SF Redovisa Rätt AB
SF Redovisa Rätt AB har organisationsnummer 559114-1709 (5591141709)
Aktiebolag • Org.nr: 559114-1709
Om företaget
SF Redovisa Rätt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12 procent till 479 000 kr räkenskapsåret 2025 (428 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SF Redovisa Rätt AB 479 000 kr och redovisade ett resultat på 315 470 kr. Rörelsemarginalen var 82,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 96,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 472,2 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 82,6 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 82,9 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,4 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 472,2 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 27,4 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 11,9 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 424 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 53 av 86 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Södertälje.
- Plats 1 673 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 64 016 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 192 623 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 70,5 procent | 78,0 procent | 82,4 procent | 82,2 procent | 82,6 procent |
| Vinstmarginal | 70,7 procent | 59,7 procent | 95,7 procent | 91,1 procent | 82,9 procent |
| Soliditet | 99,0 procent | 97,3 procent | 95,8 procent | 96,0 procent | 96,4 procent |
| Kassalikviditet | 919,0 procent | 2414,5 procent | 1013,8 procent | 1213,7 procent | 472,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 15,8 procent | 10,3 procent | 40,1 procent | 37,9 procent | 27,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -6,5 procent | 62,4 procent | 2,1 procent | 11,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Annalundsvägen 9Hc/o c/o Sonja Fidan
15252 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom redovisning och ekonomi, uthyrning av konsulter samt aktie och kapitalförvaltning, och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 276 224 kr | 257 636 kr | 418 724 kr | 428 254 kr | 479 443 kr |
| Övriga externa kostnader | 74 496 kr | 49 676 kr | 66 351 kr | 70 099 kr | 62 590 kr |
| Personalkostnader | 7 149 kr | 6 619 kr | 7 206 kr | 6 331 kr | 20 990 kr |
| Rörelseresultat | 194 579 kr | 201 341 kr | 345 167 kr | 351 824 kr | 395 863 kr |
| Ränteintäkter | - | 523 kr | 3 859 kr | 2 215 kr | 1 154 kr |
| Räntekostnader | 37 kr | 14 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 194 542 kr | 153 990 kr | 401 471 kr | 390 130 kr | 397 017 kr |
| Skatt | 40 093 kr | 41 865 kr | 72 491 kr | 73 138 kr | 81 547 kr |
| Årets resultat | 154 449 kr | 112 125 kr | 328 980 kr | 316 992 kr | 315 470 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 900 000 kr | 377 918 kr | 494 363 kr | 450 000 kr | 990 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 900 000 kr | 377 918 kr | 494 363 kr | 450 000 kr | 990 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 88 146 kr | 743 557 kr | 360 893 kr | 421 368 kr | 205 683 kr |
| Kortfristiga fordringar | 34 073 kr | 64 264 kr | 59 762 kr | 216 085 kr | 178 332 kr |
| Kassa och bank | 54 073 kr | 679 293 kr | 301 131 kr | 205 283 kr | 27 351 kr |
| Summa tillgångar | 988 146 kr | 1 121 475 kr | 855 256 kr | 871 368 kr | 1 195 683 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 978 555 kr | 1 090 679 kr | 819 659 kr | 836 651 kr | 1 152 121 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 774 106 kr | 928 554 kr | 440 679 kr | 469 659 kr | 786 651 kr |
| Årets resultat | 154 449 kr | 112 125 kr | 328 980 kr | 316 992 kr | 315 470 kr |
| Kortfristiga skulder | 9 591 kr | 30 796 kr | 35 597 kr | 34 717 kr | 43 562 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 7 261 kr | 9 239 kr | 10 430 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 592 kr | 30 797 kr | 28 336 kr | 25 478 kr | 33 132 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 988 146 kr | 1 121 475 kr | 855 256 kr | 871 368 kr | 1 195 683 kr |
Företrädare
- Sonja F
Undertecknad i Södertälje 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SF Redovisa Rätt AB för organisationsnummer?
SF Redovisa Rätt AB har organisationsnummer 559114-1709 (5591141709).
Var ligger SF Redovisa Rätt AB?
SF Redovisa Rätt AB har sin registrerade adress Annalundsvägen 9H, 15252 Södertälje.
Vilken bransch är SF Redovisa Rätt AB verksamt i?
SF Redovisa Rätt AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SF Redovisa Rätt AB?
SF Redovisa Rätt AB hade en nettoomsättning på 479 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-06-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.