Kockens Hörna Trelleborg AB
Kockens Hörna Trelleborg AB har organisationsnummer 559116-0873 (5591160873)
Aktiebolag • Org.nr: 559116-0873
Om företaget
Kockens Hörna Trelleborg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trelleborg. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 2 603 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 429 610 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kockens Hörna Trelleborg AB 2 603 000 kr och redovisade ett resultat på 89 053 kr. Rörelsemarginalen var 5,3 procent, över branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 103,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,3 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 103,5 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,4 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,1 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 302 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 176 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 799 av 9 525 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 16 av 29 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Trelleborg.
- Plats 230 av 1 028 aktiebolag med säte i Trelleborg.
- Plats 7 486 av 38 994 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 65 158 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,5 procent | 5,7 procent | 9,8 procent | 8,0 procent | 5,3 procent |
| Vinstmarginal | -0,5 procent | 5,7 procent | 9,4 procent | 6,8 procent | 4,4 procent |
| Soliditet | 37,3 procent | 89,1 procent | 69,7 procent | 60,0 procent | 103,5 procent |
| Kassalikviditet | 60,6 procent | 768,3 procent | 1506,4 procent | - | - |
| Avkastning på eget kapital | -5,8 procent | 41,3 procent | 38,0 procent | 22,4 procent | 13,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 0,3 procent | 20,2 procent | 8,7 procent | 6,3 procent | 7,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 1 302 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 176 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ugnsgränd 323165 Trelleborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ugnsgränd 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Resturang,Lunchbuffé,catering,frukost,café
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 942 219 kr | 1 743 188 kr | 1 748 953 kr | 2 101 786 kr | 2 284 810 kr | 2 429 610 kr | 2 602 734 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 259 204 kr | 143 845 kr | 160 254 kr | 54 036 kr | 110 400 kr | 3 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 1 016 450 kr | 1 099 521 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 354 503 kr | 458 905 kr | 348 026 kr | 476 221 kr | 632 690 kr | 576 458 kr | 716 492 kr |
| Personalkostnader | 626 999 kr | 548 006 kr | 584 260 kr | 470 461 kr | 415 866 kr | 362 335 kr | 352 072 kr |
| Avskrivningar | 220 000 kr | 220 000 kr | 220 000 kr | 220 000 kr | 106 202 kr | 126 919 kr | 187 405 kr |
| Rörelseresultat | 143 929 kr | -88 134 kr | -8 415 kr | 118 827 kr | 224 002 kr | 194 191 kr | 139 206 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 557 kr | 25 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | 47 kr | 359 kr | 1 056 kr | -41 kr | 10 321 kr | 29 881 kr | 24 320 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 143 882 kr | -88 493 kr | -9 471 kr | 118 868 kr | 214 238 kr | 164 335 kr | 114 891 kr |
| Skatt | 30 798 kr | 0 kr | - | 4 383 kr | 44 057 kr | 35 143 kr | 25 838 kr |
| Årets resultat | 113 084 kr | -88 493 kr | -9 471 kr | 114 485 kr | 170 181 kr | 129 192 kr | 89 053 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 710 932 kr | 490 932 kr | 270 932 kr | 50 932 kr | 221 081 kr | 507 676 kr | 541 271 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 710 932 kr | 490 932 kr | 270 932 kr | 50 932 kr | 221 081 kr | 507 676 kr | 541 271 kr |
| Omsättningstillgångar | 151 262 kr | 135 082 kr | 166 241 kr | 260 289 kr | 420 689 kr | 453 528 kr | 101 889 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 285 kr | 12 492 kr | 37 404 kr | 43 332 kr | 252 507 kr | 26 049 kr | 31 745 kr |
| Kassa och bank | 132 977 kr | 122 590 kr | 128 837 kr | 216 957 kr | 168 182 kr | 427 479 kr | 70 144 kr |
| Summa tillgångar | 862 194 kr | 626 014 kr | 437 173 kr | 311 221 kr | 641 770 kr | 961 204 kr | 643 160 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 260 821 kr | 172 328 kr | 162 857 kr | 277 342 kr | 447 523 kr | 576 715 kr | 665 768 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 97 737 kr | 210 821 kr | 122 328 kr | 112 857 kr | 227 342 kr | 397 523 kr | 526 715 kr |
| Årets resultat | 113 084 kr | -88 493 kr | -9 471 kr | 114 485 kr | 170 181 kr | 129 192 kr | 89 053 kr |
| Kortfristiga skulder | 601 373 kr | 453 686 kr | 274 316 kr | 33 879 kr | 27 927 kr | -145 179 kr | -22 608 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 15 044 kr | 0 kr | - | 55 640 kr | 5 323 kr |
| Skatteskulder | 58 452 kr | 2 924 kr | 0 kr | - | 13 004 kr | 14 271 kr | -17 313 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 542 921 kr | 450 762 kr | 259 272 kr | 33 879 kr | 14 923 kr | -215 090 kr | -10 619 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 862 194 kr | 626 014 kr | 437 173 kr | 311 221 kr | 641 770 kr | 961 204 kr | 643 160 kr |
Företrädare
- Jalil Khalil B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kockens Hörna Trelleborg AB för organisationsnummer?
Kockens Hörna Trelleborg AB har organisationsnummer 559116-0873 (5591160873).
Var ligger Kockens Hörna Trelleborg AB?
Kockens Hörna Trelleborg AB har sin registrerade adress Ugnsgränd 3, 23165 Trelleborg.
Vilken bransch är Kockens Hörna Trelleborg AB verksamt i?
Kockens Hörna Trelleborg AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kockens Hörna Trelleborg AB?
Kockens Hörna Trelleborg AB hade en nettoomsättning på 2 603 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kockens Hörna Trelleborg AB?
Kockens Hörna Trelleborg AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Trelleborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-06-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.