PryConsult AB
PryConsult AB har organisationsnummer 559116-5542 (5591165542)
Aktiebolag • Org.nr: 559116-5542
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikSolna
Om företaget
PryConsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 972 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 935 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PryConsult AB 1 972 000 kr och redovisade ett resultat på 747 864 kr. Rörelsemarginalen var 47,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 91,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 690,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,6 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 48,0 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 91,6 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 690,2 procent | 309,5 procent | 173,7 procent till 640,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 23,4 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,9 procent | -1,3 procent | -26,3 procent till 19,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 972 000 kr | 1 310 000 kr | 663 000 kr till 1 863 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 797 000 kr | 665 000 kr | 298 000 kr till 908 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 820 av 7 030 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 18 av 74 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Solna.
- Plats 726 av 3 193 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 27 456 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 86 177 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,1 procent | 42,0 procent | 41,9 procent | 46,0 procent | 47,6 procent |
| Vinstmarginal | 47,0 procent | 42,1 procent | 42,6 procent | 46,7 procent | 48,0 procent |
| Soliditet | 88,1 procent | 89,1 procent | 90,8 procent | 91,2 procent | 91,6 procent |
| Kassalikviditet | 623,6 procent | 585,2 procent | 651,4 procent | 643,7 procent | 690,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,5 procent | 28,4 procent | 24,9 procent | 27,1 procent | 23,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -0,4 procent | 0,1 procent | 0,4 procent | 16,4 procent | 1,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 656 000 kr | 1 657 000 kr | 1 663 000 kr | 1 935 000 kr | 1 972 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 713 000 kr | 767 000 kr | 822 000 kr | 794 000 kr | 797 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Viktor Sjöströms väg 11c/o c/o Andrew Pryke
16940 Solna
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Viktor Sjöströms väg 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom anläggningsteknik, trafik- och transportområdet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 662 956 kr | 1 655 731 kr | 1 656 761 kr | 1 662 670 kr | 1 935 150 kr | 1 971 728 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 54 760 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 92 481 kr | 162 474 kr | 194 128 kr | 199 275 kr | 250 831 kr | 235 096 kr |
| Personalkostnader | 397 131 kr | 712 541 kr | 766 842 kr | 821 653 kr | 793 590 kr | 797 282 kr |
| Rörelseresultat | 1 173 344 kr | 780 075 kr | 695 791 kr | 696 502 kr | 890 729 kr | 939 350 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 502 kr | 11 392 kr | 11 981 kr | 3 019 kr |
| Räntekostnader | 116 kr | 117 kr | -128 kr | 0 kr | - | 105 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 173 228 kr | 778 319 kr | 698 060 kr | 707 894 kr | 902 710 kr | 942 264 kr |
| Skatt | 212 551 kr | 160 715 kr | 143 602 kr | 145 462 kr | 164 991 kr | 194 400 kr |
| Årets resultat | 960 677 kr | 617 604 kr | 554 458 kr | 562 432 kr | 737 719 kr | 747 864 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 300 000 kr | 500 000 kr | 800 000 kr | 1 000 000 kr | 1 300 000 kr | 1 480 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 000 kr | 500 000 kr | 800 000 kr | 1 000 000 kr | 1 300 000 kr | 1 480 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 451 526 kr | 1 417 688 kr | 1 392 806 kr | 1 491 185 kr | 1 681 121 kr | 2 014 766 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 499 459 kr | 522 774 kr | 533 899 kr | 548 567 kr | 557 608 kr | 595 926 kr |
| Kassa och bank | 952 067 kr | 894 914 kr | 858 907 kr | 942 618 kr | 1 123 513 kr | 1 418 840 kr |
| Summa tillgångar | 1 751 526 kr | 1 917 688 kr | 2 192 806 kr | 2 491 185 kr | 2 981 121 kr | 3 494 766 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 522 759 kr | 1 690 363 kr | 1 954 821 kr | 2 262 253 kr | 2 719 973 kr | 3 202 837 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 512 082 kr | 1 022 759 kr | 1 350 363 kr | 1 649 821 kr | 1 932 254 kr | 2 404 973 kr |
| Årets resultat | 960 677 kr | 617 604 kr | 554 458 kr | 562 432 kr | 737 719 kr | 747 864 kr |
| Kortfristiga skulder | 228 767 kr | 227 325 kr | 237 985 kr | 228 932 kr | 261 148 kr | 291 929 kr |
| Leverantörsskulder | 1 738 kr | 1 878 kr | 5 249 kr | 1 286 kr | 1 442 kr | 1 518 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 219 029 kr | 215 447 kr | 222 736 kr | 217 646 kr | 249 706 kr | 278 411 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 751 526 kr | 1 917 688 kr | 2 192 806 kr | 2 491 185 kr | 2 981 121 kr | 3 494 766 kr |
Företrädare
- Andrew P
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PryConsult AB för organisationsnummer?
PryConsult AB har organisationsnummer 559116-5542 (5591165542).
Var ligger PryConsult AB?
PryConsult AB har sin registrerade adress Viktor Sjöströms väg 11, 16940 Solna.
Vilken bransch är PryConsult AB verksamt i?
PryConsult AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PryConsult AB?
PryConsult AB hade en nettoomsättning på 1 972 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har PryConsult AB?
PryConsult AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår PryConsult AB någon utdelning?
Styrelsen i PryConsult AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-06-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.