Sundsvalls Musteri AB
Sundsvalls Musteri AB har organisationsnummer 559113-6402 (5591136402)
Aktiebolag • Org.nr: 559113-6402
Om företaget
Sundsvalls Musteri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundsvall. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som juice- och safttillverkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 10320).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 45 procent till 1 162 848 kr räkenskapsåret 2025 (2 107 433 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% mot föregående år på grund av dålig skörd under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sundsvalls Musteri AB 1 162 848 kr och redovisade ett resultat på -195 533 kr. Rörelsemarginalen var -17,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,9 procent). Soliditeten var 93,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,7 procent). Kassalikviditeten var 1279,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 217,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,0 procent | 2,9 procent | -11,5 procent till 23,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -16,8 procent | 1,8 procent | -14,1 procent till 23,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 93,0 procent | 50,7 procent | 25,4 procent till 79,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1279,2 procent | 217,3 procent | 83,8 procent till 498,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -17,7 procent | 2,4 procent | -26,4 procent till 27,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -44,8 procent | -28,8 procent | -61,6 procent till -1,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 163 000 kr | 908 000 kr | 583 000 kr till 1 616 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 404 000 kr | 267 000 kr | 75 000 kr till 401 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 19 av 62 aktiebolag inom juice- och safttillverkning.
- Plats 1 108 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 2 621 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 132 618 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,5 procent | -17,0 procent |
| Vinstmarginal | 44,6 procent | -16,8 procent |
| Soliditet | 94,7 procent | 93,0 procent |
| Kassalikviditet | 1601,5 procent | 1279,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,8 procent | -17,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -44,8 procent |
| Omsättning per anställd | 2 107 000 kr | 1 163 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 380 000 kr | 404 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tunadalsvägen 2185634 Sundsvall
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Tunadalsvägen 21 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är handel med frukt och bär, tillverkning, distribution och försäljning av fruktdrycker och där tillhörande utrustning. Konsultverksamhet inom branschen för frukt, bär och trädgård. Kiosk- och caféverksamhet. Tillverkning av slöjdalster samt tillhörande material och utrustning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 10320Juice- och safttillverkningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 107 433 kr | 1 162 848 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 39 924 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 449 600 kr | 529 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 337 924 kr | 446 821 kr |
| Personalkostnader | 380 146 kr | 403 598 kr |
| Avskrivningar | 1 717 kr | 20 604 kr |
| Rörelseresultat | 938 046 kr | -197 251 kr |
| Ränteintäkter | 2 037 kr | 1 854 kr |
| Räntekostnader | -60 kr | 136 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 940 143 kr | -195 533 kr |
| Skatt | 188 724 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 751 419 kr | -195 533 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 101 283 kr | 80 679 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 101 283 kr | 80 679 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 271 311 kr | 1 106 625 kr |
| Varulager | 100 000 kr | 40 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 314 086 kr | 299 870 kr |
| Kassa och bank | 857 225 kr | 766 755 kr |
| Summa tillgångar | 1 372 594 kr | 1 187 304 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 299 455 kr | 1 103 922 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 498 036 kr | 1 249 455 kr |
| Årets resultat | 751 419 kr | -195 533 kr |
| Kortfristiga skulder | 73 139 kr | 83 382 kr |
| Leverantörsskulder | 4 121 kr | 48 421 kr |
| Skatteskulder | 35 439 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 579 kr | 24 961 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 372 594 kr | 1 187 304 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är handel med frukt och bär, tillverkning, distribution och försäljning av fruktdryck och där tillhörande utrustning. Företaget har anlitat en auktoriserad redovisningskonsult FAR på Klok redovisning Sundsvall AB, för biträde med löpande bokföring, lön, bokslut och årsredovisning. Företaget har sitt säte i Sundsvall.
Företrädare
- Daniel L
Undertecknad i Sundsvall 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sundsvalls Musteri AB för organisationsnummer?
Sundsvalls Musteri AB har organisationsnummer 559113-6402 (5591136402).
Var ligger Sundsvalls Musteri AB?
Sundsvalls Musteri AB har sin registrerade adress Tunadalsvägen 21, 85634 Sundsvall.
Vilken bransch är Sundsvalls Musteri AB verksamt i?
Sundsvalls Musteri AB är registrerat i branschen juice- och safttillverkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sundsvalls Musteri AB?
Sundsvalls Musteri AB hade en nettoomsättning på 1 162 848 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sundsvalls Musteri AB?
Sundsvalls Musteri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-05-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.