77ans Bygg&Måleri AB

77ans Bygg&Måleri AB har organisationsnummer 559115-9594 (5591159594)

Aktiebolag • Org.nr: 559115-9594

Sport- och fritidsutbildningÖsterskär

Aktivt företagVerksamt sedan 2017Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

77ans Bygg&Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Österskär. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med andra livsmedel.

Ekonomi

0 krOmsättning▼ 100 procent
-873 krÅrets resultat
0Antal anställda
95,8 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (18 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte 77ans Bygg&Måleri AB 0 kr och redovisade ett resultat på -873 kr. Soliditeten var 95,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Soliditet95,8 procent64,4 procent36,8 procent till 84,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-5,0 procent9,3 procent-14,5 procent till 40,8 procentUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 893 av 2 081 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
  • Plats 22 av 22 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Österåker.
  • Plats 1 702 av 1 950 aktiebolag med säte i Österåker.
  • Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20202022202320242025
Rörelsemarginal28,8 procent-26,8 procent---
Vinstmarginal28,8 procent-26,8 procent---
Soliditet83,4 procent65,0 procent99,5 procent96,0 procent95,8 procent
Kassalikviditet757,9 procent----
Avkastning på eget kapital35,7 procent-66,2 procent-152,5 procent-2,4 procent-5,0 procent
Omsättningstillväxt---41,1 procent--

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Katarinavägen 17C
18451 Österskär

Bolag på samma adress

5 andra bolag har Katarinavägen 17C som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva Bygg och måleriverksamhet samt konsult och inredningsverksamhet

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20202022202320242025
Nettoomsättning175 893 kr117 538 kr69 231 kr18 000 kr0 kr
Råvaror och förnödenheter27 950 kr27 044 kr4 820 kr17 000 kr0 kr
Övriga externa kostnader83 616 kr92 879 kr82 317 kr1 450 kr875 kr
Personalkostnader3 804 kr19 301 kr5 946 kr0 kr-
Avskrivningar9 818 kr9 818 kr3 274 kr0 kr-
Rörelseresultat50 705 kr-31 504 kr-28 935 kr-450 kr-875 kr
Ränteintäkter14 kr136 kr172 kr4 kr2 kr
Räntekostnader124 kr187 kr41 kr0 kr-
Resultat efter finansiella poster50 595 kr-31 555 kr-28 804 kr-446 kr-873 kr
Skatt11 772 kr----
Årets resultat38 823 kr-31 555 kr-28 804 kr-446 kr-873 kr

Balansräkning

Post20202022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar22 910 kr3 274 kr0 kr--
Materiella anläggningstillgångar22 910 kr3 274 kr0 kr--
Omsättningstillgångar107 374 kr70 158 kr18 986 kr19 209 kr18 336 kr
Varulager1 809 kr1 809 kr0 kr--
Kortfristiga fordringar65 062 kr50 535 kr803 kr18 807 kr18 184 kr
Kassa och bank40 503 kr17 814 kr18 183 kr402 kr152 kr
Summa tillgångar130 284 kr73 432 kr18 986 kr19 209 kr18 336 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital108 625 kr47 695 kr18 892 kr18 446 kr17 573 kr
Aktiekapital50 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat19 802 kr54 250 kr22 696 kr-6 108 kr-6 554 kr
Årets resultat38 823 kr-31 555 kr-28 804 kr-446 kr-873 kr
Kortfristiga skulder13 929 kr0 kr---
Skatteskulder10 256 kr0 kr---
Övriga kortfristiga skulder3 672 kr0 kr---
Summa eget kapital och skulder130 284 kr73 432 kr18 986 kr19 209 kr18 336 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Österåker registrerades år 2017 och Aktiebolaget ska bedriva konsult & besiktningsverksamhet inom bygg.

Företrädare

  • Daniel L (styrelseordförande)

Undertecknad i Åkersberga 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2017-06-19
Registrerat hos Bolagsverket
77ans Bygg&Måleri AB
2017-06-22
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har 77ans Bygg&Måleri AB för organisationsnummer?

77ans Bygg&Måleri AB har organisationsnummer 559115-9594 (5591159594).

Var ligger 77ans Bygg&Måleri AB?

77ans Bygg&Måleri AB har sin registrerade adress Katarinavägen 17C, 18451 Österskär.

Vilken bransch är 77ans Bygg&Måleri AB verksamt i?

77ans Bygg&Måleri AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter 77ans Bygg&Måleri AB?

77ans Bygg&Måleri AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Österåker
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2017-06-19
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar