H&A Beauty AB

H&A Beauty AB har organisationsnummer 559116-3018 (5591163018)

Aktiebolag • Org.nr: 559116-3018

Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2017Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

H&A Beauty AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder och detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.

Ekonomi

3 666 552 krOmsättning▲ 10 procent
-98 625 krÅrets resultat
5Antal anställda
-2,8 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen ökade 10 procent till 3 666 552 kr räkenskapsåret 2026 (3 335 159 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte H&A Beauty AB 3 666 552 kr och redovisade ett resultat på -98 625 kr. Rörelsemarginalen var -2,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,3 procent). Soliditeten var -2,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 97,3 procent, under branschens median (median 191,1 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-2,5 procent6,3 procent-0,3 procent till 17,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-2,7 procent6,3 procent-0,5 procent till 16,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet-2,8 procent50,3 procent25,2 procent till 69,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet97,3 procent191,1 procent96,6 procent till 310,2 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt9,9 procent2,5 procent-12,3 procent till 19,7 procentöver branschens median
Omsättning per anställd733 000 kr743 000 kr553 000 kr till 1 127 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd525 000 kr397 000 kr156 000 kr till 523 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 123 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
  • Plats 43 av 465 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Stockholm.
  • Plats 9 129 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 14 962 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 48 401 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023202420252026
Rörelsemarginal8,1 procent11,2 procent6,1 procent-2,7 procent-2,5 procent
Vinstmarginal8,0 procent10,8 procent6,0 procent-2,8 procent-2,7 procent
Soliditet28,8 procent46,1 procent30,9 procent15,5 procent-2,8 procent
Kassalikviditet124,7 procent178,3 procent144,8 procent118,4 procent97,3 procent
Avkastning på eget kapital76,4 procent85,7 procent70,7 procent-105,2 procent-
Omsättningstillväxt52,4 procent38,3 procent-23,5 procent16,6 procent9,9 procent
Omsättning per anställd540 000 kr747 000 kr572 000 kr667 000 kr733 000 kr
Personalkostnad per anställd359 000 kr449 000 kr348 000 kr481 000 kr525 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Grev Turegatan 24
c/o Libra Nails
11438 Stockholm

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Grev Turegatan 24 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Naglar, manikyr, pedikyr

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2020202120222023202420252026
Nettoomsättning2 028 186 kr1 772 674 kr2 701 928 kr3 737 218 kr2 860 086 kr3 335 159 kr3 666 552 kr
Övriga rörelseintäkter230 194 kr---171 429 kr142 658 kr234 778 kr
Råvaror och förnödenheter124 825 kr110 753 kr147 701 kr326 892 kr189 379 kr171 325 kr268 422 kr
Övriga externa kostnader373 178 kr393 723 kr450 772 kr701 421 kr917 663 kr992 798 kr1 101 333 kr
Personalkostnader1 209 635 kr980 883 kr1 793 484 kr2 243 177 kr1 738 553 kr2 405 087 kr2 624 857 kr
Avskrivningar89 396 kr90 795 kr90 795 kr47 778 kr11 076 kr0 kr-
Rörelseresultat461 346 kr196 520 kr218 834 kr417 950 kr174 844 kr-91 393 kr-93 282 kr
Ränteintäkter---2 236 kr502 kr322 kr687 kr
Räntekostnader218 kr1 637 kr3 605 kr16 685 kr4 772 kr3 716 kr6 030 kr
Resultat efter finansiella poster461 128 kr194 883 kr215 229 kr403 501 kr170 574 kr-94 787 kr-98 625 kr
Skatt98 726 kr43 510 kr47 639 kr90 833 kr37 906 kr0 kr-
Årets resultat362 402 kr151 373 kr167 590 kr312 668 kr132 668 kr-94 787 kr-98 625 kr

Balansräkning

Post2020202120222023202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar240 444 kr149 649 kr58 854 kr11 076 kr0 kr0 kr0 kr
Materiella anläggningstillgångar42 965 kr32 170 kr21 375 kr11 076 kr0 kr0 kr0 kr
Omsättningstillgångar566 017 kr901 374 kr702 118 kr780 625 kr607 028 kr581 033 kr303 986 kr
Varulager40 000 kr62 000 kr27 000 kr20 000 kr0 kr--
Kortfristiga fordringar17 224 kr17 273 kr24 128 kr257 923 kr226 858 kr110 705 kr30 531 kr
Kassa och bank508 793 kr822 101 kr650 990 kr502 702 kr380 170 kr470 328 kr273 455 kr
Summa tillgångar806 461 kr1 051 023 kr760 972 kr791 701 kr607 028 kr581 033 kr303 986 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital455 749 kr563 775 kr219 365 kr365 033 kr187 701 kr90 112 kr-8 513 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat43 347 kr362 402 kr1 775 kr2 365 kr5 033 kr134 899 kr40 112 kr
Årets resultat362 402 kr151 373 kr167 590 kr312 668 kr132 668 kr-94 787 kr-98 625 kr
Kortfristiga skulder350 712 kr487 248 kr541 607 kr426 668 kr419 327 kr490 921 kr312 499 kr
Leverantörsskulder2 776 kr8 646 kr0 kr1 305 kr32 658 kr43 183 kr35 526 kr
Skatteskulder91 633 kr121 329 kr0 kr--61 490 kr-147 005 kr-191 246 kr
Övriga kortfristiga skulder87 286 kr100 119 kr282 305 kr123 036 kr146 257 kr188 588 kr227 444 kr
Summa eget kapital och skulder806 461 kr1 051 023 kr760 972 kr791 701 kr607 028 kr581 033 kr303 986 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget med säte i Stockholm och driver en skönhetssalong.

Företrädare

  • Hanna N (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2017-06-21
Registrerat hos Bolagsverket
H&A Beauty AB
2017-06-22
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har H&A Beauty AB för organisationsnummer?

H&A Beauty AB har organisationsnummer 559116-3018 (5591163018).

Var ligger H&A Beauty AB?

H&A Beauty AB har sin registrerade adress Grev Turegatan 24, 11438 Stockholm.

Vilken bransch är H&A Beauty AB verksamt i?

H&A Beauty AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter H&A Beauty AB?

H&A Beauty AB hade en nettoomsättning på 3 666 552 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har H&A Beauty AB?

H&A Beauty AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2017-06-21
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar