LOHA Teknik & Installationer AB

LOHA Teknik & Installationer AB har organisationsnummer 559114-4984 (5591144984)

Aktiebolag • Org.nr: 559114-4984

Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordonTumba

Aktivt företagVerksamt sedan 2017Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

LOHA Teknik & Installationer AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tumba. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811). Sidoverksamheter inkluderar reparation och underhåll av civila fartyg och båtar och elinstallationer.

Ekonomi

276 505 krOmsättning▼ 51 procent
-35 382 krÅrets resultat
1Antal anställda
26,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 51 procent till 276 505 kr räkenskapsåret 2025 (565 597 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte LOHA Teknik & Installationer AB 276 505 kr och redovisade ett resultat på -35 382 kr. Rörelsemarginalen var -21,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,6 procent). Soliditeten var 26,4 procent, under branschens median (median 35,7 procent). Kassalikviditeten var 1406,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 106,5 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-21,9 procent1,6 procent-3,6 procent till 6,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-21,8 procent1,2 procent-3,7 procent till 6,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet26,4 procent35,7 procent11,8 procent till 70,8 procentUnder branschens median
Kassalikviditet1406,0 procent106,5 procent33,0 procent till 339,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-26,4 procent3,8 procent-18,6 procent till 31,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-51,1 procent-3,1 procent-38,5 procent till 39,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd277 000 kr4 139 000 kr1 192 000 kr till 10 030 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd247 000 kr401 000 kr176 000 kr till 578 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 545 av 2 112 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
  • Plats 23 av 35 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Botkyrka.
  • Plats 1 475 av 2 095 aktiebolag med säte i Botkyrka.
  • Plats 72 038 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 216 743 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2022202320242025
Rörelsemarginal--30,9 procent-21,9 procent
Vinstmarginal--30,9 procent-21,8 procent
Soliditet12,2 procent9,4 procent29,6 procent26,4 procent
Kassalikviditet3545,0 procent1680,1 procent1414,5 procent1406,0 procent
Avkastning på eget kapital56,0 procent-124,2 procent77,9 procent-26,4 procent
Omsättningstillväxt----51,1 procent
Omsättning per anställd--566 000 kr277 000 kr
Personalkostnad per anställd--132 000 kr247 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Starrvägen 8
c/o Halef
14732 Tumba

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Starrvägen 8 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva försäljning utav tjänster och hårdvara inom el, it och fordonsteknik samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning-29 899 kr64 398 kr565 597 kr276 505 kr
Råvaror och förnödenheter-8 676 kr91 140 kr66 382 kr1 126 kr
Övriga externa kostnader6 550 kr2 160 kr20 224 kr192 386 kr88 975 kr
Personalkostnader---132 112 kr246 869 kr
Rörelseresultat-6 550 kr19 063 kr-46 966 kr174 717 kr-60 465 kr
Ränteintäkter-3 kr405 kr214 kr72 kr
Räntekostnader--2 kr170 kr-11 kr
Resultat efter finansiella poster-6 550 kr19 066 kr-46 563 kr174 761 kr-60 382 kr
Bokslutsdispositioner----25 000 kr25 000 kr
Skatt---17 615 kr0 kr
Årets resultat-6 550 kr19 066 kr-46 563 kr132 146 kr-35 382 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar0 kr279 862 kr396 947 kr574 023 kr509 284 kr
Varulager-31 644 kr50 000 kr0 kr-
Kortfristiga fordringar-35 632 kr312 015 kr298 056 kr286 488 kr
Kassa och bank0 kr212 586 kr34 932 kr275 967 kr222 796 kr
Summa tillgångar0 kr279 862 kr396 947 kr574 023 kr509 284 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital0 kr34 066 kr37 503 kr169 649 kr134 267 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat-43 450 kr-35 000 kr34 066 kr-12 497 kr119 649 kr
Årets resultat-6 550 kr19 066 kr-46 563 kr132 146 kr-35 382 kr
Obeskattade reserver---25 000 kr0 kr
Kortfristiga skulder0 kr7 002 kr20 650 kr40 580 kr36 223 kr
Leverantörsskulder-1 451 kr0 kr-1 000 kr
Skatteskulder---17 615 kr17 615 kr
Övriga kortfristiga skulder0 kr5 551 kr20 650 kr3 500 kr8 009 kr
Summa eget kapital och skulder0 kr279 862 kr396 947 kr574 023 kr509 284 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget med säte i Stockholm bedriver handel med bilar och båtar samt utför reparationer och service och därmed förenlig verksamhet.
Kommentar till förändring av eget kapital
Villkorade aktieägartillskott uppgår till 65 000 kronor (65 000 kr)

Företrädare

  • Louis H (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2017-06-02
Registrerat hos Bolagsverket
LOHA Teknik & Installationer AB
2017-06-08
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har LOHA Teknik & Installationer AB för organisationsnummer?

LOHA Teknik & Installationer AB har organisationsnummer 559114-4984 (5591144984).

Var ligger LOHA Teknik & Installationer AB?

LOHA Teknik & Installationer AB har sin registrerade adress Starrvägen 8, 14732 Tumba.

Vilken bransch är LOHA Teknik & Installationer AB verksamt i?

LOHA Teknik & Installationer AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter LOHA Teknik & Installationer AB?

LOHA Teknik & Installationer AB hade en nettoomsättning på 276 505 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har LOHA Teknik & Installationer AB?

LOHA Teknik & Installationer AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Botkyrka
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2017-06-02
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar