägen 3, 26394 Mjöhult.
Vilken bransch är Styling By D.E.Y AB verksamt i?
Styling By D.E.Y AB är registrerat i branschen inredningsdesign enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Styling By D.E.Y AB?
Styling By D.E.Y AB hade en nettoomsättning på 1 336 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Styling By D.E.Y AB?
Styling By D.E.Y AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Styling By D.E.Y AB någon utdelning?
Styrelsen i Styling By D.E.Y AB föreslog en utdelning på 120 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-05-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.