LeetLab IT AB
LeetLab IT AB har organisationsnummer 559115-3084 (5591153084)
Aktiebolag • Org.nr: 559115-3084
Om företaget
LeetLab IT AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 1 724 182 kr räkenskapsåret 2025 (1 818 681 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte LeetLab IT AB 1 724 182 kr och redovisade ett resultat på 386 502 kr. Rörelsemarginalen var 28,5 procent, över branschens median (median 24,0 procent). Soliditeten var 57,4 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 260,3 procent, under branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,5 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 28,5 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 57,4 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 260,3 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 61,1 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -5,2 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 803 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 808 av 2 576 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 18 016 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 31 673 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 97 707 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,1 procent | 36,2 procent | 33,8 procent | 28,1 procent | 28,5 procent |
| Vinstmarginal | 28,1 procent | 36,2 procent | 34,7 procent | 28,1 procent | 28,5 procent |
| Soliditet | 42,8 procent | 65,7 procent | 96,8 procent | 140,3 procent | 57,4 procent |
| Kassalikviditet | 303,7 procent | 4519,9 procent | - | - | 260,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 79,4 procent | 51,7 procent | 41,9 procent | 25,8 procent | 61,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 7,6 procent | 18,9 procent | 2,9 procent | 0,6 procent | -5,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 757 000 kr | 1 808 000 kr | 1 819 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 895 000 kr | 974 000 kr | 982 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Träningsvägen 32c/o Anders Falk
12240 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom systemutveckling, integration och arkitektur.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 373 710 kr | 1 478 157 kr | 1 757 031 kr | 1 808 061 kr | 1 818 681 kr | 1 724 182 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 94 158 kr | 23 106 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 491 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 224 602 kr | 232 023 kr | 225 263 kr | 222 672 kr | 325 517 kr | 274 796 kr |
| Personalkostnader | 772 803 kr | 854 138 kr | 895 045 kr | 973 803 kr | 981 563 kr | 958 451 kr |
| Rörelseresultat | 470 463 kr | 415 102 kr | 636 723 kr | 611 586 kr | 511 110 kr | 490 935 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 16 023 kr | 1 930 kr | 294 kr |
| Räntekostnader | 165 kr | 143 kr | 67 kr | 3 kr | 1 101 kr | 213 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 470 298 kr | 414 959 kr | 636 656 kr | 627 606 kr | 511 939 kr | 491 016 kr |
| Bokslutsdispositioner | -119 360 kr | -48 585 kr | -141 500 kr | 62 000 kr | 63 206 kr | 0 kr |
| Skatt | 76 629 kr | 78 374 kr | 106 815 kr | 147 969 kr | 125 145 kr | 104 514 kr |
| Årets resultat | 274 309 kr | 288 000 kr | 388 341 kr | 541 637 kr | 450 000 kr | 386 502 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 72 500 kr | 192 500 kr | 300 000 kr | 400 000 kr | 520 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 72 500 kr | 192 500 kr | 300 000 kr | 400 000 kr | 520 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 846 317 kr | 775 406 kr | 950 995 kr | 1 034 791 kr | 841 702 kr | 582 805 kr |
| Kortfristiga fordringar | 388 392 kr | 368 300 kr | 234 858 kr | 386 880 kr | 293 133 kr | 275 874 kr |
| Kassa och bank | 457 925 kr | 407 106 kr | 716 137 kr | 647 911 kr | 548 569 kr | 306 931 kr |
| Summa tillgångar | 846 317 kr | 847 906 kr | 1 143 495 kr | 1 334 791 kr | 1 241 702 kr | 1 102 805 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 324 668 kr | 362 669 kr | 751 010 kr | 1 292 647 kr | 1 742 647 kr | 632 648 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 359 kr | 24 669 kr | 312 669 kr | 701 010 kr | 1 242 647 kr | 196 146 kr |
| Årets resultat | 274 309 kr | 288 000 kr | 388 341 kr | 541 637 kr | 450 000 kr | 386 502 kr |
| Obeskattade reserver | 181 360 kr | 229 945 kr | 371 445 kr | 309 445 kr | 246 239 kr | 246 239 kr |
| Kortfristiga skulder | 340 289 kr | 255 292 kr | 21 040 kr | -267 301 kr | -747 184 kr | 223 918 kr |
| Leverantörsskulder | 11 kr | 12 025 kr | 821 kr | 10 160 kr | 15 602 kr | 3 781 kr |
| Skatteskulder | 14 061 kr | 69 056 kr | 92 993 kr | 123 271 kr | 100 325 kr | 36 558 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 326 216 kr | 174 211 kr | -72 774 kr | -400 732 kr | -863 111 kr | 183 579 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 846 317 kr | 847 906 kr | 1 143 495 kr | 1 334 791 kr | 1 241 702 kr | 1 102 805 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom systemutveckling, integration och arkitektur, primärt i stockholms området.
Posten avser rättelse av tidigare felkontering av utdelningar 2021-2024 om totalt 1 496 500 kr som nu redovisas korrekt som minskning av balanserat resultat.
Företrädare
- Anders Falk F (styrelseordförande)
- Susanne P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har LeetLab IT AB för organisationsnummer?
LeetLab IT AB har organisationsnummer 559115-3084 (5591153084).
Var ligger LeetLab IT AB?
LeetLab IT AB har sin registrerade adress Träningsvägen 32, 12240 Enskede.
Vilken bransch är LeetLab IT AB verksamt i?
LeetLab IT AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter LeetLab IT AB?
LeetLab IT AB hade en nettoomsättning på 1 724 182 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår LeetLab IT AB någon utdelning?
Styrelsen i LeetLab IT AB föreslog en utdelning på 350 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-06-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.